Siedem pereł w czeskiej koronie

Miasta pełne wspaniałych zabytków, prawie wszystkie na listach UNESCO. Średniowieczne zamki, gotyckie kościoły, renesansowe pałace, barokowe klasztory...

Czeski Krumlow

W centrum zachował się średniowieczny układ urbanistyczny oraz ponad 300 gotyckich i renesansowych budowli. Wśród nich kościół św. Wita z XIV w., renesansowy ratusz i Brama Budziejowicka z zegarem słonecznym (jedyna z dziewięciu bram miejskich, która przetrwała). Nad miastem góruje XIII-wieczny zamek - dawna siedziba potężnego rodu szlacheckiego Rożmberków. W XVI w. Wilhelm z Rożmberka pod okiem włoskich artystów uczynił zeń monumentalną renesansową siedzibę (40 budynków, pięć dziedzińców, 7 ha ogrodów) - centrum zarządzania włościami rodowymi. Do zobaczenia m.in.: apteka, szpital, magazyn soli, biblioteka, teatr (z jedną z najlepiej zachowanych barokowych scen teatralnych na świecie), mennica, piwnice, zegary słoneczne, rokokowa fontanna, fosy, kamienne mosty i wieże (jedna z nich nosi nazwę Máselnice - produkowano w niej masło) oraz wspaniałe trzypoziomowe ogrody. Za panowania Wilhelma Krumlow stał się mekką alchemików (zatrudniał ich do produkcji eliksiru młodości). Miasto słynie z licznych festiwali muzycznych (muzyka fortepianowa, kameralna, organowa, dawna, jazzowa, rockowa). W 1992 r. wraz z zamkiem znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Strona miasta

Kromierzyż

Główną atrakcją jest XIII-wieczna rezydencja Arcybiskupów ołomunieckich z dwoma ogrodami, po podpaleniu przez wojska szwedzkie w połowie XVII w. odbudowana w stylu wczesnobarokowym (od 1998 r. na liście UNESCO). Zamek słynie ze wspaniałej kolekcji europejskiego malarstwa i grafiki z XV-XVIII w. (ustępuje tylko Galerii Narodowej w Pradze) - najcenniejsze płótno to "Apollo i Marsjasz" Tycjana z 1571 r. Zamkowa biblioteka, założona w 1649 r. liczy ok. 34 tys. tomów i ponad 300 rękopisów (najstarsze z XVI w.). W archiwum muzycznym przechowuje się m.in. kompozycje arcyksięcia Rudolfa II z poprawkami Ludwiga van Beethovena oraz rękopisy Heinricha Bibera, najsłynniejszego skrzypka XVII w. Biskupia mennica mieści wystawę monet i medali, m.in. papieskich, zakonów rycerskich i bractw kościelnych (cała kolekcja liczy ponad 10 tys. sztuk). W mieście warto zobaczyć m.in.: ratusz z przełomu XVI i XVII w., rynek i kamienicę U Zlatého Lva z 1675 r. (dawna apteka), ulicę Jánską z domami kanoników z lat 1693-1710 i XVII-wieczną rzemieślniczą uliczkę Ztracená.

Pałac i ogrody

Kutná Hora

Między XIII a XVI w. drugie po Pradze najważniejsze miasto Królestwa Czeskiego. Działała tu kopalnia srebra i mennica państwowa, w której bito srebrny praski grosz. W dawnej siedzibie mennicy - Włoskim Dworze - mieści się muzeum numizmatyczne. W gotyckim pałacu Hradek urządzono muzeum srebra (możliwość zwiedzenia - w strojach z epoki! - autentycznego tunelu kopalni). Do najcenniejszych zabytków należy gotycka katedra św. Barbary wzniesiona ze składek górników (we wnętrzu m.in. freski o tematyce górniczej), gotyckie kościoły św. Jakuba i Wniebowzięcia NMP, barokowe klasztory Jezuitów i Urszulanek oraz patrycjuszowskie domy, m.in. Kamienny (XV w.) z pięknie zdobioną ścianą frontową czy Sankturinowski (XIII w.), jeden z najstarszych w mieście (dziś galeria, centrum informacji i muzeum alchemii). Podczas czerwcowego festynu historycznego (Královské Stribreni) Kutna Horá zamienia się w średniowieczny gród. W czerwcu i lipcu odbywa się konkurs gitary klasycznej, jeden z najważniejszych w Europie. W 1995 r. miasto zostało wpisane na listę UNESCO.

kutnahora.cz

kutnahora.info

Litomyśl

Jedno z najstarszych czeskich miast, jego początki sięgają 981 r. W XVIII i XIX w. wielokrotnie niszczony przez pożary (stąd powiedzenie "Pali się jak w Litomyślu"). Rodzinne miasto Bedrzicha Smetany (1824-84) - kompozytora, pianisty, pedagoga i dyrygenta, twórcy stylu narodowego w muzyce czeskiej. Serce Litomyśla to charakterystyczny, długi i wąski rynek o XIII-wiecznym rodowodzie, przez który prowadził niegdyś główny trakt łączący Czechy z Morawami. Najpiękniejsza renesansowa kamienica Dum U Rytiru mieści się pod nr 110. Nad miastem góruje renesansowy zamek, w 1999 r. wpisany na listę UNESCO. Główny dziedziniec z trzech stron otaczają arkady, a fasadę zdobią liczne sgraffito, których motywy ponoć ani razu się nie powtarzają. W czerwcu i lipcu w mieście odbywa się międzynarodowy festiwal operowy Smetanova Litomyšl . Podczas wrześniowych dni dziedzictwa europejskiego wstęp do większości zabytków i muzeów jest bezpłatny.

Strona miasta

Ołomuniec

Od średniowiecza ważny ośrodek kulturalny i administracyjny, siedziba biskupów i arcybiskupów morawskich. Warto zobaczyć m.in.: romański zamek królewskiej dynastii Przemyślidów, XII-wieczną katedrę św. Wacława, gotycki kościół św. Morzyca, liczne klasztory oraz renesansowe domy kupieckie. Najsłynniejszym zabytkiem jest 35-metrowa kolumna Świętej Trójcy, arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej epoki baroku (od 2001 r. na liście UNESCO). W podstawie kolumny mieści się kaplica. Warto zaopatrzyć się w Olomouc Region Card, która umożliwia darmowe i zniżkowe wstępy do ponad stu obiektów w mieście i regionie (ważna 48 godzin lub 5 dni, do kupienia w punktach IT i niektórych hotelach).

Olomouc tourism

Telcz

Obecny wygląd miasto zawdzięcza jednemu z właścicieli, Zachariaszowi z Hradca (1549-89), miłośnikowi włoskiego renesansu. Sprowadził on do Telcza włoskich architektów, którzy przebudowali w stylu renesansowym jego gotycki zamek oraz mieszczańskie kamienice w rynku. Miasto szczęśliwie uniknęło późniejszych wojen, pożarów i przeróbek architektonicznych. Przetrwał charakterystyczny trójkątny rynek i domy z renesansowymi arkadami i szczytami (niektóre ozdobione sgraffito). Telczański zamek przy zachodniej pierzei rynku uchodzi za jedną z najpiękniejszych siedzib magnackich w Czechach. Zachowały się w nim m.in. drewniane kasetonowe sufity i arkadowa galeria łącząca północne i południowe skrzydło. Przy rynku na uwagę zasługuje też XVI-wieczna fontanna oraz kościoły: późnogotyckie św. Ducha i św. Jakuba oraz barokowy Imienia Jezusowego. Koło Telcza otwarto niedawno klub golfowy (18-dołkowe pole, sklep i wypożyczalnia sprzętu, szkoła golfa, hotel). Od 1992 r. miasto znajduje się na liście UNESCO.

Strona miasta

Zamek

Trzebicz

Ufundowany przez Przemyślidów na początku XI w., zasłynął m.in. jako ważny ośrodek kultury żydowskiej. Dzielnica żydowska Zámosti, założona w 1410 r., należy do najlepiej zachowanych w Europie. Wzdłuż dwóch głównych ulic oraz w labiryncie wąskich przejść i placyków przetrwały 123 domy, rabinat, szkoła oraz dwie XVII-wieczne synagogi (w Nowej obejrzymy cenne malowidła ścienne z początku XVIII w. oraz wystawę poświęconą historii trzebickiego getta). W dzielnicy znajduje się również świetnie zachowany cmentarz żydowski z ponad trzema tysiącami nagrobków (najstarszy z 1641 r.) oraz romańsko-gotycka bazylika św. Prokopa z XIII w. W 2003 r. Zámosti wraz z cmentarzem i bazyliką wpisano na listę UNESCO. Do Trzebicza najlepiej przyjechać w drugi weekend września w czasie Dni Dziedzictwa Europejskiego - wstęp do zabytkowych obiektów jest wówczas bezpłatny.

Strona miasta

Informator

Korzystałam z przewodnika "Czechy. Gospoda pełna humoru" (Wydawnictwo Bezdroża, Kraków 2003) oraz z wydawnictw Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego CzechTourism

Czechy w sieci

CZeCOT

Czech Tourism

Więcej o: