Najbardziej magiczne lasy świata. Tajemnicze krzywe drzewa w Polsce wyróżnione. Na liście też inne perełki

O tym, jak zachwycająca może być natura, nie trzeba nikogo przekonywać. Na całym świecie znajdziemy urzekające wodospady, majestatyczne góry, wyjątkowe drzewa. Tymi ostatnimi postanowił zająć się brytyjski autor Kieron Connolly, który przygotował książkę o najpiękniejszych lasach. Wśród z nich znalazł się także jeden z Polski.

Lasy zajmują cztery miliardy hektarów powierzchni Ziemi i są arcyważne dla naszej planety. W końcu to one produkują tlen i ochraniają nas przed szkodliwym wpływem przemysłu. Jest to także dom dla wielu gatunków zwierząt oraz roślin. Swój hołd postanowił oddać im Kieron Connolly w książce "Lasy". 

Zobacz wideo 30 procent powierzchni kraju poddane ochronie do 2030 roku. Czy unijny cel jest realny?

Krzywy Las wśród najbardziej magicznych drzew świata

"Lasy" to książka ilustrowana ponad 180 niezwykłymi fotografiami. Została podzielona na rozdziały według kontynentów i pogrupowana według krajów. Autor analizuje w niej różnorodne środowiska leśne, od Amazonii po szkockie wyżyny.

Wśród zapierających dech w piersiach okazów znalazł się polski Krzywy Las. To wyjątkowe miejsce zlokalizowane jest w Nowym Czarnowie w gminie Gryfino. Na powierzchni niespełna dwóch hektarów znajduje się ponad 100 sosen, które są uformowane w nietypowy sposób. Jak możemy dowiedzieć się z przewodnika wydanego przez gminę Gryfino, dawniej las zajmował powierzchnię aż 1600 metrów kwadratowych. Wówczas było tam 400 zdeformowanych sosen w 22 rzędach, oddalonych od siebie o 120 cm. Symetrię tę uznaje się za dowód, że miejsce zostało stworzone przez człowieka.

Ten niezwykły widok zaintrygował brytyjskiego autora, który opowiada o "tajemniczym zagajniku sosen o dziwnych kształtach". 

Nie wiadomo, dlaczego 400 sosen w tym zagajniku ugina się w tak dziwny sposób. Las został zasadzony około 1930 roku i sugeruje się, że drzewami manipulowano, być może dlatego, że drewno miało być później wykorzystywane do produkcji mebli lub szkutnictwa. Tajemnica jednak pozostaje tajemnicą

- napisał w swojej książce. 

Krzywy Las pod GryfinemKrzywy Las pod Gryfinem Fot. Sebastian Wołosz/ Agencja Wyborcza.pl

Najbardziej magiczne drzewa świata. Wśród nich jemeński Las Smoczej Krwi, podwodny las wodorostów czy las kołczanowy

Brytyjczyk postanowił zabrać czytelnika w spektakularną podróż po zadrzewionych regionach Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki, obu Ameryk i Azji

Iglaste lub liściaste, tropikalne lub umiarkowane, stare porosty lub nowe - jest wiele rodzajów lasów... Możemy lubić myśleć o nich jako nietkniętych przez człowieka, ale żyjemy w nich od tysięcy lat. Polowaliśmy tam, wycinaliśmy drzewa na opał lub drewno. Przygotowaliśmy ziemię pod pastwiska lub pod uprawę roślin

- napisał we wstępie. 

W książce zobaczycie m.in. charakterystyczny las w Jemenie. Rosną tam niesamowite okazy w kształcie parasoli nazywane drzewami smoczej krwi. Nazwa pochodzi od czerwonego soku, który wydziela się z ich pnia.

Na dalszych stronach znalazł się także podwodny las wodorostów u wybrzeży Kalifornii czy Park Narodowy Daintree w Australii.

Promenada w lesie Daintree Jindalba w AustraliiPromenada w lesie Daintree Jindalba w Australii iStock

Na uwagę zasługują też drzewa znajdujące się w południowej Namibii w tzw. lesie kołczanowym.

Ten las składający się z około 250 drzew kołczanowych jest jednym z nielicznych, które wyrosły spontanicznie na tych ziemiach

- pisze Connolly. Jak się okazuje, drzewa kołczanowe są domem dla góralka skalnego, ssaka mierzącego zaledwie 50 cm, który jest... bliskim żyjącym krewnym słonia.

Las kołczanowy w NamibiiLas kołczanowy w Namibii istock

W książce autor wspomina też tęczowe eukaliptusy na Maui, na Hawajach, które są jedynym gatunkiem tego typu rosnącym w lasach deszczowych. Wymienia również deszczowy las Amazonii, Górę Czterech Szczytów z lasem Tonto w Arizonie, plamy woskowe Quindio w Kolumbii, las Arashiyama w Japonii czy hiszpański las bukowo-jodłowy w hiszpańskich Pirenejach.

Las eukaliptusowy - Maui, HawajeLas eukaliptusowy - Maui, Hawaje iStock

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: