Koronawirus dotarł do Europy. Oprócz Włoch, w których jest największe ognisko wirusa, pierwsze przypadki potwierdzono już we Francji, Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Finlandii, Szwecji, Chorwacji i Austrii. Co to oznacza dla podróżujących?
Hongkong. Ogromna kolejka po maski ochronne. Sieć drogerii ogranicza sprzedaż:
Ewa, która miała za dwa tygodnie lecieć do Mediolanu, zrezygnowała z wyjazdu. Z kolei Marta, która na marzec ma zaplanowaną podróż na południe Francji, ciągle się waha. Takich osób jest obecnie znacznie więcej. - Niebawem koronawirus może dotrzeć do Polski. Trudno więc przewidzieć, gdzie ryzyko zakażenia będzie większe - mówi Marta.
Rzeczywiście rozwój wypadków jest trudny do przewidzenia. Dlatego sytuację należy monitorować na bieżąco i swoje podróżnicze plany dostosowywać do komunikatów.
- Obecnie nie ma żadnych ograniczeń w ruchu turystycznym ani biznesowym na terenie Europy, z wyjątkiem zamkniętych stref we Włoszech Północnych. Oczywiście sytuacja jest dynamiczna, więc należy śledzić na bieżąco komunikaty rządowe, bo ognisko we Włoszech ma na razie tendencję do rozszerzania się - mówi dr Paweł Grzesiowski, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń. - Dłuższej perspektywy niż 2-3 dni w tej chwili nie można w sposób odpowiedzialny kreować - zaznacza ekspert.
Gdzie należy szukać informacji na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa? Naszym pierwszym źródłem powinna być strona Głównego Inspektoratu Sanitarnego, na której na bieżąco są publikowane komunikaty. Obecnie organizacja odradza wyjazdy aż do dziewięciu krajów, w tym również do Włoch, gdzie pojawiły się ogniska wirusa.
Z punktu widzenia zagrożenia epidemiologicznego, Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu
- czytamy w najnowszym komunikacie na stronie GIS.
Oprócz tego warto na bieżąco monitorować interaktywną mapkę, która została stworzona przez naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA. Uczeni wykorzystują dane m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), amerykańskiej agencji rządowej Centra Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention) oraz podobnych ośrodków kontroli i zapobiegania chorobom w Chinach.
Mapka jest na bieżąco aktualizowana. Na czerwono są zaznaczone miejsca, w których pojawił się już koronawirus. Poza tym podana jest także liczba zachorowań, zgonów oraz wyleczonych osób. Interaktywną mapę znajdziesz TUTAJ >>
Co możemy robić w czasie wyjazdów, by uniknąć choroby? Najważniejsze jest dbanie o higienę rąk oraz unikanie dotykania dłońmi nosa i ust.
Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała standardowe zalecenia, które mogą nam pomóc uniknąć zakażenia koronawirusem. Oto najważniejsze z nich:
- w rejonach, w których wirus się ujawnił, unikajmy bezpośredniego kontaktu z żywymi zwierzętami oraz z przedmiotami, z którymi zwierzę miało styczność;
- nie jedzmy niedogotowanego mięsa oraz unikajmy spożywania surowych produktów zwierzęcych;
- jak najczęściej myjmy ręce mydłem i wodą lub wcierajmy w nie środki dezynfekujące na bazie alkoholu;
- zakrywajmy usta i nos podczas kaszlu lub kichania chusteczką, którą szybko należy wyrzucić do śmieci.
- w miarę możliwości unikajmy kontaktu z osobami, które kaszlą lub gorączkują.
Jak prawidłowo myć ręce? Dowiesz się z artykułu: