Dominikana informacje praktyczne

Dominikana to kraj na Morzu Karaibskim, który nieustannie przyciąga turystów z całego świata. Zachęcają przede wszystkim wysokie temperatury przez cały rok i doskonałe warunki do wypoczynku. Jeśli także planujesz wyjazd na Dominikanę, poznaj najważniejsze informacje praktyczne na temat tego kraju.

Dominikana informacje praktyczne: język

Językiem urzędowym Dominikany jest hiszpański. Jednak warto pamiętać, że w kraju tym wykształcił się specyficzny dialekt, który różni się nieco od klasycznej mowy. Mimo to osoba biegle znająca hiszpański nie powinna mieć problemów z komunikacją z tamtejszą ludnością, gdyż różnice te są niewielkie.

W związku z tym, że Dominikana jest popularnym celem turystycznym, język angielski jest tam powszechnie znany i używany. Często zdarza się także, że miejscowi doskonale porozumiewają się po francusku i niemiecku.

Dominikana informacje praktyczne: ceny

Ceny na Dominikanie są przystępne dla Polaków. Wiele produktów jest nawet tańsza niż w naszym kraju. Przed wyjazdem musimy pamiętać o wymianie polskich pieniędzy na dolary lub euro. Jednak to nie koniec. Już na Dominikanie musimy wymienienić je na tamtejszą walutę, czyli peso. Obecnie peso to 0.08 polskiego złotego.

Ile zapłacimy za najpopularniejsze produkty spożywcze na Dominikanie?

- Bochenek chleba: około 40 pesos, czyli około 3, 30 zł;

- woda (1,5 l): 10-20 pesos, czyli około 0,8-1,60zł;

- mleko (1l): 35 pesos, czyli około 2,90 zł;

- Obiad w lokalach gastronomicznych: 100-200 pesos, czyli od 8 do 16 zł.

Jeśli chcemy za zakupy płacić jak najmniej, powinniśmy robić je w dużych centrach handlowych. Bary i sklepy w hotelach są zazwyczaj bardzo drogie. Należy także pamiętać, że prowincja kraju jest znacznie tańsza niż popularne miejscowości turystyczne, takiej jak Santo Domingo, czy Punta Cana.

Dominikana informacje praktyczne: wiza

W trakcie planowania wyjazdu na Dominikanę nie musimy starać się o wizę. Jednak będąc już na miejscu musimy pamiętać o zakupie za 15 USD karty turystycznej. Jeśli nasz pobyt w tym kraju trwa dłużej niż 30 dni, koniecznie należy kupić następną.

Dominikana informacje praktyczne: dojazd

Bezpośredni lot z Polski na Dominikanę trwa około 11 godzin. Jeśli zdecydujemy się na podróż z przesiadką, może być ona o wiele dłuższa. Jednak czasami warto zdecydować się na taki krok - wiele europejskich linii posiada w swojej ofercie tanie loty na Dominikanę.

Dzięki różnym promocjom możemy zaoszczędzić nawet powyżej tysiąca złotych. Jeśli interesuje nas takie rozwiązanie warto zainteresować się ofertą linii takich jak np. AirBerlin, AirEuropa, JetAirFly. Największe promocje przypadają zazwyczaj na okres wiosenny.

Dominikana informacje praktyczne: pogoda

Dominikana leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. To oznacza wysokie temperatury przez cały rok, przy wilgotnym powietrzu i częstych opadach deszczu.

Planując swój wyjazd, dobrze jest zwrócić uwagę na specyfikę rożnych pór roku. Najwyższe temperatury na wyspie odnotowywane są w sierpniu i we wrześniu - średnia z tych miesięcy to 32 °C. Zimą jest trochę chłodniej - w ciągu dnia możemy spodziewać się temperatur od 24 do 28 °C. Jednak planując wyjazd na ten okres, musimy pamiętać, że w styczniu mają miejsce największe opady deszczu.

Dominikana informacje praktyczne: hotele

Pod tym względem Dominikana jest doskonale przygotowana na przyjazd turystów. Hotele na wyspie mają bogatą ofertę, są dobrze wyposażone i znajdują się w dogodnych lokalizacjach (często w sąsiedztwie popularnych plaż). Zagraniczni goście zazwyczaj chwalą ich personel i kuchnię. Oprócz miejsc luksusowych, znajdziemy także wiele tańszych hosteli, w których zakwaterujemy się już za kilkadziesiąt złotych za dobę.

Więcej o: