Dominikana pogoda

Dominikana leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. Z jednej strony wiąże się to z wysokimi temperaturami przez cały rok, z drugiej z wilgotnym powietrzem i gwałtownymi opadami deszczu. Planując podróż do tego kraju dobrze jest poznać specyfikę różnych pór roku, aby uniknąć pogodowych niedogodności.

Dominikana pogoda - średnie temperatury, wilgotność i opady

Klimat podrównikowy wilgotny cechują przede wszystkim wysokie temperatury powietrza przez cały rok. Ich średnia roczna w przypadku Dominikany wynosi 25 stopni Celsjusza. Różnice temperatur w ciągu roku nie są drastyczne. Przykładowo, średnia dla sierpnia i września to 32 °C. Z kolei w styczniu wynosi ona 20 °C.

Kolejną cechą klimatu Dominikany jest wilgotne powietrze. Początkowo dla osób, które przyjeżdżają tam z innych stref klimatycznych może być to dosyć uciążliwe. Wilgotność latem sięga średnio około 90%, a zimą około 70%.

Klimat podrównikowy wiąże się także z obfitymi opadami deszczu. Na Dominikanie są one gwałtowne i dosyć nierównomierne. Największe ulewy występując na wschodzie i na północy wyspy.

Dominikana pogoda - na kiedy zaplanować podróż?

Jeśli planujemy podróż na Dominikanę musimy wziąć pod uwagę kilka czynników pogodowych, które mogą wpłynąć na jakość naszego wyjazdu.

Powszechnie uważa się, że na Dominikanę warto jeździć w miesiącach zimowych dla uzupełnienia niedoboru słońca i ciepła w naszej strefie klimatycznej. Poza tym, na wyspie nie ma wówczas trudnych do zniesienia upałów. Zimą na Dominikanie możemy spodziewać się od 24 do 28 stopni Celsjusza w ciągu dnia. To idealna pogoda na wypoczynek, o którą czasami ciężko w naszym klimacie nawet w trakcie lata.

Jednak to już kwestia indywidualnych preferencji. Dla wielbicieli bardzo wysokich temperatur lepszą opcją jest zdecydowanie wyjazd w sierpniu lub we wrześniu (w tych dwóch miesiącach temperatury na Dominikanie są najwyższe).

Decydując się na wyjazd zimą, powinniśmy wiedzieć jeszcze o jednym. Najbardziej uciążliwe ulewy w ciągu roku mają miejsce w styczniu.

Z kolei jesienią i latem istnieje możliwość wystąpienia huraganów. Na szczęście nie jest to częste zjawisko, pojawiają się one dosyć sporadycznie. Poza tym władze kraju są dobrze przygotowane na taką ewentualność.

Więcej o: