Podręczny bagaż jest nie tylko bardziej ekonomiczny, ale też bardziej praktyczny. Nie musimy się męczyć z ciężkimi walizami i przede wszystkim nie musimy stać w długich kolejkach po wylądowaniu. Ponadto mamy gwarancję, że linie nie zgubią naszego bagażu gdzieś po drodze i wszystko czego potrzebujemy mamy po ręką. Wiele osób wciąż jednak nie wie, że bagaż podręczny musi mieć odpowiednie wymiary i że nie wszystko można do niego włożyć.
Każda linia lotnicza określiła w regulaminie wagę i wymiary bagażu. Bagaż podręczny jest w cenie biletu, ale aby móc wnieść go na pokład musi spełniać określone poniżej warunki.
W przypadku lotu liniami LOT dodatkowo, w ramach ceny biletu, jako bagaż podręczny mogą być przewożone: mała torebka damska, płaszcz, peleryna lub koc, parasol lub laska, aparat fotograficzny, lornetka lub kamera. W przypadku linii Aerlingus także można mieć dodatkowe małe akcesoria typu: aparat fotograficzny, odtwarzacz muzyki, torebkę. Lecąc liniami Wizz Air pasażer może mieć osobno: płaszcz lub koc oraz telefon komórkowy i materiały do czytania podczas lotu.
Kiedy kobieta wybiera się w podróż od razu pakuje prawie wszystkie swoje kosmetyki. Tymczasem w bagażu podręcznym nie można mieć płynów przekraczających pojemność 100 mililitrów każdy. Standardowej wielkości mydło w płynie, szampon do włosów czy pasta do zębów odpadają. Należy się najlepiej zaopatrzyć w miniaturowe opakowania tych produktów dostępne w większości sklepów chemicznych. Wszystkie wnoszone płyny muszą być zapakowane razem do jednej, przezroczystej zamykanej torebki strunowej (można kupić w supermarketach), której pojemność nie przekracza 1 litra. Zasady te dotyczą również takich kosmetyków jak perfumy, kremy czy tusze do rzęs. Ponadto w bagażu podręcznym nie można mieć takich przedmiotów jak: broń, amunicja, petardy, sztuczne ognie, noże, spirytus, scyzoryk, rozpuszczalniki, zapałki, farby etc.
Pełna lista zabronionych przedmiotów
Lekarstwa nie muszą być przechowywane w plastikowej torebce, chyba że są w płynie powyżej 100 ml. Do bagażu podręcznego można śmiało włożyć kanapki , czyli tzw. żywność w stanie stałym. Zalicza się do niej też czekolada, warzywa i owoce. Żywność w płynie, taka jak jogurty, kremy, dżemy i galaretki, podlega już ograniczeniom objętości pojemnika do 100 ml i jeśli ją przekroczy musi być przechowywana w 1-litrowej plastikowej torebce. Artykuły duty-free, które zostały nabyte na lotniskach europejskich lub na pokładzie samolotów europejskiej linii lotniczej w UE, mogą być przewożone w zapieczętowanej torebce, o ile załączone zostanie pokwitowanie zakupu z tego samego dnia. Artykuły te pieczętowane są przez obsługę sklepu dokonującego sprzedaży.
">Więcej szczegółów dotyczących bagażu podręcznego na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego
W sklepach pełno jest usztywnianych walizek mających wymiary spełniające wymogi linii lotniczych. Czasem okazuje się jednak, że taka walizka sporo waży. Zanim ją zakupimy lepiej to sprawdzić i zaoszczędzić nawet kilogram. Trzeba pamiętać o tym, że limit rozmiarowy obejmuje też kółka, rączki czy kieszenie toreb , a więc za bardzo wystające elementy mogą okazać się problemem. Dobra będzie także miękka torba na ramię czy plecak. Ważne aby bagaż nie przekraczał z żadnej strony wymiarów podanych przez wybrane linie.
Przede wszystkim mądrze. Jeśli lecimy do kraju, w którym jest ciepło, nie bierzmy zbyt wielu grubych ubrań. To, co zajmuje najwięcej miejsca, czyli długie spodnie, kurtkę załóżmy na siebie. Nawet jeśli dolecimy i będzie nam gorąco, to lepiej się przemęczyć i mieć w walizce więcej rzeczy. Jeśli lecimy do chłodniejszego miejsca musimy dokonać selekcji. Na kartce należy wypisać rzeczy niezbędne i te, bez których można się obyć takie jak np. druga para butów, suszarka, prostownica do włosów. Szykując ubrania wybierajmy takie, które są lekkie i szybkoschnące. Ręcznik frotte lepiej zastąpić ręcznikiem z mikrofibry lub wiskozy. Sposób ułożenia rzeczy w torbie bądź walizce zależy już od nas samych. Trzeba spróbować kilku wariantów. Na wierzchu na pewno dobrze mieć dokumenty, które będziemy wyjmować do kontroli.
Wyjazd tylko z bagażem podręcznym może być dla niektórych wyzwaniem. Pamiętajmy jednak, że pieniądze jakie wydamy na dodatkowy bagaż lub nadbagaż mogą być większe niż te, które wydamy na kosmetyki czy nawet ubrania zakupione na miejscu. Najlepiej jednak spakować się mądrze, by móc z lekkim, tylko niezbędnym bagażem wyruszyć w świat.