Podróż do Chorwacji samochodem? Przed trasą sprawdź ograniczenia i prawo. Pomyłka może słono kosztować

Chorwacja od dawna króluje na liście popularnych kierunków wśród Polaków. Decydując się na podróż samochodem, warto jednak pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Ważne winiety czy ograniczenia prędkości to jedynie kropla w morzu ważnych informacji. W przeciwnym razie złamanie lokalnego prawa lub drobny błąd na jezdni może nas słono kosztować.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Sezon wakacyjny rusza pełną parą. Turyści stęsknieni za morskim klimatem i letnią atmosferą planują już pierwsze wyjazdy. Rekordy popularności jak co roku bije Chorwacja. Polacy licznie wybierają się tam samochodami, dlatego bardzo istotną kwestią jest odpowiednie przygotowanie i zapoznanie się z obowiązującym tam prawem. 

Chorwacja samochodem - przygotuj się na podróż i uniknij drogich kar

Chorwacja to ulubiony wakacyjny kierunek wielu Polaków. Można tam dotrzeć zarówno samolotem, jak i pociągiem czy samochodem. Decydując się jednak na wycieczkę czterema kółkami, warto odpowiednio się przygotować. Niezbędnik, znajomość lokalnych przepisów oraz ceny obowiązujące w 2023 roku to must have, który należy poznać przed wyjazdem.

Na początku warto wspomnieć o dokumentach - od 1 stycznia tego roku Chorwacja należy do strefy Schengen. Warto mimo wszystko zabrać ze sobą paszport, dowód osobisty np. w celu okazania miejscowym służbom podczas kontroli, podobnie jak prawo jazdy. Kierowca zobowiązany jest także do posiadania dowodu rejestracyjnego pojazdu z ważnym badaniem technicznym i ważne ubezpieczenie OC. Przydatnym rozwiązaniem jest także wykupienie dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego autocasco oraz Assistance.

Poza dokumentami warto pamiętać, że przejazd autostradami na terenie Chorwacji jest płatny. Opłata pobierana jest na bramkach i zależna jest od kategorii pojazdu oraz długości przejechanego odcinka. Na terenie Chorwacji nie obowiązują winiety, jednak jadąc na wakacje, przejeżdżać będziemy np. przez Słowację, gdzie należy o nich pamiętać. 

Zobacz wideo Jakie są ceny w Chorwacji po przyjęciu euro?

Jedziesz do Chorwacji samochodem? Oto dekalog, który warto znać 

Warto pamięć o obowiązkowym wyposażeniu samochodu. Przed tak długą trasą warto zainwestować w naprawy i postawić na gruntowny przegląd. Ponadto Chorwackie prawo nakłada na kierowców posiadanie w aucie:

 • kamizelek odblaskowych dla kierowcy i pasażerów;
 • trójkąta ostrzegawczego;
 • apteczki.

Bezpieczeństwo podczas jazdy jest najważniejsze, szczególnie gdy podróżują z nami dzieci. Osoba przyjeżdżająca z małoletnim dzieckiem, niebędąca jego prawnym opiekunem, powinna posiadać przy sobie pisemną zgodę opiekunów prawnych do sprawowania opieki. Nawet odręczne pismo może nas uchronić przed nieprzyjemnymi dyskusjami i zbędnym tłumaczeniem. Warto pamiętać także o tym, iż: 

 • dzieci poniżej 12. roku życia nie mogą siedzieć na przednim siedzeniu,
 • dzieci w wieku od 2 do 5 lat muszą podróżować w odpowiednim foteliku dziecięcym,
 • inne dzieci muszą być przewożone w odpowiednich fotelikach dziecięcych, w razie potrzeby na podwyższeniu.

Chorwackie mandaty, czyli jak uniknąć drogiego wydatku 

Drogi w Chorwacji są niezwykle kręte - należy o tym pamiętać, zjeżdżając z autostrady. Jednak widoki i krajobrazy rekompensują wszelkie niedogodności. Kluczowa jest jednak bezpieczna jazda i nieprzekraczanie prędkości. Najwyższa możliwa stawka mandatu to ponad 2,6 tys. euro (20 tys. kun), czyli prawie 12 tys. zł - warto więc się pilnować. 

Warto pamiętać, ze chorwackie władze bardzo restrykcyjnie podchodzą do prowadzenia pod wpływem alkoholu. Zagrzeb przyjął politykę zerowej tolerancji dla kierowców poniżej 25. roku życia, co oznacza, że limit poziomu alkoholu we krwi wynosi 0 promili. Kierowcy powyżej 25. roku życia, mają limit, który wynosi 0,5 promila. Za jazdę "na podwójnym gazie" w skrajnych wypadkach grozi zabranie prawa jazdy i areszt. Mandaty są bardzo surowe, a za przekroczenie prędkości grozi nam: 

 • 40 euro, 300 kun (ok. 180 zł) grzywny zapłacą kierowcy, którzy przekroczą prędkość do 10 km na godz.;
 • 67 euro, 500 kun (ok. 300 zł) grzywny zapłacą kierowcy, którzy przekroczą prędkość o 10-20 km na godz.;
 • ponad 132 euro, tysiąc kun (ok. 600 zł) zapłacą kierowcy, którzy przekroczą prędkość do 30 km na godz.;
 • 400-930 euro, od trzech do siedmiu tys. kun (1,8-4,2 tys. zł) zapłacą kierowcy, którzy przekroczą prędkość o 30-50 km na godz.;
 • 1,3 tys.-2,6 tys. euro, 10-20 tys. kun (6 tys.-12 tys. zł) zapłacą kierowcy, którzy przekroczą prędkość o ponad 50 km na godz.
Więcej o: