Koszalin: atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Koszalin nazywany jest miastem pomiędzy morzem a jeziorami. To nie tylko miejsce na urlop, ale też kulturalna stolica regionu.

Koszalin to miasto pełne zieleni. Przyjezdnych zapraszają alejki spacerowe, ścieżka edukacyjno-przyrodnicza i liczne parki. Park Miejski to jedno z najpiękniejszych i najbardziej magicznych miejsc w całym Koszalinie. Stworzony na dawnym cmentarzu (przestano tu chować zmarłych w 1926 roku), jest doskonałym miejscem na spacer, podczas którego można podziwiać przyrodę i odwiedzić znajdującą się w centralnym punkcie miasta Koszalińską Bibliotekę Publiczną.

Koszalin: atrakcje nad morzem i nad zalewem

Koszalin nie leży bezpośrednio nad morzem, dlatego na plażę trzeba dojechać kilkanaście kilometrów – można wybrać którąś z plaż w Sarbinowie, Łazach, Unieściu, Mielnie. Atrakcją samego Koszalina jest zalew Wodna Dolina – sztucznie stworzony kilka lat temu zbiornik. Można się tu kąpać, wypożyczyć rowery i skorzystać z przygotowywanych przez miasto atrakcji dla najmłodszych.

Kąpać można się też w Jeziorze Jamno, które od morza dzieli tylko wąska mierzeja. Są tu przystanie, pomosty dla wędkarzy, można uprawiać sporty wodne.

Koszalin: atrakcje kulturalne

Koszalin przyciąga turystów zainteresowanych atrakcjami kulturalnymi. Miasto może poszczycić się największym w Polsce amfiteatrem, który mieści na widowni sześć tysięcy osób. W Koszalinie działa Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego, jest Filharmonia Koszalińska. W mieście znajdziemy wiele galerii i muzeów. Co roku w Koszalinie odbywa się wiele imprez czy filmowych festiwali, takich jak Festiwal Filmowy „Młodzi i Film”, Letni Festiwal Kabaretów, festiwal rockowy „Generacja” czy Hanza Jazz Festiwal. Wielbicieli nocnego życia zaprasza klub „Kawałek Podłogi”, miejsce, gdzie s organizowane najlepsze koncerty i imprezy muzyczne.

Koszalin: atrakcje historyczne

Mimo wielowiekowej tradycji w Koszalinie nie zachowało się zbyt wiele zabytków. Niedaleko rynku wznosi się gotycka katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zbudowana na początku XIV wieku przetrwała wszystkie wojny i pożary. Turyści mogą też odwiedzić pozostałości po murach ochronnych z XIII i XIV wieku. Po pożarze z XVIII wieku, który strawił prawie całe miasto, mury zostały rozebrane i wykorzystane jako materiał na odbudowę budynków. Największy zachowany fragment ma ok. 60 metrów.

W mieście przetrwało też kilka gotyckich kamieniczek i dwie średniowieczne: przy Bogusława II 15 oraz XV-wieczny Dom Kata. Ten ostatni wziął swoją nazwę od zawodu właściciela, który jeszcze do 1893 roku pozbawiał życia skazańców. Dzisiaj mieści się tam galeria, mały pub i teatr.

Wielbiciele spacerów powinni koniecznie wejść na górę Chełmską. Na jej szczycie czeka majestatyczne sanktuarium Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej oraz zabytkowa wieża widokowa. Warto też odwiedzić zabytkowy budynek straży pożarnej, który nieprzerwanie od 1928 roku pełni swoją pierwotną funkcję. 

Zobacz także: Urokliwe 'dziury' nad Bałtykiem. 10 sekretnych miejsc, o których ich bywalcy mówią niechętnie

Więcej o: