Pilot dzieli się trikiem, który może zapewnić bezpieczeństwo w samolocie. "Zawsze liczę, ile jest rzędów foteli"

John Chesire, emerytowany pilot, zdradził, co robi zaraz po zajęciu miejsca w samolocie, gdy leci nim jako pasażer. Okazuje się, że mężczyzna zawsze liczy, ile rzędów foteli jest między nim a najbliższym wyjściem awaryjnym.

Pilot amerykańskich linii lotniczych swoim sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa w razie ewakuacji podzielił się na forum dyskusyjnym Quora, na którym często padają pytania do osób związanych z branżą lotniczą. Tym razem jeden z forumowiczów zapytał o to, na co piloci zwracają uwagę, gdy lecą jako pasażerowie, a na co nigdy nie zwróciliby uwagi inni podróżni. 

Chesire napisał, że po wejściu na pokład i zajęciu miejsca rozgląda się dokładnie, aby sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższe wyjście awaryjne. "Następnie liczę, ile rzędów foteli jest pomiędzy mną a tym wyjściem. Wystarczy naprawdę szybki rzut okiem" - opowiada.

Zobacz wideo Stewardesa Justyna Kłęk opowiada o tajnikach swojego zawodu

Pilot przekonuje, że może się to przydać podczas ewakuacji w różnych warunkach - nawet wtedy, gdy jest ciemno lub kabina zostanie zadymiona. "Dzięki temu, że policzyłem je wcześniej, w razie ewakuacji mogę zorientować się, jak daleko mam do wyjścia, tylko dotykając foteli" - tłumaczy.

Jak podaje serwis Conde Nast Traveler, również Federalna Administracja Lotnictwa USA radzi, aby liczyć, ile rzędów dzieli nas od najbliższych drzwi awaryjnych. 

Rady pasażerom samolotów udzielił też Keith Holloway, ekspert innego amerykańskiego organu - Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu. Jego radę wiele osób może uznać za banał, ale zdarza się, że ci, którzy często latają samolotami, nie przywiązują już dużej wagi do instrukcji bezpieczeństwa, które prezentowane są przed lotem. A właśnie o nie chodzi.

Holloway radzi, aby dokładnie słuchać tego, co mówią stewardesy i stewardzi, żeby m.in. wiedzieć, gdzie znajduje się odpowiedni sprzęt i orientować się, gdzie są wszystkie, a nie tylko najbliższe wyjścia awaryjne oraz jak się je obsługuje. Ta wiedza może przydać się chociażby w sytuacji, gdy droga do najbliższych drzwi zostanie zablokowana. 

Komentarze (129)
Pilot dzieli się trikiem, który może zapewnić bezpieczeństwo w samolocie. "Zawsze liczę, ile jest rzędów foteli"
Zaloguj się
 • evergreen111

  Oceniono 57 razy 41

  Mam za sobą ponad sto lotów, sporo z nich na transkontynentalnych trasach (dużo latam służbowo - żadne chwalenie się, po prostu stwierdzam fakt) i liczę rzędy od wyjścia awaryjnego OD ZAWSZE. Tak samo OD ZAWSZE siedzę - jeśli nie idę akurat do toalety - W ZAPIĘTYCH PASACH.

 • rabbitt

  Oceniono 35 razy 31

  Pytanie,czy piszący zna znaczenie słowa trik ? Wątpię,może w końcu zamiast gimbazy zatrudnicie fachowców ?

 • zdzisiek66

  Oceniono 71 razy 29

  Zanim wyjdę z domu, zawsze dzwonię na pogotowie i upewniam się, że promieniu 3 km jest co najmniej pięć karetek. Jeszcze tylko telefon do Centrum Astronomicznego, czy nie przewidują zbyt wielu meteorytów, zakładam wojskowy kombinezon ochronny, pakuję licznik Geigera i jestem gotów do wyjścia z domu.
  Tymi trickami zwiększającymi bezpieczeństwo dzielę się zwami całkiem za darmo. Przekażcie rodzinie i znajomym, to może uratować życie.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 37 razy 13

  Komentarze tutaj przypominaja dyskusje antyszczepionkowacow. Nikt sie nie zna, wszyscy maja opinie.

 • brak.slow

  Oceniono 41 razy 11

  Te bzdury które pokazują przed każdym lotem nie mają najmniejszego sensu. Gdyby zależało im na ratowaniu ludzi a nie zyskach to korytarze dzielilyby kazdy z rzędów foteli a tak mamy 3 siedzenia, wąską ścieżkę i kolejne dwa np w Ryanair. Wszystko scisniete tak ze aż kolana uciska. Gdy samolot wyląduje, nie da się przecisnac do wyjścia jesli chce się opuścić samolot wcześniej, zanim ludzie wezmą swoje bagaże, bo wszyscy wstaja i blokuja przejscie. Nie ma w przejsciach miejsca na 2 rzedy osob! to jak wyobrazacie sobie ucieczkę gdzie tyle osób wpada w panike??? Kolejna sprawa to ilość wyjść ewakuacyjnych nieadekwatna do ilości ludzi jakie może samolot pomieścić.

 • najezyn

  Oceniono 12 razy 8

  W jednym przypadku na miliard taka zapobiegliwość może się przydać. Bo pewnie takie jest prawdopodobieństwo, że akurat będzie trzeba uciekać z samolotu na oślep. Więc owszem, można tak robić, co to komu szkodzi - ale mniej więcej równie sensownie jest chodząc po mieście co kilka metrów zatrzymywać się i lustrować okoliczne dachy na wypadek, gdyby na nich dekarze pracowali i któremuś mógł spaść młotek. Na naszą głowę, naturalnie. Robimy tak? Nie. Żyjemy? Zwykle tak. I żyć będziemy bez analizowania ile to rzędów foteli dzieli nas od tego wyjścia. Bo generalnie biorąc - cholernie trudno byłoby nie zauważyć, gdzie znika te potok ludzi, który nas niesie w ramach powszechnej ewakuacji.

 • haha-to-ja

  Oceniono 8 razy 8

  [triki pilota] tylko na gazeta pl

 • rabbitt

  Oceniono 8 razy 8

  Bez paniki,spoko,co by się nie działo w samolocie i tak zawsze znajdziecie się na ziemi,czasami w wodzie !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX