Chorwacja: gdzie jechać na urlop poza sezonem? Przepis na tanie wakacje, na których wypoczniesz

Jednym z popularnych wśród polskich turystów kierunków jest Chorwacja. Gdzie jechać na urlop w kraju położonym nad Morzem Adriatyckim, by nacieszyć oko rajskimi widokami oraz zwiedzić imponujące atrakcje turystyczne? Podpowiadamy, które lokalizacje warto wziąć pod uwagę.

Chorwacja samochodem: gdzie jechać?

Jedną z najpopularniejszych opcji, wybieranych przez polskich turystów, jest Chorwacja samochodem. Gdzie jechać, by powrócić z urlopu z wieloma wspaniałymi wspomnieniami? Sporo zależy od naszych upodobań, a także od budżetu, jakim dysponujemy. Dojazd do Chorwacji jest stosunkowo wygodny, szczególnie dla mieszkańców południowej Polski. Zwłaszcza gdy wybierają się na półwysep Istria. Warto jednak wiedzieć, że pobyt tutaj, zwłaszcza w sezonie, to opcja najdroższa, zatem relatywnie niski koszt dojazdu zrównoważy inne wydatki, z jakimi trzeba się liczyć udając się na półwysep Istria. Dużą popularnością cieszy się południowa Dalmacja, z takimi atrakcjami, jak Split, Makarska czy Dubrovnik. Stosunkowo najtańszą, a jednocześnie najrzadziej wybieraną lokalizacją jest północna Dalmacja z interesującym kurortem Zadar. O ile latem warto udać się w okolice Zadaru, o tyle poza sezonem, zwłaszcza późną jesienią, dobrze jest wybierać miejsca zlokalizowane bardziej na południe.

Dubrownik to miejsce, w którym nie ma już normalnego życia.Dubrownik to miejsce, w którym nie ma już normalnego życia. Fot. Shutterstock

Katar jest uznawany za najbogatsze państwo świata (zdjęcie ilustracyjne)Katar: stolica, położenie i gospodarka. Poznaj bliżej organizatora mundialu 2022

Chorwacja – pogoda (listopad)

Szczyt sezonu przypada oczywiście w lipcu i sierpniu, jednak również we wrześniu bardzo często na kierunek wyjazdów wybierana jest Chorwacja. Pogoda w listopadzie czy październiku jest tu jednak na tyle dobra, że warto pomyśleć o wyjeździe do Chorwacji właśnie jesienią. Barwy znane nam ze złotej polskiej jesieni, oglądane w Chorwacji mogą być jeszcze piękniejsze niż w ojczyźnie. Turystyka górska w Chorwacji jesienią to również zdecydowanie lepsza opcja niż wypady na szlak latem. Jesienna pogoda w Chorwacji jest właściwie idealna do zwiedzania i pieszych wędrówek. Oczywiście, należy liczyć się z deszczem, zwłaszcza w listopadzie, a także ze spadkiem temperatur, szczególnie wieczorami, ale zaopatrzenie się w odpowiednią odzież nie powinno być problemem. W październiku temperatury w ciągu dnia wynoszą zwykle około 21-25 stopni Celsjusza, w nocy spadają najczęściej do 12-16 stopni Celsjusza. Listopad jest zdecydowanie bardziej kapryśny, przynosi więcej dni deszczowych, aczkolwiek nie jest to regułą. Temperatury w listopadzie również się obniżają, z reguły jednak oscylują w granicach 12-15 stopni Celsjusza w ciągu dnia oraz 7-12 stopni Celsjusza w nocy. Temperatura wody w listopadzie, wahająca się w granicach 15-19 stopni Celsjusza, raczej nie zachęca do kąpieli. Niemniej nawet w listopadzie pogoda w Chorwacji zdaje się być niezwykle łaskawa dla turystów, a ceny znacznie spadają.

Zobacz wideo Atrakcja i tortury. Słonie cierpią dla turystów

Split (Chorwacja)

Za jedno z najczęściej odwiedzanych miast uznawany jest Split w Chorwacji. Jest drugim co do wielkości miastem Chorwacji i stolicą Dalmacji. Sławę przynoszą mu w szczególności pozostałości pałacu Dioklecjana z przełomu III i IV wieku, stanowiące zabytkowe centrum Splitu, wpisane w 1979 roku do wykazu światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO. Choć Split istniał znacznie wcześniej, to dopiero przeniesienie się tu Dioklecjana zmieniło losy małej nadmorskiej osady. Do pałacu wiodły cztery bramy: Złota, Srebrna, Żelazna i Brązowa, całość zaś otaczały mury obronne. Obecnie w obrębie pałacowych murów znajdują się budynki mieszkalne, punkty usługowe, kawiarnie czy muzea. Na uwagę zasługuje katedra św. Dujama. Budynek z początku IV wieku, położony na terenie pałacu Dioklecjana, początkowo pełnił funkcję mauzoleum cesarza, pod koniec VIII wieku jednak został przekształcony w kościół. Warto odwiedzić zabytkową dzwonnicę, z której roztacza się niezwykły widok na starówkę, przystań i wzgórze Marjan. Poza centrum również jest wiele miejsc wartych uwagi. Nie zawadzi wybrać się na wzgórze Marjan, gdzie z tarasu widokowego można podziwiać panoramę miasta. Oczywiście Split to również plaże, zarówno piaszczyste, jak i kamieniste, te jednak oblegane są szczególnie latem.

Widok na SplitWidok na Split shutterstock

Zadar (Chorwacja)

Zadar w Chorwacji to kurort w północnej Dalmacji. Na uwagę zasługuje w szczególności starówka, położona na półwyspie. Otoczona jest ona murami, a do jej wnętrza prowadzi kilka bram, w tym Brama Lądowa i Brama Mostowa. Najważniejszym placem starówki jest Narodni trg, przy którym mieści się między innymi budynek dawnej strażnicy miejskiej z dobudowaną wieżą zegarową, w którym obecnie działa Muzeum Etnologiczne. Odwiedzając je można poznać tradycje i kulturę północnej Dalmacji. Najpopularniejszą placówką tego typu jest jednak Muzeum Archeologiczne z pokaźną ilością eksponatów. Nieopodal tegoż muzeum mieści się najbardziej rozpoznawalna budowla Zadaru: przedromański kościół św. Donata z IX wieku. Na północ od niego wznosi się największa katedra Dalmacji: romańska katedra św. Anastazji z XII wieku. Warto też odwiedzić urokliwy Plac Pięciu Studni wraz ze znajdującą się przy nim Wieżą Kapitańską, w której wnętrzu działa galeria sztuki. Z najwyższego poziomu wieży można podziwiać panoramę miasta. Wybierając się na nadmorską promenadę (Riva) koniecznie trzeba zobaczyć Wodne Organy, na których melodię wygrywa morze, oraz Pozdrav Suncu, instalację z paneli słonecznych, tworzącą po zachodzie słońca świetlny spektakl. Zadar to nie tylko zabytki i atrakcje, ale także piaszczyste i żwirowe plaże, z których najpopularniejsza to Ninska Laguna.

Zadar, ChorwacjaZadar, Chorwacja Fot. iStock

Pula chorwacka

Dla odwiedzających półwysep Istria atrakcyjna będzie Pula chorwacka. Jest największym miastem regionu z ciekawymi zabytkami i o dużym znaczeniu dla kultury. Atrakcje zgromadzone są głównie w obrębie starówki. Najbardziej charakterystyczny dla Puli jest amfiteatr z I wieku, w którym obecnie organizowane są koncerty światowej sławy gwiazd oraz pokazy filmów w ramach Pula Film Festival. Kilka kroków od amfiteatru mieści się główne wejście do powstałej w czasie I wojny światowej sieci tuneli, zbudowanej pod centralną częścią miasta. Miały one służyć jako schrony dla ludności cywilnej, obecnie odbywają się w nich wystawy czasowe. W tym samym czasie co amfiteatr zbudowano również Forum – centralne miejsce starówki. Można tu podziwiać budynek ratusza oraz świątynię Augusta, odbudowaną po bombardowaniu z czasu II wojny światowej. Kolejną budowlą z I wieku jest Łuk Sergiusza, nazywany też Złotą Bramą. Zachwyca turystów bogatą ornamentyką. Powyżej starówki wznosi się natomiast niewielkie wzgórze ze zbudowaną na jego szczycie twierdzą. W jej wnętrzach działa Muzeum Historyczne Istrii, które warto odwiedzić nie tylko dla ciekawej ekspozycji, ale przede wszystkim dla panoramy miasta rozciągającej się z murów twierdzy. Oprócz zabytków Pula oferuje turystom również malownicze plaże, na których warto się zrelaksować.

chorwacja, pulachorwacja, pula Fot. Shutterstock

Werona (zdjęcie ilustracyjne)Werona: miasto nie tylko dla zakochanych. Idealne miejsce na urlop w listopadzie

Krk (Chorwacja)

Wybierając się na chorwackie wyspy, warto odwiedzić Krk. Chorwacja ma co prawda kilka interesujących wysp, Krk jest jednak największą z nich, na dodatek połączoną ze stałym lądem Krckim Mostem. Wyspa słynie z licznych tras pieszych i rowerowych, a także najpiękniejszych plaż Chorwacji. Odwiedzając wyspę warto zobaczyć:

  • starówkę w mieście Krk
  • twierdzę Frankopanów w Krk
  • katedrę Wniebowzięcia NMP wraz z dzwonnicą w Krk
  • wysepkę Košljun w miejscowości Punat (z klasztorem Zwiastowania NMP)
  • miejscowość Baška z kościołem św. Jana Chrzciciela.

Wspinacze natomiast w okolicach miejscowości Baška znajdą trzy interesujące miejsca wspinaczkowe.

Najpiękniejszą i najbardziej popularną plażą na wyspie Krk jest Vela PlažaNajpiękniejszą i najbardziej popularną plażą na wyspie Krk jest Vela Plaža xbrchx / shutterstock

Zobacz też: Dziwne miejsca na Google Maps: czasem trudno uwierzyć w to, co się widzi [współrzędne i zdjęcia]

Więcej o: