Dlaczego samoloty są białe? Ekspert: Farba działa jak krem z filtrem

Biała farba jest tańsza, a sam kolor lepiej widoczny? Nic z tych rzeczy. Większość samolotów jest malowana na biało, bo dzięki temu zmniejsza się ryzyko uszkodzeń maszyny wywołanych promieniowaniem słonecznym.

Wszystkie linie lotnicze mają swoje logo i charakterystyczne, często wyraziste "firmowe" kolory. Ryanair - granatowy i żółty, Wizz Air - fioletowy i różowy, easyJet - pomarańczowy. Mimo to niemal każdy przewoźnik maluje samoloty na biało, choć nie ma żadnych regulacji, które by to nakazywały.

Dlaczego? Ze względów praktycznych, co w materiale opublikowanym przez "Business Insider" tłumaczy R. John Hansman, profesor Aeronautyki i Astronautyki z Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Pięć rzeczy, które w samolocie dostaniesz za darmo

Krem z filtrem

Biel i bardzo jasne barwy najlepiej odbijają światło słoneczne. Pokrycie samolotów farbą w takim kolorze minimalizuje więc ryzyko ewentualnych zewnętrznych uszkodzeń wywołanych promieniowaniem. Ekspert z MIT porównuje to do działania kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Dodatkowo, warstwa białej farby zapobiega nagrzewaniu się wnętrza samolotu.

Poza tym biały kolor nie blaknie tak szybko, jak intensywne barwy, więc nie trzeba go ciągle odświeżać. Biorąc pod uwagę, że na pokrycie standardowego samolotu pasażerskiego zużywa się średnio 245 litrów farby, biel to dla linii lotniczych opłacalny wybór.

Zobacz też:

Dlaczego lepiej nie spać podczas startu i lądowania samolotu? Można nawet stracić słuch [WYJAŚNIAMY]

Podczas lotu wyłączasz nawiew nad swoim fotelem? Możesz się przez to rozchorować [WYJAŚNIAMY]

Komentarze (12)
Dlaczego samoloty są białe? Ekspert: Farba działa jak krem z filtrem
Zaloguj się
 • zdzichu_bhp

  Oceniono 13 razy 9

  Wcale, że to nieprawda. Są jasne bo na jasnym nie widać kurzu a na czarnym od razu jest widoczny ;) Jak na ciemnych meblach! Przyjdzie mama i opierdziela, że kurz nie jest wytarty z samolotu! ;)

 • voyager747

  Oceniono 7 razy 5

  Vietnam Airlines,Royal Jordanian i sporo innych pewnie o tym nie wiedzą :)

 • siwywaldi

  Oceniono 4 razy 0

  Blisko 30 lat temu, kiedy z Niemiec do Polski ruszyły kawalkady lawet z autami określanymi jako "ganz nówki", WIĘKSZOŚĆ z tych spawanych nawet z kilku aut rozbitków, malowano finalnie na biało.

  Dlaczego? Bo na białym lakierze, podobno TRUDNIEJ zauważyć niedokładnie położoną na klepaną blachę szpachlę. A że wiek niektórych samolotów pasażerskich PRZEKRACZA często 30 lat.... :-))

 • klm747

  Oceniono 4 razy -2

  napiszcie jeszcze, parszywe michnikowe gimbusy, dlaczego samochody strażackie są czerwone, a karawany pogrzebowe czarne...

 • gadolinn

  Oceniono 2 razy -2

  mozna wcale nie malowac; aluminium (glin) jest metalem prawie bialym, zwlaszcza jak sie utleni

 • bling.bling

  Oceniono 3 razy -3

  American lata w ogóle nie malowany, czyli w kolorze aluminium co ma tą zaletę że samolot mniej waży.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX