Najniżej położona stolica świata. Co warto obejrzeć w Baku? Do Azerbejdżanu dolecisz prosto z Polski

Baku to mało znany kierunek turystycznych podróży wśród Polaków. Ma to jednak szansę się zmienić, tym bardziej że przelot samolotem PLL LOT nie trwa długo, a bezpośrednie połączenie z Warszawy jest dostępne kilka razy w tygodniu. Jakie atrakcje oferuje dawna "stolica nafty"?

Do tej pory nie można było dolecieć bezpośrednio z Polski w ten region świata. Wielu turystów dostawało się do Baku przy okazji podróży do Gruzji, państwa sąsiadującego z Azerbejdżanem. Teraz jednak się to zmieniło, ponieważ PLL LOT latają bezpośrednio z Warszawy do Baku aż cztery razy w tygodniu: we wtorki, środy, piątki i soboty. Podróż trwa około czterech godzin.

Jest to efekt współpracy pomiędzy PLL LOT a linią lotniczą Azerbaijan Airlines oraz tamtejszym ministerstwem odpowiedzialnym za turystykę

Zobacz wideo To będą drogie wakacje pod kątem usług?

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Baku - co warto zobaczyć? Polski akcent, czyli Pałac Ismailiyya 

Ten historyczny budynek obecnie służy dziś w Baku jako Prezydium Akademii Nauk Azerbejdżanu. Jest położony na ulicy Istiglaliyat w Baku. Pałac ten został zbudowany dla Muzułmańskiego Towarzystwa Dobroczynności przez polskiego architekta Józefa Płośko na koszt milionera Musy Naghiyeva, który chciał upamiętnić swego zmarłego syna Ismaja - od jego imienia budynek został nazwany Ismailiyya. Obecnie funkcjonuje jako Prezydium Akademii Nauk Azerbejdżanu.

Nowość w letniej siatce połączeń z Warszawy. Odwiedzimy 'bramę Orientu' Nowość w letniej siatce połączeń z Warszawy. Odwiedzimy "bramę Orientu"

 Centrum Heydara Aliyeva: symbol stolicy Azerbejdżanu

Jest to prawdopodobnie najbardziej znany budynek architektoniczny w Baku, jak i całym Azerbejdżanie. Uformowany na kształt awangardowej, smukłej bryły, która została zaprojektowana przez Zahę Hadid. Konstrukcja nosi nazwisko nosi imię Heydara Aliyeva, który był prezydentem Azerbejdżanu w latach 1993-2003. Obecnie pełni funkcję głównego obiektu kulturalnego w tym kraju, a w 2014 roku Londyńskie Muzeum Designu przyznało Centrum Hejdara Alijewa nagrodę w kategorii Projekt Roku.

Kokony na lotnisku im Hejdara Alijewa w Baku, Azerbejdżan Kapitalne drewniane kokony w Baku. Takiego lotniska jeszcze nie widzieliście [ZDJĘCIA]

Miasto Wewnętrzne wpisane na listę UNESCO w 2000 roku

Jest to historyczne centrum Baku, stolicy Azerbejdżanu. Charakteryzuje się wąskimi, krętymi uliczkami, które miały chronić przed silnymi zimowymi wiatrami. Znajdziemy tam stare meczety, liczne łaźnie, a także herbaciarnie i kawiarnie oraz sklepy z wyrobami rzemiosła artystycznego. Jako ciekawostkę należy dodać, że kręcono tu niektóre sceny ze słynnej komedii "Jak rozpętałem II Wojnę Światową".

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: