Azerbejdżan: ciekawostki na temat niezwykłego azjatyckiego kraju. Splot tradycji i nowoczesności

Azerbejdżan to niezwykły, choć nadal stosunkowo mało popularny kierunek podróży. Powodem może być stosunkowo niewielka ilość informacji dostępnych w sieci na temat atrakcji turystycznych. Wielka szkoda, bo ten kraj ma dużo do zaoferowania pod względem architektury, historii oraz zabytków.

Azerbejdżan nie należy do najbardziej obleganych przez turystów krajów na świecie, jednak warto rozważyć podróż w ten rejon świata. Posiada szereg zabytków, zróżnicowanych pod względem architektonicznym, interesującą historię i  bogatą symbolikę.

Zobacz wideo Po co jechać do Azji? Oto rekomendacje Agi Grzelak [Lista Plotka]

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Symbole Azerbejdżanu: prastara rasa koni i czarna herbata jako oznaka gościnności

  1. Koń karabachski to narodowe zwierzę Azerbejdżanu i oficjalny symbol regionów Agdam i Shaki. Zwierzę jest bardzo ważne w kulturze tego kraju - jest obecne w literaturze i znajduje się na takich nawet na znaczkach pocztowych. Należy do jednej z najstarszych ras koni na świecie, jest znany z odporności, siły oraz wytrzymałości.
  2. Najpopularniejszym napojem w Azerbejdżanie jest czarna herbata, która uznawana jest za symbol gościnności. Herbata azerbejdżańska była niegdyś bardzo popularna między innymi w Polsce, Finlandii, Bułgarii, Syrii, Iranie, Afganistanie i Mongolii. Roślina posiada duże, lekko skręcone liście o ciemnej barwie, a napar po zaparzeniu ma złoto-bursztynowy kolor.
  3. Flaga tego kraju składa się z trzech poziomych pasów jednakowych rozmiarów. Ich kolory to niebieski, czerwony i zielony. Niebieski jest symbolem dziedzictwa tureckiego, czerwony - postępu i rozwoju demokracji, a zielony to odniesienie do islamu, który jest religią dominującą.

Nowość w letniej siatce połączeń z Warszawy. Odwiedzimy 'bramę Orientu' Nowość w letniej siatce połączeń z Warszawy. Odwiedzimy "bramę Orientu"

Azerbejdżan: ciekawostki architektoniczne

  1. Centrum Hejdara Alijewa w stolicy kraju, Baku, jest głównym obiektem kulturalnym Azerbejdżanu. Trudno go przeoczyć, gdyż zwraca na siebie uwagę futurystyczną formą. Mieści się w nim okazała hala koncertowa, mogąca pomieścić mieszcząca tysiąc osób. Warto wspomnieć, że obiekt został nagrodzony przez Londyńskie Muzeum Designu nagrodą Projekt Roku 2014.
  2. Wieże Ognia w Baku: trzy wieżowce wzniesione 2008–2011, to kolejny symbol miasta. Ich kształt wziął się z inspiracji ogniem i płomieniami. Ten żywioł jest zresztą od wieku czczony w Azerbejdżanie. Uznaje się go za symbol siły, witalności oraz oświecenia duchowego.
  3. Baszta Dziewicza i pałac szachów Szyrwanu: obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pałac jest historyczną siedzibą władców historycznego państwa Szyrwan. Wewnątrz Baszty znajduje się natomiast multimedialna wystawa przedstawiają różne wersje historii związanej z nazwą budowli.

Kokony na lotnisku im Hejdara Alijewa w Baku, Azerbejdżan Kapitalne drewniane kokony w Baku. Takiego lotniska jeszcze nie widzieliście [ZDJĘCIA]

Podróże.gazeta.pl jest dla Was i dla Was piszemy o podróżach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: