3 najciekawsze uzdrowiska na Dolnym Śląsku. Podreperujesz tam zdrowie i zetkniesz się z historią

Pobyty w uzdrowiskach cieszą się w Polsce niegasnącą popularnością. Po części dlatego, że umiejscowione są one w najbardziej malowniczych zakątkach kraju, a po części z powodu ciekawej oferty zabiegów, okolicznych atrakcji turystycznych oraz intrygującej historii regionu. Poniżej przedstawiamy jedne z najciekawszych uzdrowisk Dolnego Śląska.

W Polsce jest aż 45 miejscowości uzdrowiskowych, położonych w górach, nad morzem czy na nizinach. Sanatoria w każdej z nich specjalizują się w leczeniu różnych schorzeń i dolegliwości. Kuracjusze mają pod dostatkiem świeżego powietrza, wód mineralnych, a w niektórych miejscach - nawet cennej borowiny czy torfu. Wszystko to pod okiem wykwalifikowanej kadry, w pięknych okolicznościach przyrody. 

Zobacz wideo Masz planowany pobyt w szpitalu? Nie zapomnij spakować tych rzeczy!

W Świeradowie-Zdroju płynie "święte źródło"

Uzdrowisko Świeradów-Zdrój znajduje się na Dolnym Śląsku, w Sudetach Zachodnich u stóp Gór Izerskich, niedaleko Jeleniej Góry. Tereny wokół miejscowości otoczone są bujnymi lasami świerkowymi, które zapewniają klimat wprost idealny do podreperowania zdrowia. Świeradów-Zdrój cieszy się bogatą historią. Pierwsze zapiski o tamtejszych leczniczych wodach mineralnych i metalicznych pochodzą już z XVI wieku. Słynny śląski lekarz Leonard Thurneysser opisał je w swoim dziele jako "święte źródło". Leczą się tam głównie pacjenci z chorobami reumatoidalnymi oraz schorzeniami narządu ruchu. 

Lądek-Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce

Lądek-Zdrój leży w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Miejscowość położona jest w Sudetach Wschodnich, w dolinie rzeki Białej Lądeckiej i należy do czołówki polskich uzdrowisk. Lądek-Zdrój prawa miejskie nabył w 1282 roku dzięki staraniom księcia wrocławskiego Henryka IV Probusa. Jako uzdrowisko zasłynął na arenie międzynarodowej już pod koniec XV wieku, lecz według najstarszych zachowanych zapisków, już w pierwszej połowie XIII wieku istniały tam urządzenia kąpielowe. Uzdrowisku nie sposób odmówić zasłużonej sławy - znajduje się niemal u stóp Śnieżnika i bije z niego 7 źródeł wód leczniczych. Lądek-Zdrój specjalizuje się w leczeniu schorzeń neurologicznych, ortopedycznych i reumatycznych.

Duszniki-Zdrój - leczył się tam sam Fryderyk Chopin

Duszniki-Zdrój to kolejne uzdrowisko, które znajduje się w powiecie kłodzkim, na granicy z Czechami. Miejscowość położona jest w urokliwej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej, która oddziela Góry Bystrzyckie od Orlickich. Duszniki-Zdrój leżą na wysokości  537 m n.p.m, a ich niewątpliwa atrakcja - ośrodek sportów zimowych Zieleniec, znajduje się jeszcze wyżej, na wysokości 800-960 m n.p.m. Pierwsze wzmianki historyczne o tamtejszym "Zimnym Źródle" pochodzą z XV wieku. Na początku XIX wieku leczył się tam słynny polski kompozytor Fryderyk Chopin. Na jego cześć w Teatrze Zdrojowym, potocznie zwanym Dworkiem Chopina, odbywa się doroczny Festiwal Chopinowski, w którym uczestniczą najbardziej utalentowani pianiści świata. W uzdrowisku leczy się schorzenia gastrologiczne, pulmonologiczne i kardiologiczne, a także związane z narządem ruchu. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: