Poznań: Atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

W Poznaniu historia spotyka się ze współczesnym życiem. To jedno z najbardziej magicznych miast w Polsce. Jakie atrakcje trzeba tu koniecznie zobaczyć?

Poznań tętni życiem i jest pełen atrakcji. Mieszkańcy chętnie witają przyjezdnych, studenci aktywnie uczestniczą w życiu miasta. Sercem Poznania jest rynek, otoczony zabytkowymi kamienicami i urokliwymi wąskimi uliczkami. Nie można być w Poznaniu i nie zobaczyć sławnych Poznańskich Koziołków, które codziennie o godzinie dwunastej stukają się rogami na wieży poznańskiego Ratusza. Atrakcją poznańskiego rynku jest też Waga Miejska, czyli budynek, w którym kupcy korzystali kiedyś z wag i odważników. Odrobinę wytchnienia w upalny dzień zapewniają fontanny: Prozerpiny, Apolla, Neptuna czy słynna Studzienka Bamberki.

Poznań: atrakcje historyczne i zabytkowe budynki

Absolutnym must see Poznania jest Ostrów Tumski. To jedyna wyspa w obszarze miasta i bez wątpienia jedno z najbardziej urokliwych miejsc Poznania. Miejscowi podkreślają, że to właśnie tutaj rozpoczęła się historia Polski, odzwierciedlona przez liczne, doskonale zachowane zabytki. Na turystów czeka katedra Św. Apostołów Piotra i Pawła, jedna z najstarszych świątyń w Polsce. Korpus świątyni otacza 12 zabytkowych kaplic. Warto też zwiedzić XV-wieczny, gotycki kościół Najświętszej Marii Panny czy doskonale zachowane Psałteria, kiedyś budynek mieszkalny dla psałterzystów, odśpiewujących poranne msze i psalmy w nocy.

Przechodząc kładką pomiędzy Ostrowem Tumskim a Śródką trafimy do Bramy Poznania, czyli Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. To jedno z najlepszych muzeów w okolicy. Pozwala poznać historię Ostrowa Tumskiego poprzez multimedialne prezentacje, projekcje filmowe, interaktywne makiety, wizualizacje i gry dla najmłodszych.

Poznań: odpoczynek na Malcie

Na zmęczonych zwiedzaniem czekają ulubione tereny rekreacyjne mieszkańców, czyli Malta. To oaza ciszy w mieście. W jej centrum znajdziemy Jezioro Maltańskie, sztuczny zbiornik wodny, nad którym od 1952 roku szukają wytchnienia miejscowi, ale też tłumnie zjeżdżający turyści. To raj dla wielbicieli aktywnego spędzania czasu wolnego. Malta to doskonałe miejsce na spacery, jogging czy jazdę na rowerze. W zimie na narciarzy czeka doskonale przygotowany stok narciarski. Amatorzy sportów wodnych mają do dyspozycji liczne zjeżdżalnie, narty wodne, a także termy. Najmłodsi z pewnością docenią tor saneczkowy, park linowy, zoo i kolejkę górską. Na zmęczonych czekają liczne restauracje.

W Poznaniu można też odpoczywać w Parku Cytadela na terenie dawnego Fortu Winiary. Na terenie parku jest cmentarz, dawne fortyfikacje i muzeum, a także ekspozycja rzeźb, m.in. Magdaleny Abakanowicz. 

Zobacz także: Wakacje 2016: propozycje miejskich wypadów, które spodobają się każdej dziewczynie

Więcej o: