Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Sezon wakacyjny rusza pełną parą. Turyści stęsknieni za morskim klimatem i letnią atmosferą planują już pierwsze wyjazdy. Rekordy popularności jak co roku bije Chorwacja. Polacy licznie wybierają się tam samochodami, dlatego bardzo istotną kwestią jest odpowiednie przygotowanie i zapoznanie się z obowiązującym tam prawem.
Chorwacja to ulubiony wakacyjny kierunek wielu Polaków. Można tam dotrzeć zarówno samolotem, jak i pociągiem czy samochodem. Decydując się jednak na wycieczkę czterema kółkami, warto odpowiednio się przygotować. Niezbędnik, znajomość lokalnych przepisów oraz ceny obowiązujące w 2023 roku to must have, który należy poznać przed wyjazdem.
Na początku warto wspomnieć o dokumentach - od 1 stycznia tego roku Chorwacja należy do strefy Schengen. Warto mimo wszystko zabrać ze sobą paszport, dowód osobisty np. w celu okazania miejscowym służbom podczas kontroli, podobnie jak prawo jazdy. Kierowca zobowiązany jest także do posiadania dowodu rejestracyjnego pojazdu z ważnym badaniem technicznym i ważne ubezpieczenie OC. Przydatnym rozwiązaniem jest także wykupienie dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego autocasco oraz Assistance.
Poza dokumentami warto pamiętać, że przejazd autostradami na terenie Chorwacji jest płatny. Opłata pobierana jest na bramkach i zależna jest od kategorii pojazdu oraz długości przejechanego odcinka. Na terenie Chorwacji nie obowiązują winiety, jednak jadąc na wakacje, przejeżdżać będziemy np. przez Słowację, gdzie należy o nich pamiętać.
Warto pamięć o obowiązkowym wyposażeniu samochodu. Przed tak długą trasą warto zainwestować w naprawy i postawić na gruntowny przegląd. Ponadto Chorwackie prawo nakłada na kierowców posiadanie w aucie:
Bezpieczeństwo podczas jazdy jest najważniejsze, szczególnie gdy podróżują z nami dzieci. Osoba przyjeżdżająca z małoletnim dzieckiem, niebędąca jego prawnym opiekunem, powinna posiadać przy sobie pisemną zgodę opiekunów prawnych do sprawowania opieki. Nawet odręczne pismo może nas uchronić przed nieprzyjemnymi dyskusjami i zbędnym tłumaczeniem. Warto pamiętać także o tym, iż:
Drogi w Chorwacji są niezwykle kręte - należy o tym pamiętać, zjeżdżając z autostrady. Jednak widoki i krajobrazy rekompensują wszelkie niedogodności. Kluczowa jest jednak bezpieczna jazda i nieprzekraczanie prędkości. Najwyższa możliwa stawka mandatu to ponad 2,6 tys. euro (20 tys. kun), czyli prawie 12 tys. zł - warto więc się pilnować.
Warto pamiętać, ze chorwackie władze bardzo restrykcyjnie podchodzą do prowadzenia pod wpływem alkoholu. Zagrzeb przyjął politykę zerowej tolerancji dla kierowców poniżej 25. roku życia, co oznacza, że limit poziomu alkoholu we krwi wynosi 0 promili. Kierowcy powyżej 25. roku życia, mają limit, który wynosi 0,5 promila. Za jazdę "na podwójnym gazie" w skrajnych wypadkach grozi zabranie prawa jazdy i areszt. Mandaty są bardzo surowe, a za przekroczenie prędkości grozi nam: