Kuracjusze mogą odetchnąć z ulgą. Już wkrótce pobyt w sanatorium będzie tańszy

Wyjazd do sanatorium to dla wielu pacjentów szansa na poprawę zdrowia i samopoczucia. Już wkrótce kuracjusze będą mogli liczyć na niższe opłaty za pobyt w obiekcie uzdrowiskowym. Nowy cennik będzie obowiązywał od października.

Pacjenci, którzy wybierają się w ramach NFZ na turnus do sanatorium, muszą liczyć się jednak z dodatkowymi kosztami. Choć kuracjusze nie płacą za zabiegi lecznicze, opłacają częściowy koszt zakwaterowania i wyżywienia. Warto wspomnieć, że wysokość tych stawek nie jest ustalana przez obiekty uzdrowiskowe, ale przez Ministerstwo Zdrowia. Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Niższe ceny od października

Kuracjusze jadący do sanatorium w tzw. pierwszym okresie rozliczeniowym, trwającym od 1 października do 30 kwietnia, mogą odetchnąć z ulgą. Wysokość dopłat w tym sezonie jest bowiem niższa niż w szczycie sezonu turystycznego. 

Ile wynosi dopłata za tańszą, "jesienno-zimową" opcję pobytu? Ministerstwo Zdrowia ustaliło dzienne stawki, które obowiązują pacjentów. Są one zależne m.in. od standardu pokoju, liczby ulokowanych w nim osób, czy dostępności łazienki. I tak od października kuracjusze, którzy zostaną zakwaterowani w wieloosobowym pokoju bez pełnego węzła sanitarno-higienicznego, muszą liczyć się z dzienną dopłatą w wysokości 10,60 zł. Dla porównania, za taki sam pokój w sezonie letnim należy dopłacić 11,90 zł. 

Osoby, które wybiorą pokój pojedynczy z prywatną łazienką, będą zobligowane do dziennej dopłaty w wysokości 32,60 zł. Za ten sam pokój w okresie od maja do września należy dopłacić natomiast 40,90 zł.

Z jakimi innymi dodatkowymi opłatami muszą liczyć się pacjenci korzystający z wyjazdu na turnus w ramach NFZ? Warto pamiętać, że koszty podróży w obie strony ponosi kuracjusz. Narodowy Fundusz Zdrowia nie pokrywa także kosztów pobytu opiekuna osoby poddawanej leczeniu uzdrowiskowemu, a także dodatkowych należności, takich jak m.in. opłata klimatyczna. Pacjent sam musi zapłacić także za te zabiegi, które nie są związane z celem pobytu. 

Kto może skorzystać z bezpłatnego turnusu?

Warto podkreślić, że leczenie uzdrowiskowe jest bezpłatne dla kilku grup. Za pobyt w sanatorium nie płacą dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia (a jeśli nadal się kształcą - do ukończenia 26 lat), dzieci z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, a także pracownicy zajmujący się produkcją wyrobów zawierających azbest. 

Więcej o: