Słowiński Park Narodowy to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Od lat 70. park jest na liście Światowych Rezerwatów Biosfery UNESCO. Żyje tu wiele różnorodnych gatunków zwierząt. Znajdują się tu też liczne gatunki roślin. Jednak niezaprzeczalnie największą atrakcją Słowińskiego Parku Narodowego są ruchome wydmy. Dzięki nim miejsce to zostało okrzyknięte polską Saharą.
Jeśli planujesz urlop w Łebie, to zdecydowanie nie możesz ominąć największej atrakcji tego regionu. Mowa tu o Wydmie Łąckiej, nazywanej również Górą Łącką. Określana jest tak nie bez powodu. Jej wysokość wynosi 42 m n.p.m. Z jej szczytu możemy podziwiać piaski wydmy, jezioro Łebsko, Morze Bałtyckie, a nawet wzgórze Rowokół. Krajobraz ten jest wyjątkowy, a widok potrafi zaprzeć dech w piersiach.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Wydma Łącka wzięła swoją nazwę od wsi Łączka, która została zasypana przez piaski około 300 lat temu. Jednak pierwotnie mierzeja zaczęła się kształtować około pięć tysięcy lat temu, a około 600 lat temu krajobraz zaczął się zmieniać pod wpływem działalności człowieka.
Wysokość Wydmy Łąckiej jest zmienna. Waha się w przedziale od 30 do 40 metrów. Od zachodu stoki wydmy są łagodne i wydłużone, a od wschodu krótsze i strome.
Przez środek wydmy prowadzi szlak turystyczny, z którego nie wolno schodzić. Warto więc wybrać się na rodzinną wycieczkę i zobaczyć to unikatowe zjawisko przyrodnicze na własne oczy.