Olsztyn: Atrakcje, co warto zobaczyć i zwiedzić

Olsztyn to piękne miasto, dobre miejsce do mieszkania i świetne na wakacyjne wypady. Co warto zobaczyć w Olsztynie, z jakich atrakcji skorzystać? Można się tu cieszyć urokami jezior - do wyboru jest m.in. Jezioro Krzywe i Jezioro Długie. Koniecznie też trzeba wybrać się na pokaz w olsztyńskim planetarium.

Jakie atrakcje oferuje Olsztyn? Znajdą tu coś dla siebie miłośnicy zabytków i historii, sportów wodnych, poszukiwacze klimatycznych knajpek, edukacyjnych rozrywek dla dzieci i lokalnych targowisk.  W granicach miasta są jest kilka jezior; najczęściej odwiedzane najatrakcyjniejsze to: Jezioro Krzywe (oficjalna nazwa - Ukiel) i Jezioro Długie. Rodziny z dziećmi mogą się też wybrać nad Jezioro Kortowskie, które sąsiaduje z terenem kampusu uniwersyteckiego. A kiedy pogoda nie dopisuje, można wybrać się do miejscowego aquaparku.

Olsztyn: Jezioro Krzywe

Jezioro Krzywe jest największym olsztyńskim jeziorem i ma bardzo urozmaiconą linię brzegową, z wieloma zatokami i półwyspami. Na południowym brzegu znajduje się plaża miejska, ale można też poszukać mniejszych i mniej uczęszczanych miejsc. Nad brzegami Jeziora Krzywego jest wiele przystani żeglarskich i wypożyczalni sprzętu pływającego.

Olsztyn: Jezioro Długie

Jezioro Długie, mniejsze od Jeziora Krzywego, leży niemal w centrum Olsztyna i styka się z Lasem Miejskim - łatwo tu dotrzeć z miasta, a jednocześnie ma się bezpośredni kontakt z przyrodą. Jezioro Długie zgodnie z nazwą jest wąskie, ale długie, a w środkowej części jego dwa brzegi łączy Most Zakochanych. Wokół Jeziora Długiego jest też trasa spacerowa i rowerowa; na jej linii ustawiono ławki i pomosty, które ułatwiają dostęp do wody.

Olsztyńskie planetarium

Jedną z najwspanialszych atrakcji Olsztyna jest planetarium. W okrągłej sali planetarium można oglądać atrakcyjnie zrealizowane programy edukacyjne na temat kosmosu, gwiazd i planet. To nie tylko propozycja na niepogodę - częścią planetarium jest obserwatorium, a w bezchmurne wieczory można wybrać się na oglądanie nocnego nieba - oczywiście z komentarzem.

Zobacz także: Siedem genialnych miejsc w Polsce, w których wypoczniesz bez urlopu [LISTA]

Olsztyn: gotycki zamek, bazar na Grunwaldzkiej i inne atrakcje

Co jeszcze warto zobaczyć w Olsztynie? Obowiązkowym punktem na trasie turystycznej jest gotycki Zamek Kapituły Warmińskiej, wybudowany w XIV wieku. Jednym z zarządców kapituły być Mikołaj Kopernik i w muzeum można zobaczyć pomieszczenia, w których mieszkał i pracował. W zamku i w jego otoczeniu organizowane są też różne koncerty, występy kabaretów i inne atrakcje.

Na olsztyńskiej starówce, oprócz klimatycznych kamienic, warto też zobaczyć bazylikę konkatedralną św. Jakuba oraz budynek ratusza, stojący pośrodku rynku.  Olsztyńska starówka jest niewielka, ale ładna i pełna klimatycznych knajpek i restauracji. Ceny są niższe niż w większych miastach, a można tu spróbować ciekawych lokalnych potraw. Tuż obok starówki jest Park Centralny z efektowną iluminowaną nocami fontanną.

Miłośnicy klimatów bazarowych powinni koniecznie wybrać się na ulicę Grunwaldzką, gdzie działa lokalny bazar, na którym można kupić niemal wszystko - od warzyw i owoców, aż po stare przedmioty i antyki.

Zobacz także: 7 cudów Mazur. Odkryj atrakcje miast na szlaku Wielkich Jezior [PATRONAT PODRÓŻE GAZETA.PL]

Więcej o: