Jamajka informacje praktyczne

Mimo że z naszego kraju nie ma jeszcze bezpośrednich połączeń lotniczych z Jamajką, Polacy bardzo chętnie podróżują w te rejony świata. Kuszą nie tylko wysokie temperatury, ale także ciekawa przyroda wyspy. Przed wyjazdem na Jamajkę warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami praktycznymi na temat życia w tym kraju.

Jamajka informacje praktyczne - języki

Na Jamajce obowiązują dwa języki urzędowe - angielski oraz kreolski jamajski. Ten drugi powstał na bazie angielskiego, używany jest przede wszystkim jako język mówiony.

Co ciekawe, na wyspie wytworzyła się specjalna odmiana angielskiego. To dialekt, który zawiera słownictwo z brytyjskiej i amerykańskiej odmiany języka oraz z kreolskiego.

Jamajka informacje praktyczne - wiza

W 2013 roku został zniesiony obowiązek posiadania wizy dla osób przebywających na wsypie do 30 dni. To znacznie wpłynęły na dalszy rozwój turystyki w tym kraju. Załagodzenie prawa wizowego dotyczy mieszkańców Polski, Rosji, Czech, Węgier, Słowacji oraz Ukrainy.

Jamajka informacje praktyczne - ceny

Dla Polaków ceny na Jamajce mogą wydać się dosyć wysokie. Zaleca się robienie zakupów w większych hurtowniach, takich jak np. Montego Freeport.

Od 1969 roku na wyspie obowiązuje Dolar Jamajski (JMD) - popularny skrót waluty to J$.

Co ważne, przed wyjazdem z Polski musimy wymienić złotówki na dolary lub euro. Wwóz i wywóz waluty jamajskiej jest zakazany. 1 PLN to około 29 dolarów jamajskich.

Jamajka informacje praktyczne - dojazd

Jamajka jest oddalona od Polski o około 9 tys. km. Na razie z naszego kraju nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych z Jamajką. Dopóki sytuacja nie ulegnie zmianie, jedyną opcją jest podróż z przesiadkami.

W pierwszej kolejności musimy dostać się, do któregoś z europejskich miast. Obecnie na Jamajkę latają samoloty m.in. z Niemiec, Francji, Włoch, Holandii i Belgii. Standardowo ceny biletów wahają się w przedziale od 3 do 4 tys. w dwie strony. Jednak zdarzają się promocje, w trakcie których zapłacimy znacznie mniej - nawet 1500 zł za tą samą podróż.

Aby być na bieżąco z ofertami promocyjnymi, warto zapisać się na newslettery europejskich linii lotniczych, które oferują loty na Jamajkę - to np.  Ltur, Condor Airlines, Airfrance, czy British Airways.

Jamajka informacje praktyczne - pogoda

Jamajka położona jest w strefie klimatu podrównikowego. Wiąże się to dużą wilgotnością powietrza i wysokimi temperaturami przez cały rok. Średnia temperatura latem wynosi 27 °C, z kolei zimą 24 °C.

Częstym zjawiskiem atmosferycznym na wyspie są gwałtowne burze. Nie odstrasza to jednak turystów - sezon turystyczny trwa tam przez cały rok. Jego szczyt przypada na trzy miesiące zimowe - grudzień, styczeń i luty. Wówczas turyści z chłodniejszych rejonów świata odpoczywają na wyspie od zimy.

Jamajka informacje praktyczne - hotele

Aby nasza wyprawa na Jamajkę była w pełni udana, musimy zadbać o odpowiednie miejsce zamieszkania. Jamajka to kraj turystyczny, który jest doskonale przygotowany na przyjazd gości z całego świata. Oferta hoteli jest bardzo szeroka. Goście, którzy w nich mieszkali chwalą przede wszystkim przyjazny personel, wysoki standard wyposażenia oraz doskonałą kuchnię.

Ceny są uzależnione od klasy hotel oraz lokalizacji. W niektórych ośrodkach zakwaterujemy się już za 20 USD za dobę (np. West Port Cottage w mieście Negri na Long Beach).

Więcej o: