Jedziesz autem do Chorwacji? Te rady mogą ci się przydać. Zaplanuj podróż z naszym niezbędnikiem

Chorwacja to ulubiony wakacyjny kierunek wielu Polaków. Można tam dotrzeć zarówno samolotem, jak i pociągiem czy samochodem. Jedziesz autem do Chorwacji? Przed długą podróżą warto odpowiednio się przygotować. Sprawdź najlepsze trasy, niezbędnik oraz przydatne informacje.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Chorwacja to wakacyjna mekka Polaków. Co roku urlop spędza tam wielu rodaków. Część z nich decyduje się na podróż samochodem. Nie ma w tym nic dziwnego - trasa jest malownicza, a autostrady bezpieczne i komfortowe. 

Chorwacja (zdjęcie ilustracyjne) Wakacje w Chorwacji. Wybrać samochód czy samolot? Porównujemy koszty

Który środek transportu wybrać jadąc do Chorwacji?

Galopująca inflacja sprawia, że coraz częściej zastanawiamy się nad tym, czy stać nas będzie na wyjazd podczas tegorocznych wakacji. Tanie oferty wakacyjne w kraju czy za granicą są chętnie poszukiwane, a popularnym kierunkiem wyjazdowym jest niezmiennie Chorwacja. Wielu rodaków decyduje się na podróż samochodem, chociaż spora grupa powoli zmienia nawyki, a wszystko to przez wysokie ceny paliwa. Dla wszystkich, którzy mimo to wybierają swobodne poruszanie się i zwiedzanie ciekawych miejsc podczas podróży własnym samochodem, mamy kilka wskazówek. Warto pamiętać o: 

  • Kosztach paliwa - załóżmy, że samochód spala siedem litrów paliwa na 100 km. Trasa ma długość mniej więcej 1300 - 1500 km, a cena paliwa to około 7,5 zł za litr. Co daje średnią kwotę od 682,50 do 787,50 zł za całą podróż. Warto także pamiętać, że ceny w innych krajach i Chorwacji mogą się różnić, co może wpłynąć na dodatkowe koszty. 
  • Winietach - czyli dowodzie wniesienia opłaty rejestracyjnej, drogowej lub autostradowej. W przypadku jazdy do Chorwacji mogą to być winiety Czech, Słowacji, Austrii, Słowenii i Węgier. Ceny winiet wahają się pomiędzy 100 a 300 zł.
  • Opłatach za autostrady - niekiedy trzeba również dodatkowo opłacić przejazd autostradą. To kosztuje około 150 zł.
Zobacz wideo Na wakacje samochodem czy też samolotem - co się bardziej opłaca? Pytamy eksperta

Jedziesz autem do Chorwacji? To musisz wiedzieć!

Chorwacja jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, więc do przekroczenia granicy tego kraju wystarczy jedynie dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo, np. dowód osobisty. Oczywiście pod warunkiem, że planowany pobyt nie przekroczy 90 dni. Dokument muszą posiadać także najmłodsi. Jeśli planujemy wyjazd z ukochanym czworonogiem, konieczne będzie wyrobienie mu paszportu. 

Winiety, które są nieuniknione na trasie można zakupić przez internet -  to jeden z najwygodniejszych sposobów, ale niejedyny. Możemy nabyć je także w punktach przydrożnych, takich jak specjalne oddziały czy stacje benzynowe. Wybierając trasę przez Słowację i Węgry winiety będą kosztować ok. 100 zł, niec więcej zapłacimy podróżując przez Czechy, Austrię i Słowenię - około 150 zł. Uśredniając koszt winiety, przez poszczególne kraje wynosi ona ok. 40-50 zł i obejmuje zwykle okres 10 dni.

A może przystanek? Jadąc autem, możesz sobie na to pozwolić

Ogromnym plusem podróży własnym autem jest możliwość zatrzymania w dowolnym momencie. Jeśli więc macie ochotę na mały przystanek, warto zrobić go w Budapeszcie. Stolica Węgier oferuje wiele fantastycznych atrakcji takich jak ciekawa architektura, wycieczka po Dunaju czy Wzgórze Zamkowe. 

Drogi w Chorwacji są niezwykle kręte - należy o tym pamiętać, zjeżdżając z autostrady. Jednak widoki i krajobrazy rekompensują wszelkie niedogodności.

Uwagę należy zwrócić także na maksymalną prędkość - 130 km/h na autostradach, 110 km/h na drogach szybkiego ruchu, 90 km/h na terenach niezabudowanych oraz 50 km/h na terenach zabudowanych. Warto przestrzegać przepisów, szybka jazda jest nie tylko niebezpieczna, ale także surowo karana

Warto wspomnieć także o limicie alkoholu we krwi, który w Chorwacji wynosi 0,5 promila. 

Więcej o: