Zima w Australii - czy w Australii pada śnieg i do ilu stopni może wynieść najniższa temperatura?

Zima w Australii. Planujesz podróż do królestwa kangurów? Sprawdź, kiedy w Australii możesz spodziewać się zimy i dowiedz się, jaka wówczas może panować temperatura. Przekonaj się również, czy w słonecznej Australii możesz liczyć na opady śniegu.

Czy w Australii jest zima?            

Niektórzy mogą zastanawiać się, czy w Australii jest zima? Przecież ojczyzna kangurów i koali kojarzy się wszystkim z upalnym klimatem i pustynno – stepowym krajobrazem. Wbrew pozorom, w Australii również występuje zima, choć jest łagodniejsza niż ta, która potrafi zaskakiwać śnieżycami i mrozami w naszym kraju. Jeśli planujesz podróż do Australii, lepiej sprawdź, na jaką pogodę się przygotować w różnych miesiącach. Czasem nawet tam może przydać się ciepły szalik, czapka i puchata kurtka.

Zima w Australii – kiedy jest?

Kiedy jest zima w Australii? Gdy w Polsce cieszymy się latem, w Australii zaczyna się zima, trwająca od 1 czerwca do 31 sierpnia. Najzimniejszym miesiącem na kontynencie jest lipiec, jednak warto wiedzieć, że Australia dzieli się na kilka stref klimatycznych, a pod względem pogody jest mocno zróżnicowana. Planując podróż do krainy kangurów w czasie polskiej zimy, warto kierować się na północ, gdzie można odnaleźć najwięcej słońca. Najchłodniej jest natomiast na południu Australii.

Zima w Australii. Kosciuszko National Park. Zdjęcie ilustracyjneZima w Australii. Kosciuszko National Park. Zdjęcie ilustracyjne Leelakajonkij / Shutterstock

Zima w Australii – temperatury, których można spodziewać się w zimowych miesiącach             

Jak wygląda zima w Australii? Temperatury w najchłodniejszych miesiącach nie spadają bardzo drastycznie, dlatego od czerwca do końca sierpnia w Australii można spodziewać się zimy, przypominającej bardziej polską jesień. Nawet gdy w ciągu dnia temperatury na południu Australii wydają się całkiem przyjemne, to po zachodzie słońca ciepła odzież może okazać się niezbędna.

Jakich temperatur możemy spodziewać się w Australii w czasie zimy? Średnie temperatury wynoszą:

  • Adelajda 8-16 stopni,
  • Brisbane 7-20 stopni,
  • Hobart 3-11 stopni,
  • Melbourne 7-14 stopni,
  • Sydney 9-16 stopni.

Czy w Australii pada śnieg?

Nie wiesz, czy w Australii pada śnieg? Tak! Choć jest to dość rzadkie zjawisko, w Australii również ujrzysz biały puch, otulający ziemię i góry.

Czy w Australii pada śnieg? Zdjęcie ilustracyjneCzy w Australii pada śnieg? Zdjęcie ilustracyjne Mirelle/shutterstock

Kierując się na południe stanu Nowa Południowa Walia, zyskasz szansę wybrania się w Góry Śnieżne (Snowy Mountains), będące najwyższym pasmem górskim Alp Australijskich. Przybywając w to ośnieżone miejsce, będziesz mógł wspiąć się na najwyższy australijski szczyt – Górę Kościuszki (2228 metrów), która zawdzięcza swoją nazwę polskiemu odkrywcy, Pawłowi Strzeleckiemu. Co więcej, w krainie kangurów znajdziesz również kurorty narciarskie, idealne dla miłośników białego szaleństwa. Najpopularniejsze z nich zlokalizowane są w Górach Śnieżnych, Alpach Wiktoriańskich (High Country) i Tasmanii.

Zobacz też: Najdłuższe trasy narciarskie w Europie: gdzie można rozkoszować się długim zjazdem na nartach?

Zobacz wideo Himalaizm marzeniem dla bogatych? Sprawdzamy, ile to kosztuje!
Więcej o: