Latarnie morskie na świecie: najwyższe, najstarsze i najpiękniejsze. Rekordzistka ma aż 133 m

Gdzie są najpiękniejsze latarnie morskie na świecie? Właśnie te budowle kojarzą się z pięknym nadmorskim krajobrazem. Często są bardzo stare i stanowią lokalne atrakcje turystyczne. Co warto o nich wiedzieć?

Gdzie są najpiękniejsze latarnie morskie na świecie?

Gdzie są najpiękniejsze latarnie morskie na świecie? Okazuje się, że wybór nie będzie łatwy, bo takie obiekty można spotkać na każdym kontynencie. Niektóre z nich są ciągle czynne, inne pozostają atrakcjami turystycznymi. 

Sama latarnia przybiera zwykle postać charakterystycznej wieży, która może być umieszczona na brzegu lub wodzie (latarniowiec). Powstaje jako rodzaj znaku nawigacyjnego: sygnały świetlne, obecnie także dźwiękowe lub radiowe mają pomagać jednostkom pływającym w utrzymywaniu określonego kierunku żeglugi. Najczęściej latarnie można spotkać na brzegach mórz i oceanów, ale niekiedy powstają także nad odpowiednio dużymi akwenami śródlądowymi. 

Latarnie morskie na świecie: lista najwyższych obiektów 

Jak prezentuje się lista najwyższych latarni morskich na świecie? Niektóre z nich są gigantyczne, ich wygląd uwzględnia zaś miejscową charakterystykę. Coraz częściej budulcem jest nie kamień, ale beton i stal. Do najwyższych latarni należą:

 1. Latarnia morska w Dżuddzie Jeddah Light (Arabia Saudyjska) - 133 m;
 2. Perry Memorial Monument w Put-in-Bay (Stany Zjednoczone) - 107 m;
 3. Latarnia w Jokohamie (Japonia) - 106 m;
 4. Île Vierge w Finistere (Francja) - 82,5 m;
 5. Lanterna di Genova (Włochy) - 77 m.  

Latarnia morska w Dżuddzie Jeddah Light (Arabia Saudyjska)Latarnia morska w Dżuddzie Jeddah Light (Arabia Saudyjska) Shutterstock

Najpiękniejsze latarnie morskie na świecie: ranking wg kontynentów

Jakie są najpiękniejsze latarnie morskie na świecie? Ranking zawsze pozostanie tutaj kwestią subiektywną. Warto więc przedstawić najwyższe budowle na poszczególnych kontynentach. Można się więc zachwycać walorami:

 • Azja: Jeddah Light w Dżuddzie (133 m);
 • Ameryka Południowa: Recalada a Bahia Blanca Light (67 m, Argentyna);
 • Ameryka Północna: Cape Hatteras Light (61 m, Stany Zjednoczone);
 • Afryka: Nosy Alanana Light (60 m, Madagaskar);
 • Australia i Oceania: Latarnia Cape Leeuwin (39 m, Australia);
 • Europa:  Île Vierge w Finistere (82,5 m, Francja);
 • Antarktyda: Latarnia Morska Arctowski (6 m, Antarktyda).

Ameryka Północna: Cape Hatteras Light (61 m, Stany Zjednoczone)Ameryka Północna: Cape Hatteras Light (61 m, Stany Zjednoczone) Shutterstock

Najstarsza latarnia morska na świecie

Jaka jest najstarsza latarnia na świecie? Warto zacząć od tego, że praktyka wykorzystywania latarni jest bardzo stara i sięga starożytności. W średniowieczu w tym celu wykorzystywano uproszczone urządzenia w postaci żurawia z koszem wypełnionym smołą zwane blizami. 

Do historii przeszła starożytna latarnia morska na Faros (dzisiejszy Egipt). Zbudowano ją ok. 280 r. p.n.e. Zaliczona została do siedmiu cudów świata starożytnego. Jej wykonawcą miał być architekt Sostratos z Knidos. Wieżę o wysokości do 115 m budowano najprawdopodobniej od 15 do 20 lat. Ustawiono na niej posąg boga mórz Posejdona o wysokości do 7 m. Zniszczyło ją kilka trzęsień ziemi. Ostatecznie runęła w 1375 r. 

Lanterna di GenovaLanterna di Genova Shutterstock

Spośród obecnie istniejących najwyższych latarni świata najstarsza jest Lanterna di Genova znajdująca się w Genui. Liczący 77 m obiekt wybudowano w 1543 r.

Najwyższa latarnia morska na świecie

Najwyższa latarnia morska na świecie to Jeddah Light, która znajduje się u wejścia do portu w saudyjskiej Dżuddzie nad Morzem Czerwonym. Powstała w 1990 r. jako wieża ze stali i betonu. Jej światło jest widoczne z odległości 46 km. 

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

 Najpiękniejsze latarnie morskie na świecie: Świnoujście 

Jakie jeszcze są najpiękniejsze latarnie morskie na świecie? Nie można tu zapomnieć o naszej budowli ze Świnoujścia.  Licząca 67.7 m wieża jest najwyższą tego typu budowlą nad Morzem Bałtyckim. Jednocześnie jest to najwyższa latarnia z cegły, prowadzi do niej 308 schodów. Udostępniony do zwiedzania obiekt został uruchomiony w 1857 r.

Zobacz też: Najmniejszy dom na świecie. Gdzie się znajduje i ile jest w nim miejsca? Ma tylko 1m2 [ZDJĘCIA]


 

Więcej o: