Neapol atrakcje

Neapol nieustannie przyciąga ogromne ilości turystów. Nic w tym dziwnego. W końcu miasto to uznawane jest przez wielu za kwintesencję Włoch. Podobno właśnie tam najlepiej uwidacznia się specyfika tego kraju i jego mieszkańców. Ponadto, Neapol jest przepełniony architektonicznymi skarbami i ciekawymi miejscami. Co więc warto zobaczyć w tym mieście?

Neapol atrakcje: Castel dell'Ovo

W trakcie zwiedzania miasta nie można pominąć tej atrakcji. Castel dell'ovo (zamek jajeczny lub zamek na jajku) to propozycja, która pojawia się w większości przewodników dla turystów.

Ten średniowieczny zamek został wybudowany na małej wysepce w pobliżu ścisłego centrum miasta. Skąd pochodzi jego oryginalna nazwa? Według pewnej legendy rzymski poeta Wergiliusz posiadał magiczne jajko. Po jego śmiecie zostało one umieszczone w fundamentach zamku, aby dodatkowo je wzmacniać. Podobno jeśli jajko pęknie, Neapol przestanie istnieć.

Mimo że wnętrze zamku od jakiegoś czasu nie jest dostępne dla zwiedzających, warto wybrać się w jego okolice. Wbrew pozorom na wysepkę łatwo się dostać, gdyż dzięki grobli została połączona z lądem.

Neapol atrakcje: Castel Nuovo

Neapol jest wręcz przepełniony okazałymi zamkami, pałacami i świątyniami. Castel Nuovo (Nowy Zamek) zasługuje jednak na szczególną uwagę, gdyż jest jednym z głównych symboli architektonicznych miasta. Budowla jest na tyle okazała i charakterystyczna, że nie da się przejść obok niej obojętnie. To niemal pewne, że zobaczymy ją w trakcie zwiedzania Neapolu, gdyż zamek znajduje się w centrum miasta.

Castel Nuovo został zbudowany przez ród Andegawenów i przez bardzo długi okres pełnił funkcję budowli warownej miasta. Obecnie w środku zamku znajduje się muzeum - Museo Civico di Casteli Nuovo.

Neapol atrakcje: Wezuwiusz

W okolicach miasta znajduje się słynny Wezuwiusz - jeden z dwóch aktywnych wulkanów na kontynentalnej części Europy. Wielu turystów to miejsce nie przeraża i chętnie wybierają się w te okolice.

Obecnie Wezuwiusz jest uśpiony, a ostatni wybuch miał miejsce w 1944 roku. Erupcja była wówczas niewielka i nie wyrządziła większych szkód. W 79 r. n.e. wybuch wulkanu doprowadził do zniszczenia Pompei i Herkulanum.

Jednak Wezuwiusz to propozycja turystyczna dla odważnych. W ostatnich latach często pojawiają się ostrzeżenia na temat możliwej ponownej erupcji wulkanu.

Neapol atrakcje: Narodowe Muzeum Archeologiczne

W Neapolu znajduje się także jedno z największych muzeów. Miejsce to znane jest na całym świecie i wiele osób wybiera się do miasta właśnie w celu obejrzenia jego ekspozycji.

Narodowe Muzeum Archeologiczne to prawdziwa gratka dla osób, które interesują się starożytnością. Znajdują się tu przedmioty z ruin Pompejów i Herkulanum, które zostały zniszczone przez wybuch Wezuwiusza. W muzeum możemy obejrzeć ciekawą kolekcję rzeźby antycznej i mozaiki. Ponadto znajdziemy tu także przedmioty codziennego użytku, biżuterię oraz obrazy z tamtego okresu.

Neapol atrakcje: Najbardziej okazała stacja metra w Europie, czyli Toledo

Toledo to jeden z przystanków pierwszej linii neapolitańskiego metra. Ta propozycja nie jest jeszcze częstym elementem przewodników dla turystów, ale w ciągu najbliższych lat pewnie ulegnie to zmianie. Nie bez przyczyny stacja Toledo nazywana jest podziemną galerią artystyczną.

Toledo wizualnie może przypominać stacje kosmiczną. Wrażenie to zostaje spotęgowane, gdy wjeżdżamy po ruchomych schodach metra. Autorem tego oryginalnego projektu jest hiszpański artysta Tusquets Blanca.

Kilka lat temu Toledo doczekała się miana najbardziej okazałej stacji metra w Europie. Jednak to nie jedyne miejsce neapolitańskiego metra warte poznania. Inne przystanki pierwszej linii także wypełnione są pracami licznych artystów. Stąd nazwa całej trasy - Metro dell'Arte.

Włochy sfilmowane przy pomocy drona. Piękne zabytki i krajobrazy

Więcej o: