Dominikana pogoda - średnie temperatury, wilgotność i opady
Klimat podrównikowy wilgotny cechują przede wszystkim wysokie temperatury powietrza przez cały rok. Ich średnia roczna w przypadku Dominikany wynosi 25 stopni Celsjusza. Różnice temperatur w ciągu roku nie są drastyczne. Przykładowo, średnia dla sierpnia i września to 32 °C. Z kolei w styczniu wynosi ona 20 °C.
Kolejną cechą klimatu Dominikany jest wilgotne powietrze. Początkowo dla osób, które przyjeżdżają tam z innych stref klimatycznych może być to dosyć uciążliwe. Wilgotność latem sięga średnio około 90%, a zimą około 70%.
Klimat podrównikowy wiąże się także z obfitymi opadami deszczu. Na Dominikanie są one gwałtowne i dosyć nierównomierne. Największe ulewy występując na wschodzie i na północy wyspy.
Dominikana pogoda - na kiedy zaplanować podróż?
Jeśli planujemy podróż na Dominikanę musimy wziąć pod uwagę kilka czynników pogodowych, które mogą wpłynąć na jakość naszego wyjazdu.
Powszechnie uważa się, że na Dominikanę warto jeździć w miesiącach zimowych dla uzupełnienia niedoboru słońca i ciepła w naszej strefie klimatycznej. Poza tym, na wyspie nie ma wówczas trudnych do zniesienia upałów. Zimą na Dominikanie możemy spodziewać się od 24 do 28 stopni Celsjusza w ciągu dnia. To idealna pogoda na wypoczynek, o którą czasami ciężko w naszym klimacie nawet w trakcie lata.
Jednak to już kwestia indywidualnych preferencji. Dla wielbicieli bardzo wysokich temperatur lepszą opcją jest zdecydowanie wyjazd w sierpniu lub we wrześniu (w tych dwóch miesiącach temperatury na Dominikanie są najwyższe).
Decydując się na wyjazd zimą, powinniśmy wiedzieć jeszcze o jednym. Najbardziej uciążliwe ulewy w ciągu roku mają miejsce w styczniu.
Z kolei jesienią i latem istnieje możliwość wystąpienia huraganów. Na szczęście nie jest to częste zjawisko, pojawiają się one dosyć sporadycznie. Poza tym władze kraju są dobrze przygotowane na taką ewentualność.