Trasy i ścieżki rowerowe robią tym większe wrażenie, że prace nad ich przygotowaniem rozpoczęły się w połowie lat 90. XX wieku. Na początku obniżono chodniki oraz wymalowano linie rozgraniczające ruch pieszych i cyklistów. Początkowo chaotycznie budowane odcinki z kostki brukowej szybko połączono i uzupełniono najnowocześniejszymi rozwiązaniami drogowymi, progami zwalniającymi, śluzami i monitorowanymi parkami.
W Gdańsku trzeba jeździć albo na własnym rowerze, albo korzystać z lokalnych wypożyczalni. Na razie system rowerów miejskich, który np. dobrze funkcjonuje w Warszawie, w Gdańsku jest jeszcze w planach.
Gdańsk aktywnie promuje rower jako miejski środek komunikacji. Mieszkańcy korzystają z rowerów jako codziennego środka komunikacji. Z tras rowerowych korzystają też turyści oraz, oczywiście, mieszkańcy, szukający ciekawego sposobu na aktywne spędzenie wolnego czasu. Gdański oferuje wiele atrakcji dla rowerzystów. Gdzie warto pojechać na rowerze, jakie są najciekawsze rowerowe trasy?
Zobacz także: Gdańsk, atrakcje - co warto zobaczyć i zwiedzić?
Pętla Gdańska ma 28,5 km. Wiele osób nazywa ją Gdańskiem w pigułce. To ulubiona trasa przyjeżdżających do Gdańska turystów. Niespełna 30-kilometrowa trasa prowadzi po płaskim terenie m.in. przez Westerplatte, Stare Miasto czy molo w Brzeźnie.
Pętla nadmorska ma 8,9 km. To najczęściej odwiedzana ścieżka rowerowa w mieście i trudno się dziwić, bo prowadzi przez wyjątkowo malownicze tereny (np. park Regana) zachęca też do połączenia wycieczki rowerowej z pobytem na plaży.
Ta krótka trasa rowerowa ma tylko 5,2 km. Wyznaczona została głównie z myślą o mieszkańcach osiedla Złota Karczma. Rowerzyści wykonują niewielką pętlę, prowadzącą głównie po drogach gruntowych i fragmencie asfaltowej drogi leśnej łączącej ulicę Słowackiego z Oliwą.
Pętla na Stogach ma 5,6 km. Trasa prowadzi leśnymi drogami prosto nad morze, potem leśnymi gruntami z powrotem w okolice ul. Stryjewskiego. Na tych, którzy chcą zatrzymać się nad morzem, czeka park rowerowy, w którym można bezpiecznie zostawić rower.
Trasa ma 20 km. Prawie połowa drogi wiedzie przez teren zalesiony, blisko morskiego brzegu, obok turystycznych atrakcji takich jak rezerwat Mewia Łacha czy drewniany dom z 1741 roku, w którym w trakcie II wojny światowej mieścił się szpital polowy.