Zima na Majorce. Czy warto zimą wybrać się na Baleary?

Zima na Majorce nie wygląda tak jak w Polsce - jest zdecydowanie cieplej niż u nas w tym samym czasie, jednak nie na tyle, aby spacerować w odkrytych ubraniach. Czy warto zatem udać się na Majorkę zimą?

Kiedy jest zima na Majorce?

Zima na Majorce wygląda dokładnie tak jak w innych miejscach na świecie, gdzie panuje klimat śródziemnomorski. Latem występują tu bardzo wysokie temperatury, natomiast zimą są one umiarkowanie niskie. Czy zatem warto wybrać się tu na wakacje zimą? Jeśli chcesz poznawać wyspę i jej atrakcje to z pewnością tak. Jeśli natomiast marzysz o wylegiwaniu się na słoneczku, to niestety musisz przełożyć swój przyjazd na później lub wybrać inną destynację, gdyż zimą na Majorce jest dość chłodno, a zdarza się także, że pojawiają się obfite opady. 

Majorka, miasteczko Petra, gdzie urodził się misjonarz Junipero Serra, upamiętniony na płytach ceramicznychMajorka, miasteczko Petra, gdzie urodził się misjonarz Junipero Serra, upamiętniony na płytach ceramicznych Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Wyborcza.pl

Co do tego kiedy jest zima na Majorce, to nie ma tu dużych różnic między wyspą a naszym krajem. Spore ochłodzenie z tym związane rozpoczyna się w grudniu i trwa mniej więcej do marca. 

Zima w Australii - czy w Australii pada śnieg i do ilu stopni może wynieść najniższa temperatura? Zdjęcie ilustracyjne Zima w Australii - czy w Australii pada śnieg?

Temperatura zimą na Majorce - sprawdź koniecznie przed wylotem!

Zima na Majorce pojawia się dokładnie wtedy kiedy u nas, ma jednak zdecydowanie inny przebieg. Na wyspie panuje bowiem klimat śródziemnomorski, co sprawia, że temperatury spadają tu do około 5°C - nie obserwuje się przymrozków charakterystycznych dla klimatu umiarkowanego, jaki mamy w Polsce. Średnie obserwowane wartości temperatury zimą na Majorce oscylują pomiędzy 13. a 18° C. Nie są to więc warunki sprzyjające plażowaniu, ale już zwiedzaniu i poznawaniu uroków wyspy jak najbardziej.

Zobacz wideo Hiszpania dla rodzin i dla młodych. Gdzie się wybrać?

Zima na Majorce. Co warto wiedzieć?

Zima na Majorce jest chłodną porą roku. Warto wiedzieć, że co roku mają w tym czasie miejsce duże wahania pogodowe i temperaturowe. Co to znaczy? Otóż wybierając się na wycieczkę, w jednej części wyspy może być w miarę ciepło i słonecznie a z każdym kilometrem dalej robić się chłodniej i pochmurno. Co więcej, wiele restauracji, barów, dyskotek pozostaje zamkniętych, gdyż czynne są jedynie w sezonie turystycznym. Nie dotyczy to Palma de Mallorca, gdzie życie tętni przez cały rok. 

Palma de Mallorca (stolica Majorki) - katedraPalma de Mallorca (stolica Majorki) - katedra Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Wyborcza.pl

Czy na Majorce pada śnieg?

To czy na Majorce pada śnieg, uzależnione jest od temperatury. Opady śniegu są możliwe tylko wtedy kiedy zbliży się ona do 0, co tutaj raczej często się nie zdarza. Dlatego też próżno oczekiwać białego puchu na drogach przecinających wyspę. Większa szansa na jego odnalezienie znajduje się w górskiej części wyspy.

Zima w Karkonoszach. Co warto zobaczyć w Karkonoszach? [szlaki, atrakcje] Zima w Karkonoszach. Co warto zobaczyć w Karkonoszach? [szlaki, atrakcje]

Majorka: pogoda w zimie

Wybierając się na Majorkę w zimie pogoda może nas zaskoczyć zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Przy odrobinie szczęścia będziemy cieszyć się słoneczną aurą z temperaturą dochodzącą do 18°C, co pozwoli na przyjemne przechadzanie się po wyspie bez tłumu turystów. Pozwoli ona nam także na zjedzenie posiłku na zewnątrz i powygrzewanie się w ciepłym południowym słońcu. Jeśli szczęście nam nie dopisze, możemy przez cały pobyt oglądać deszczowy krajobraz Majorki przy temperaturze rzędu 11-12°C.

majorkamajorka fot. shutterstock

Zobacz też: Wakacje w styczniu? Spędź urlop, spacerując po słonecznych plażach i odwiedź wyjątkowe, egzotyczne miejsca

Więcej o: