To już przesądzone. Samozwańcza republika wkrótce przestanie istnieć. Władze podpisały dekret

Republika Górskiego Karabachu przestanie istnieć z dniem 1 stycznia 2024 roku. Prezydent separatystycznego regionu w Azerbejdżanie, Samwel Szahramanian, podpisał dekret o rozwiązaniu wszystkich struktur parapaństwa. Co doprowadziło do tej decyzji?

Azerbejdżan odzyskał pełną kontrolę nad samozwańczą republiką Górskiego Karabachu. W wyniku "operacji antyterrorystycznej" przeprowadzonej 19 września tego roku doszło do krwawych starć. Władze separatystycznego parapaństwa złożyły broń i skapitulowały zaledwie dzień później. Teraz prezydent  Samwel Szahramanian zapowiedział, co stanie się z regionem i jego mieszkańcami.

Zobacz wideo Zamieszki i protesty w Armenii po wydarzeniach w Górskim Karabachu (19.09)

Republika Górskiego Karabachu zostanie rozwiązana. Podpisano dekret

Reuters poinformował o następstwach "lokalnej operacji antyterrorystycznej" przeprowadzonej przez Azerów, wspieranych przez oddział rosyjskich sił stacjonujących w pobliżu. 1 stycznia 2024 roku zostaną rozwiązane wszystkie struktury ormiańskiej enklawy, a samo parapaństwo przestanie istnieć. 

Rząd Armenii podał, że ponad 28 tys. ze 120 tys. etnicznych Ormian w Karabachu przedostało się już do Armenii. Według doniesień medialnych ludzie gorączkowo pakowali dobytek i uciekali wypełnionymi po brzegi samochodami, autobusami, a nawet traktorami. Podczas chaotycznej ucieczki na autostradzie przy wyjeździe ze Stepanakert - stolicy regionu - doszło do wypadku. Eksplodował skład paliwa, co doprowadziło do śmierci dziesiątek ludzi. Kilkaset osób zostało rannych.

Gdzie leży Górski Karabach?

Górski Karabach, a właściwie Republika Górskiego Karabachu znajduje się na terytorium Azerbejdżanu, na obszarze Kaukazu Południowego. Częściowo leży w Górach Karabaskich. Terytorium to jest w większości zamieszkane przez Ormian. Jego burzliwa historia sięga wielu wieków wstecz. Od początku ubiegłego wieku Karabach stanowi źródło konfliktu pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem. Spór ten w roku 1988 doprowadził do wojny, która zakończyła się dopiero w 1996 roku. 

Deklarację niepodległości - nieuznawaną oficjalnie przez resztę świata - Górskiego Karabachu podpisano 2 września 1991 roku, a za datę powstania tego parapaństwa uznaje się 6 stycznia 1992 roku. Obecnie obszar ten obejmuje nieco ponad 11 tys. km², a jego ponad 100-tysięczna populacja to głównie Ormianie wyznania chrześcijańskiego. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: