Polska Sahara. Trudno uwierzyć, że to miejsce jest w naszym kraju

Cudze chwalicie, swego nie znacie! Chciałoby się rzec. Często nie doceniamy tego, co znajduje się blisko nas. Jeździmy po świecie, gdy tuż za rogiem także możemy podziwiać piękne widoki. Tak jest na przykład na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, gdzie możemy podziwiać "polską Saharę".

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl 

Ruchome wydmy, czyli "polska Sahara"

Ruchome wydmy są jedną z największych atrakcji Słowińskiego Parku Narodowego. Znajdują się na mierzei między jeziorem Łebsko a Morzem Bałtyckim. Jeśli nie byliście tu nigdy, koniecznie wybierzcie się na wycieczkę, aby zobaczyć to niezwykłe zjawisko. Teren wygląda naprawdę jak na Saharze.

Ruchome wydmy największe w Europie

Ruchome wydmy są największym pasem ruchomych wydm w Europie

Największy obszar wydmowy w okolicach Łeby ma około 500 hektarów i stale się powiększa, zasypując jezioro Łebsko. Na szlaku turystycznym została udostępniona Wydma Łącka, której wysokość obecnie ocenia się na około 30 metrów. Po wdrapaniu się na szczyt wydmy możemy zobaczyć prawdziwie pustynny krajobraz, ale także widać tu ogrom jeziora Łebsko, jak i błękit Morza Bałtyckiego

- czytamy na stronie Słowińskiego Parku Narodowego.

Jak dochodzi do tego nietypowego zjawiska?

Pod wpływem wiatru przemieszczający się piasek powoduje, że wydmy „wędrują" na wschód z prędkością kilku metrów rocznie, zasypując napotkane lasy. Największa obszar wydmowy w okolicach Łeby ma obszar ok. 500 hektarów i stale się powiększa zasypując jezioro Łebsko.

- tłumaczą eksperci Słowińskiego Parku Narodowego.

Zobacz wideo Skąd się bierze zmącona woda nad polskim morzem?

Ruchome wydmy. Jak tam dotrzeć?

Nie jest łatwo jednak dotrzeć do ruchomych wydm. Jeśli lubimy spacery, możemy wybrać się na 18-kilometrowy spacer szlakiem zielonym ze Starej Łeby. Jeśli spacery nie są dla nas, dojazd najlepiej zaplanować z miejscowości Rąbka.

Kursują tam meleksowe taksówki (Łeba – Rąbka – 7 zł normalny, 5 zł ulgowy za 1 os.), można zostawić też samochód na parkingu (5 zł za 1 godz.). W Rąbce uiszczamy opłatę za wstęp do parku (6 zł normalny, 3 zł ulgowy – od osoby).
Więcej o: