Jak oszczędzać na wakacjach? 17 sprawdzonych pomysłów

Wakacje nie muszą kosztować fortuny. Odpowiednio zaplanowane sprawią dużo radości i pozwolą zatrzymać w portfelu więcej pieniędzy. Te pomysły mogą się przydać każdemu.

1. Bądź elastyczny

W niektórych okresach w roku loty mogą być dużo tańsze, na przykład dlatego, że zazwyczaj nikt nie chce podróżować w dni świąteczne. Jeśli dla Ciebie nie jest to problem, możesz sporo zaoszczędzić.

2. Bądź jak mieszkaniec

Jadanie w lokalnych knajpkach, robienie zakupów spożywczych na miejscowych bazarach to nie tylko gigantyczna oszczędność, ale często szansa na smaczniejsze jedzenie. Korzystaj z transportu publicznego i dowiedz się od mieszkańców, kiedy i gdzie odbywają się bezpłatne wydarzenia i koncerty.

3. Korzystaj ze zniżek studenckich

Oczywiście jeśli jesteś studentem. Zawsze pytaj o zniżki dla studentów i sprawdź czy w danym miejscu nie funkcjonują karty zniżkowe na wydarzenia kulturalne i komunikację miejską. Mogą nie być szeroko reklamowane, ale to nie znaczy, że nie istnieją.

4. Sprawdź kursy walut

Śledź jak zmieniają się kursy walut przed wyjazdem, żeby wymienić je w najlepszym momencie. Jeśli jedziesz ze znajomym, wymieńcie pieniądze razem. Przy większych kwotach, można negocjować z kantorem korzystniejsze stawki.

5. Zatrzymaj się w hostelu/hotelu z obfitym śniadaniem

Hotel ze śniadaniem to naprawdę duża oszczędność. Pod warunkiem, że porcje będą uczciwe i będzie szansa się najeść. Dzięki temu, być może uda Ci się tylko raz dziennie jeść "na mieście" w restauracji.

Jadanie śniadań w hostelu jest często tańsze niż w restauracjiJadanie śniadań w hostelu jest często tańsze niż w restauracji fot. pexels.com

6. Rób dużo zdjęć

W jaki sposób pozwoli Ci to zaoszczędzić? Zdjęcie opatrzone ciekawą historią, ładnie wywołane i oprawione będzie najlepszym podarkiem z podróży dla bliskich. I nie zostawisz fortuny w sklepach z pamiątkami.

7. Idź na Free Walking Tour

To fantastyczny sposób, żeby poznawać nowe miejsca. Free Walking Tours są oferowane w wielu miejscach w Europie i na świecie, w różnych językach i o różnorodnej tematyce (historyczne albo śladami strasznych historii). Za oprowadzanie nie trzeba płacić, ale przyjęło się, że przewodnicy dostają symboliczną zapłatę za swoją pracę. Od Ciebie jednak zależy jej wysokość.

8. Mądrze się pakuj

Zmieszczenie się w bagaż podręczny to spora oszczędność. Dodatkowo zyskujesz czas (nie musisz oddawać bagażu rejestrowanego, a potem na niego czekać) i omija Cię stres związany z ewentualnym zagubieniem bagażu przez linie lotnicze.

9. Unikaj płatnych, zorganizowanych wycieczek

Po co płacić za to, żeby wsadzono Cię do autokaru pełnego turystów? Jeśli nie chcesz, żeby ktoś mówił Ci kiedy możesz robić zdjęcia, ale chcesz zaoszczędzić, zdecyduj się na samodzielne zaplanowanie swoich wakacji.

10. Wypożycz rower

To często najtańszy środek transportu, a do tego przemieszczając się w ten sposób możesz najwięcej zobaczyć. Jako bonus dochodzi darmowa gimnastyka!

Oszczędzaj jeżdżąc na rowerzeOszczędzaj jeżdżąc na rowerze fot. pexels.com

11. Zapakuj sobie przekąskę

Trzeba liczyć się z tym, że podczas podróży zgłodniejesz. A po co wydawać 5 euro na kanapkę z samolotowego barku?

12. Nie bój się przedmieść

Odważ się zapuścić poza centralną i najbardziej turystyczną część miasta. Wszystko będzie tam tańsze, od restauracji po pamiątki, a dodatkowo masz szansę odkryć zupełnie nowe, ciekawe miejsca.

13. Weź ze sobą pustą butelkę na wodę

I napełnij ją w lotniskowym wodopoju. Jeśli w miejscu, które odwiedzasz, można pić wodę z kranu, możesz tę samą butelkę wykorzystywać przed wychodzeniem z domu. Zaoszczędzisz na ciągłym kupowaniu wody i zrobisz coś dobrego dla środowiska, nie wykorzystując wielu butelek.

14. Weź ze sobą torebkę próżniową

To idealne opakowanie na cenne przedmioty. Trzymaj w niej komórkę, idąc na plażę, a unikniesz wydawania pieniędzy na profesjonalne czyszczenie jej potem z piasku.

15. Zmierz i zważ swoją walizkę przed wyjściem z domu

Dzięki temu unikniesz niespodzianek na lotnisku, jeśli okaże się, że Twój bagaż przekracza dozwolone limity. Każdy kto raz zapłacił karę za nadbagaż, wie, że to nic przyjemnego.

16. Zaprzyjaźniaj się

Poznawaj ludzi w podróży - możecie zaoszczędzić dzieląc się kosztem taksówki albo wynajmem przewodnika. A do tego, w grupie zawsze jest weselej.

17. Postaw na Wi-Fi

Internet w roamingu ciągle należy do drogich usług. Warto więc wyłączyć w telefonie transmisję danych i chcąc opublikować zdjęcia na Tweeterze czy Instagramie połączyć się z siecią przez Wi-Fi. Jak oszczędnie korzystać z telefonu? Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Więcej o: