Pasażerowie do samolotu zawsze wsiadają z lewej strony. Wiele osób prawdopodobnie nigdy nie zwróciło na to uwagi i nie przypuszczało, że stoją za tym konkretne powody. A takie rzeczywiście są. I dotyczy to również krajów, w których obowiązuje ruch lewostronny.
Były pilot Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, cytowany przez Travel + Leisure, wyjaśnia, że ma to związek z pierwszymi lotniskami. - Kiedyś samoloty kołowały przed terminal i zatrzymywały się równolegle do wejścia, aby wypuścić pasażerów - mówi. Z lewej strony łatwiej było pilotowi ocenić, w jak dużej odległości od budynku terminalu znajduje się skrzydło samolotu. - Niektóre maszyny w przeszłości miały wyjścia pasażerskie po prawej stronie, ale taki układ ograniczał pole widzenia pilotom - dodaje. Bezpieczeństwo i logika wzięły więc górę.
Dlaczego każdy samolot jest dziurawy? Wyjaśnienie poznasz w tym filmie:
Potwierdza to starszy konsultant lotniczy, Adrian Young, w rozmowie z The Independent: - Aż do lat 60. XX wieku samoloty parkowały blisko terminala i równolegle do drzwi. Ocena sytuacji i odległości z lewej strony była łatwiejsza.
W większości samolotów drzwi znajdują się po obu stronach, ale po prawej pracuje ekipa lotniskowa, która tankuje samolot i ładuje bagaże. Aby więc nie utrudniać przygotowań do odlotu, pasażerów wpuszcza się na pokład z lewej strony. Po prawej ustawiane są także wózki sprzątające i cateringowe. Dlatego korzystanie z tych drzwi byłoby niepraktyczne.
Ciekawym wytłumaczeniem wydaje się też to zaproponowane przez innego pilota, Andrew Stagga, związane ze statkami. Zwraca on uwagę, że każdy statek ma dwie burty - prawą i lewą. - Lewa strona była tą, którą wsiadało się na statek i wysiadało z niego - mówi i dodaje, że konstruktorzy samolotów zastosowali tę samą zasadę.
Źródło: Travel + Leisure, The Independent
Zobacz też: Dlaczego samoloty są białe? Ekspert: farba działa jak krem z filtrem