Neapol informacje praktyczne: ceny
Mimo że we Włoszech generalnie ceny są wyższe niż w Polsce, wiele produktów spożywczych kupimy tam taniej. Są to przede wszystkim bardzo popularne w tym kraju: wina, makarony i kawy. Co więcej, często mają one o wiele wyższą jakość od artykułów dostępnych na naszych pułkach sklepowych. Na podobnym poziomie, jak w Polsce są z kolei ceny warzyw i owoców. Musimy być przygotowani jednak na to, że za pieczywo, nabiał i mięso zapłacimy już więcej.
Podobnie jak w Polsce, opłaca się robienie zakupów w większych marketach. Ceny w małych sklepach są zazwyczaj znacznie wyższe.
Neapol informacje praktyczne: języki
W Neapolu spotkamy się z dosyć zaskakującym zjawiskiem językowym. Neapolitański to według UNESCO osobny język. Co ciekawe, dialekt ten trudny jest często do zrozumienia nawet dla osób, które dobrze znają włoski.
Nie jest to więc odpowiedni miejsce dla osób, które chcą nauczyć się klasycznego włoskiego. Język neapolitański cieszy się ogromną popularnością, zarówno wśród osób starszych, jak i młodszych. Szacuje się, że w całym rejonie Kampania posługuje się nim około 4 miliona osób.
Neapol informacje praktyczne: jak się tam dostać?
Standardowo, ceny biletów lotniczych z Polski do Mediolanu zaczynają się od 400 zł. Czasami możemy trafić na promocje i dostać się tam nawet za 100 zł. Jednak w przypadku tego miasta nie jest to takie łatwe. Neapol jest miastem popularnym wśród turystów, dlatego bilety w niskich cenach rozchodzą się zazwyczaj bardzo szybko.
Inną możliwością jest podróż z przesiadką. Z Polski musimy dostać się do Rzymu - w tym przypadku tanie loty są o wiele częstsze. Z kolei stamtąd do Neapolu dostaniemy się wygodnym połączeniem kolejowym.
Neapol informacje praktyczne: komunikacja
Dużym problemem miasta są korki i chaos komunikacyjny. Mimo to po kilku dniach pobytu, do tego zamieszania na ulicach da się przyzwyczaić.
Jeśli lecimy do Neapolu samolotem, z lotniska dostaniemy się do miasta specjalnymi autobusami Alibus. Następnie dobrze jest zaopatrzyć się w kartę Unicocampania, która jest biletem okresowym na najważniejsze środki komunikacji publicznej.
Metro neapolitańskie ma 3 linie - żółtą, błękitną i niebieską. Dla turystów dużym zaskoczeniem może być oryginalny wygląd ich stacji. To efekt pracy wielu cenionych artystów. Warto wspomnieć, że kilka lat temu przystanek "Toledo" zyskał miano najbardziej efektownej stacji metra w Europie.
System komunikacji tramwajowej w Neapolu jest niezbyt rozbudowany. Istnieją 3 linie na trasach:
- Via Stadera - pizza Vittoria
- Emiciclo di Poggioreale - San Giovanni
- Piazza Vittoria - San Giovanni
Jeśli nie lubimy zwiedzać na własną rękę, możemy skorzystać z oferty przygotowanej specjalnie z myślą o turystach. Autobusy turystyczne wyruszają spod zamku Pastel Nuovo i kursują na 3 popularnych trasach.
Neapol informacje praktyczne: temperatury
Ogólna charakterystyka neapolitańskiego klimatu to: łagodna zima i gorące lato. Jednak jest to bardzo ogólny opis. Warto na przykład wspomnieć o słynnych neapolitańskich deszczach, które występują tam w okresie jesiennym i zimowym. Dla porównania, gdy u nas zimą pada śnieg, w Neapolu w tym czasie pada deszcz. Susza przypada na okres od maja do sierpnia. Śnieg w Neapolu pojawia się bardzo sporadycznie - może go nie być nawet przez kilkanaście lat.
Średnia roczna temperatura w Neapolu wynosi 15,5 °C. Woda morska w okresie letnim osiąga 27 °C, z kolei zimą 14 °C.