Koniec z papierowymi skierowaniami do sanatorium. Teraz kuracjusze będą wyjeżdżać na nowych zasadach

Leczenie uzdrowiskowe to dla wielu kuracjuszy szansa na szybszy powrót do zdrowia. Co więcej, ten rodzaj leczenia nie traci na popularności. Kolejki do najpopularniejszych placówek dłużą się z roku na rok. Teraz proces wystawiania skierowań został ku wygodzie pacjentów ułatwiony. Trzeba jednak pamiętać, że papier od lekarza nie wiele już zdziała.

Kiedyś pacjent potrzebował papierowego skierowania od lekarza, z którym musiał udać się do odpowiedniego oddziału NFZ. Przy tym wszystkim koniecznie było cierpliwe czekanie w często bardzo długich kolejkach oraz wyrobienie się ze wszystkim w terminie. Aby usprawnić cały ten proces, wprowadzono znaczące zmiany. Od teraz papierowe skierowania nie są już honorowane, a lekarze zobowiązani są wystawiać tzw. e-skierowania. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Masz planowany pobyt w szpitalu? Nie zapomnij spakować tych rzeczy!

Rewolucja w sanatoriach. Na czym polega e-skierowanie i co ono zmienia?

Wraz z początkiem lipca 2023 roku, w życie weszła ogromna zmiana. Jak zapowiadał już wcześniej Minister Zdrowia Adam Niedzielski, od tej pory wszystkie skierowania na leczenie uzdrowiskowe mogą być wystawione wyłącznie w wersji elektronicznej. Wcześniej lekarzy mogli wybrać, który sposób wystawiania skierowań (internetowo lub na papierze) jest dla nich wygodniejszy. Od ponad dwóch miesięcy nie mają już jednak wyjścia i zobowiązani są robić wszystko cyfrowo. Czy ta zmiana faktycznie usprawni cały proces i odciąży kuracjuszy? Zapowiada się, że tak.

Przede wszystkim e-skierowania zwalniają kuracjuszy z obowiązku stania w kolejkach do NFZ. To ogromna wygoda, ponieważ osoby aktywne zawodowo, które starały się o wyjazd do sanatorium, musiały często brać dzień wolny w pracy, by donieść wniosek osobiście. Co więcej, pacjenci nie będą zmuszeni pamiętać o terminach wysyłania i donoszenia dokumentów. Te zaś często były przyczyną ogromnego stresu.
E-skierowanie będzie natychmiastowo przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ. Ponadto cyfrowa wersja dokumentu jest czytelna, czego nie da się powiedzieć, o niektórych skierowaniach papierowych.

Skierowanie do sanatorium - dla kogo i jak je otrzymać?

O wyjeździe do sanatorium decyduje lekarz prowadzący. To on wystawia odpowiednie skierowanie, które następnie trafia do Narodowego Funduszu Zdrowia, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Pacjent powinien wymagać leczenia, lecz jednocześnie musi być on wystarczająco sprawny, by radzić sobie samodzielnie w codziennych zadaniach.

Po wystawieniu e-skierowania i wysłania go do odpowiedniej placówki należy czekać do 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Tym zajmuje się lekarz specjalista lub lekarz uzdrowiskowy pracujący dla NFZ, ZUS lub KRUS. Zatwierdzone skierowanie otrzymuje konkretny numer, planowane miejsce pobytu oraz szacowany czas oczekiwania na wyjazd. Dzięki e-skierowaniom pacjent wie o tym od razu. Musi jedynie zalogować się na swoje Konto Pacjenta w systemie pacjent.gov.pl. To dodatkowe ułatwienie dla kuracjuszy, którzy dowiadują się wszystkich szczegółów o swoim leczeniu natychmiastowo i bezpośrednio.

Więcej o: