Tornado na Podkarpaciu? Do sieci trafiły przerażające nagrania, a internauci dociekają, co jest prawdą

Ostatnie dni mijają pod znakiem burz i nawałnic. Potężne wichury przetaczają się od tygodnia nad Polską, jednak to, co wydarzyło się na południu Polski 29 sierpnia, zaskoczyło wszystkich. Do sieci trafiło nagranie z Podkarpacia, na którym widać... ogromną trąbę powietrzną. Trwają jednak spekulacje, czy to aby na pewno było tornado.

Przerażające obrazki docierają przede wszystkim z Tarnowa. Tam silny wiatr oraz ogromne kule gradu zrujnowały dużą część miasta. W niektórych domach wybiło szyby, uszkodzone zostały pojazdy, a drzewa wyrywało z korzeniami. Nie wiele spokojniej było tej nocy na Podkarpaciu. Tam mieszkańcy zauważyli przerażający kształt, przypominający tornado, schodzące na ląd. Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Nadchodzi burza lub trąba powietrzna? Zobacz, jak się zachować!

Przerażające wideo z Podkarpacia. To mogła być trąba powietrzna

We wtorek 29 sierpnia 2023 roku w godzinach wieczornych do sieci trafiło nagranie z Rudki w powiecie przeworskim (woj. podkarpackie). Widać na nim potworną nawałnicę, która przeszła nad okolicznymi wsiami. Wyładowania atmosferyczne niemal nie ustawały ani na moment, a niebo co chwila rozświetlało się na biało. To jednak nie to przeraża wszystkich najbardziej. Na nagraniu widać, jak z ciężkich, burzowych obłoków wysunęło się coś, na wzór tornada. Podłużny, nieco lejowaty kształt natychmiast wzięto za tornado, a filmik udostępnił profil Sieć Obserwatorów Burz na portalu X (dawniej Twitter).

PILNE! Mamy niepotwierdzone informacje z kilku źródeł o możliwej trąbie powietrznej w okolicach Przeworska i Leżajska. Zbieramy i weryfikujemy kolejne doniesienia, jednak już teraz dostępne informacje pozwalają z dużą pewnością mówić o możliwej trąbie powietrznej w regionie!

- możemy przeczytać w opisie wideo. Komentujący post internauci również potwierdzili, że widzieli podejrzanie wyglądający lej, który przypominał potężną trąbę powietrzną. Według jednej z obserwatorek profilu, w okolicach Łańcuta i Krzemienicy również pojawiła się trąba powietrzna. Dotknęła ona lądu, jednak krótko po tym osłabła i "schowała się".

Czy to na pewno było tornado? To mogło być inne zjawisko

Niestety wyłącznie jedno nagranie danego zjawiska i to w takiej jakości nie jest wystarczające, by jednoznacznie stwierdzić, czy widziany na Podkarpaciu lej był trąbą powietrzną. Część ludzi wzięła to za pewnik, a tymczasem istnieje inne zjawisko, które do złudzenia przypominać może tornado. Wspominali o tym także niektórzy internauci pod nagraniem opublikowanym na X (dawniej Twitter). Mógł być to tzw. scud cloud. Zjawisko to dokładnie opisali Polscy Łowcy Burz. Scud cloud to strzęp chmury, które są często widziane podczas silnych burz i nawałnic.

[...] powstają najczęściej na styku prądu wstępującego i zstępującego, gdy uniesiona zostaje porcja powietrza o wysokiej wilgotności, która szybko osiąga temperaturę punktu rosy i zachodzi kondensacja

Co więc odróżnia przerażająco wyglądające scud clouds od trąby powietrznej? Chodzi tu o rotację. Samo zejście chmury w stronę lądu nie jest jeszcze "złym" sygnałem. Trąba powietrzna zaś wynika z rotacyjnych ruchów powietrza, które mają ogromną siłę i niszczą to, co spotkają na drodze. Nie wiadomo więc z jakim zjawiskiem mieli do czynienia mieszkańcy Podkarpacia.

Zaleca się zachowywać szczególną ostrożność w trakcie burz i nawałnic. Warto zabezpieczyć wszystkie przedmioty, które wiatr jest w stanie zabrać, oraz w miarę możliwości nie wychodzić w tym czasie z domu. Wszystkie bieżące komunikaty i alerty pogodowe publikowane są na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Więcej o: