Chorwacja: gdzie jechać na urlop poza sezonem? Przepis na tanie wakacje, na których wypoczniesz

Jednym z popularnych wśród polskich turystów kierunków jest Chorwacja. Gdzie jechać na urlop w kraju położonym nad Morzem Adriatyckim, by nacieszyć oko rajskimi widokami oraz zwiedzić imponujące atrakcje turystyczne? Podpowiadamy, które lokalizacje warto wziąć pod uwagę.

Chorwacja samochodem: gdzie jechać?

Jedną z najpopularniejszych opcji, wybieranych przez polskich turystów, jest Chorwacja samochodem. Gdzie jechać, by powrócić z urlopu z wieloma wspaniałymi wspomnieniami? Sporo zależy od naszych upodobań, a także od budżetu, jakim dysponujemy. Dojazd do Chorwacji jest stosunkowo wygodny, szczególnie dla mieszkańców południowej Polski. Zwłaszcza gdy wybierają się na półwysep Istria. Warto jednak wiedzieć, że pobyt tutaj, zwłaszcza w sezonie, to opcja najdroższa, zatem relatywnie niski koszt dojazdu zrównoważy inne wydatki, z jakimi trzeba się liczyć udając się na półwysep Istria. Dużą popularnością cieszy się południowa Dalmacja, z takimi atrakcjami, jak Split, Makarska czy Dubrovnik. Stosunkowo najtańszą, a jednocześnie najrzadziej wybieraną lokalizacją jest północna Dalmacja z interesującym kurortem Zadar. O ile latem warto udać się w okolice Zadaru, o tyle poza sezonem, zwłaszcza późną jesienią, dobrze jest wybierać miejsca zlokalizowane bardziej na południe.

Dubrownik to miejsce, w którym nie ma już normalnego życia.Dubrownik to miejsce, w którym nie ma już normalnego życia. Fot. Shutterstock

Chorwacja – pogoda (listopad)

Szczyt sezonu przypada oczywiście w lipcu i sierpniu, jednak również we wrześniu bardzo często na kierunek wyjazdów wybierana jest Chorwacja. Pogoda w listopadzie czy październiku jest tu jednak na tyle dobra, że warto pomyśleć o wyjeździe do Chorwacji właśnie jesienią. Barwy znane nam ze złotej polskiej jesieni, oglądane w Chorwacji mogą być jeszcze piękniejsze niż w ojczyźnie. Turystyka górska w Chorwacji jesienią to również zdecydowanie lepsza opcja niż wypady na szlak latem. Jesienna pogoda w Chorwacji jest właściwie idealna do zwiedzania i pieszych wędrówek. Oczywiście, należy liczyć się z deszczem, zwłaszcza w listopadzie, a także ze spadkiem temperatur, szczególnie wieczorami, ale zaopatrzenie się w odpowiednią odzież nie powinno być problemem. W październiku temperatury w ciągu dnia wynoszą zwykle około 21-25 stopni Celsjusza, w nocy spadają najczęściej do 12-16 stopni Celsjusza. Listopad jest zdecydowanie bardziej kapryśny, przynosi więcej dni deszczowych, aczkolwiek nie jest to regułą. Temperatury w listopadzie również się obniżają, z reguły jednak oscylują w granicach 12-15 stopni Celsjusza w ciągu dnia oraz 7-12 stopni Celsjusza w nocy. Temperatura wody w listopadzie, wahająca się w granicach 15-19 stopni Celsjusza, raczej nie zachęca do kąpieli. Niemniej nawet w listopadzie pogoda w Chorwacji zdaje się być niezwykle łaskawa dla turystów, a ceny znacznie spadają.

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Split (Chorwacja)

Za jedno z najczęściej odwiedzanych miast uznawany jest Split w Chorwacji. Jest drugim co do wielkości miastem Chorwacji i stolicą Dalmacji. Sławę przynoszą mu w szczególności pozostałości pałacu Dioklecjana z przełomu III i IV wieku, stanowiące zabytkowe centrum Splitu, wpisane w 1979 roku do wykazu światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Choć Split istniał znacznie wcześniej, to dopiero przeniesienie się tu Dioklecjana zmieniło losy małej nadmorskiej osady. Do pałacu wiodły cztery bramy: Złota, Srebrna, Żelazna i Brązowa, całość zaś otaczały mury obronne. Obecnie w obrębie pałacowych murów znajdują się budynki mieszkalne, punkty usługowe, kawiarnie czy muzea. Na uwagę zasługuje katedra św. Dujama. Budynek z początku IV wieku, położony na terenie pałacu Dioklecjana, początkowo pełnił funkcję mauzoleum cesarza, pod koniec VIII wieku jednak został przekształcony w kościół. Warto odwiedzić zabytkową dzwonnicę, z której roztacza się niezwykły widok na starówkę, przystań i wzgórze Marjan. Poza centrum również jest wiele miejsc wartych uwagi. Nie zawadzi wybrać się na wzgórze Marjan, gdzie z tarasu widokowego można podziwiać panoramę miasta. Oczywiście Split to również plaże, zarówno piaszczyste, jak i kamieniste, te jednak oblegane są szczególnie latem.

Widok na SplitWidok na Split shutterstock

Zadar (Chorwacja)

Zadar w Chorwacji to kurort w północnej Dalmacji. Na uwagę zasługuje w szczególności starówka, położona na półwyspie. Otoczona jest ona murami, a do jej wnętrza prowadzi kilka bram, w tym Brama Lądowa i Brama Mostowa. Najważniejszym placem starówki jest Narodni trg, przy którym mieści się między innymi budynek dawnej strażnicy miejskiej z dobudowaną wieżą zegarową, w którym obecnie działa Muzeum Etnologiczne. Odwiedzając je można poznać tradycje i kulturę północnej Dalmacji. Najpopularniejszą placówką tego typu jest jednak Muzeum Archeologiczne z pokaźną ilością eksponatów. Nieopodal tegoż muzeum mieści się najbardziej rozpoznawalna budowla Zadaru: przedromański kościół św. Donata z IX wieku. Na północ od niego wznosi się największa katedra Dalmacji: romańska katedra św. Anastazji z XII wieku. Warto też odwiedzić urokliwy Plac Pięciu Studni wraz ze znajdującą się przy nim Wieżą Kapitańską, w której wnętrzu działa galeria sztuki. Z najwyższego poziomu wieży można podziwiać panoramę miasta. Wybierając się na nadmorską promenadę (Riva) koniecznie trzeba zobaczyć Wodne Organy, na których melodię wygrywa morze, oraz Pozdrav Suncu, instalację z paneli słonecznych, tworzącą po zachodzie słońca świetlny spektakl. Zadar to nie tylko zabytki i atrakcje, ale także piaszczyste i żwirowe plaże, z których najpopularniejsza to Ninska Laguna.

Zadar, ChorwacjaZadar, Chorwacja Fot. iStock

Pula chorwacka

Dla odwiedzających półwysep Istria atrakcyjna będzie Pula chorwacka. Jest największym miastem regionu z ciekawymi zabytkami i o dużym znaczeniu dla kultury. Atrakcje zgromadzone są głównie w obrębie starówki. Najbardziej charakterystyczny dla Puli jest amfiteatr z I wieku, w którym obecnie organizowane są koncerty światowej sławy gwiazd oraz pokazy filmów w ramach Pula Film Festival. Kilka kroków od amfiteatru mieści się główne wejście do powstałej w czasie I wojny światowej sieci tuneli, zbudowanej pod centralną częścią miasta. Miały one służyć jako schrony dla ludności cywilnej, obecnie odbywają się w nich wystawy czasowe. W tym samym czasie co amfiteatr zbudowano również Forum – centralne miejsce starówki. Można tu podziwiać budynek ratusza oraz świątynię Augusta, odbudowaną po bombardowaniu z czasu II wojny światowej. Kolejną budowlą z I wieku jest Łuk Sergiusza, nazywany też Złotą Bramą. Zachwyca turystów bogatą ornamentyką. Powyżej starówki wznosi się natomiast niewielkie wzgórze ze zbudowaną na jego szczycie twierdzą. W jej wnętrzach działa Muzeum Historyczne Istrii, które warto odwiedzić nie tylko dla ciekawej ekspozycji, ale przede wszystkim dla panoramy miasta rozciągającej się z murów twierdzy. Oprócz zabytków Pula oferuje turystom również malownicze plaże, na których warto się zrelaksować.

chorwacja, pulachorwacja, pula Fot. Shutterstock

Krk (Chorwacja)

Wybierając się na chorwackie wyspy, warto odwiedzić Krk. Chorwacja ma co prawda kilka interesujących wysp, Krk jest jednak największą z nich, na dodatek połączoną ze stałym lądem Krckim Mostem. Wyspa słynie z licznych tras pieszych i rowerowych, a także najpiękniejszych plaż Chorwacji. Odwiedzając wyspę warto zobaczyć:

  • starówkę w mieście Krk
  • twierdzę Frankopanów w Krk
  • katedrę Wniebowzięcia NMP wraz z dzwonnicą w Krk
  • wysepkę Košljun w miejscowości Punat (z klasztorem Zwiastowania NMP)
  • miejscowość Baška z kościołem św. Jana Chrzciciela.

Wspinacze natomiast w okolicach miejscowości Baška znajdą trzy interesujące miejsca wspinaczkowe.

Najpiękniejszą i najbardziej popularną plażą na wyspie Krk jest Vela PlažaNajpiękniejszą i najbardziej popularną plażą na wyspie Krk jest Vela Plaža xbrchx / shutterstock

Zobacz też: Dziwne miejsca na Google Maps: czasem trudno uwierzyć w to, co się widzi [współrzędne i zdjęcia]

Więcej o: