Dokąd dotarł koronawirus z Chin? Powstała mapa, która pokazuje, gdzie się znajduje

Koronawirus, który początkowo pojawił się tylko w Chinach, rozprzestrzenił się już na wiele innych krajów. Na specjalnej mapie, która jest na bieżąco aktualizowana, można zobaczyć, dokąd dotarł.

Interaktywna mapa, którą można zobaczyć na tej stronie, została stworzona przez naukowców z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w USA. Wykorzystuje dane m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), amerykańskiej agencji rządowej Centra Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention) oraz podobnych ośrodków kontroli i zapobiegania chorobom w Chinach.

Mapa aktualizowana jest na bieżąco. W momencie pisania tego tekstu, dane pochodziły z 28 stycznia z godziny 23. Wówczas potwierdzonych było 6057 przypadków zakażeń (z czego 5970 w Chinach kontynentalnych), a 132 osoby zmarły. Jeśli chodzi o inne kraje, do których dotarł koronawirus, najwięcej przypadków zakażenia odnotowano w Tajlandii - 14. Wirus pojawił się również w Europie, a konkretnie we Francji i w Niemczech.

Miejsca, w których pojawił się koronawirus, są zaznaczone na czerwono. Im więcej przypadków, tym większy jest zaznaczony obszar.

Koronawirus - czym jest?

Koronawirusy to spora grupa wirusów, często atakująca ssaki i ptaki. Nazwę zawdzięczają charakterystycznemu wyglądowi w mikroskopii elektronowej - cząsteczka koronawirusa jest otoczona drobnymi strukturami, tworzącymi jakby koronę, wieniec (łac. corona).

Kilka koronawirusów wywołuje też infekcje u ludzi - najczęściej dające objawy przeziębienia, o łagodnym przebiegu, samoistnie ustępujące. Dotychczas dwa koronawirusy budziły jednak już większe zainteresowanie świata medycznego: SARS i MERS.

Wiele wskazuje na to, że 2019-nCoV jest groźniejszy od poprzedników. Objawy zachorowania trudno odróżnić od grypy czy przeziębienia. Infekcja charakteryzuje się: gorączką powyżej 38 st. C, kaszlem i/lub dusznością, bólami mięśniowymi, dreszczami, katarem.

Niestety, tak wygląda początek. U części chorych (prawdopodobnie u ok. 20 proc.) rozwija się niewydolność oddechowa, która może doprowadzić do śmierci. U niektórych pacjentów koronawirus doprowadził do śmiertelnego uszkodzenia serca.

Wszelkim infekcjom wirusowym zapobiega unikanie skupisk ludzkich, pozostawanie w domu osób z objawami infekcji (nie rób tego kolegom - nie idź do pracy z gorączką) i dbanie o higienę, zwłaszcza mycie rąk. Osobom podróżującym Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, jak skutecznie to robić (zobacz).

MSZ o koronawirusie: Wszystkie granice, wszystkie punkty wejścia na terytorium Polski są monitorowane:

Na stronach GIS publikowane są także i aktualizowane szczegółowe zalecenia dotyczące postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem. Na razie dotyczą one osób, które wracają z terenu Azji Południowo-Wschodniej lub były tam w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Sytuacja jest jednak niepewna i zmienna, stąd rejon zagrożenia będzie się zapewne zmieniał, podobnie jak konieczne działania profilaktyczne oraz interwencyjne.

Więcej o koronawirusie przeczytasz w naszym tekście: