Rekord Guinnessa - najlepszy, najciekawszy, najdziwniejszy. Co daje rekord Guinnessa?

Rekord Guinnessa to synonim bycia najlepszym w jakiejś dziedzinie. Nic więc dziwnego, że ludzie wciąż prześcigają się w pobijaniu istniejących i ustanawianiu nowych rekordów, które później trafiają do Księgi Rekordów Guinnessa.

Księga Rekordów Guinnessa

Czym jest Księga Rekordów Guinnessa? Guinness World Records to informator, wydawany co roku przez firmę Guinness. Zawiera on udokumentowane rekordy świata, tak naturalne, jak i te osiągnięte przez ludzi. Odnotowywane są w nim rekordowe osiągnięcia z wielu dziedzin, zarówno ważne, jak i zupełnie błahe. Tytuł księgi pochodzi od nazwiska rodziny piwowarów, którzy byli właścicielami browaru w Dublinie w XIX wieku. Początkowo książka ta adresowana była do bywalców piwiarni, a zawarte w niej sensacyjno-humorystyczne informacje miały dostarczać im rozrywki. Z czasem jednak stała się prestiżową, światową publikacją. Pierwsze wydanie Księgi Rekordów Guinnessa miało nakład zaledwie 1000 egzemplarzy i ukazało się w 1955 roku, stając się z miejsca bestsellerem w Wielkiej Brytanii. Rok później Księgę wydano również w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej (nakład wyniósł 70 tysięcy egzemplarzy). Natomiast pierwsza polska edycja ukazała się w 1991 roku. Obecnie najwięcej rekordów wpisanych do Księgi mają Stany Zjednoczone, całkiem pokaźną liczbą rekordów może poszczycić się również Polska, która jest na drugim miejscu.

Najdziwniejsze rekordy Guinnessa

Pytając się o najdziwniejsze rekordy Guinnessa, powinniśmy być przygotowani na nieprawdopodobne wręcz odpowiedzi. Okazuje się, że wśród rekordzistów znalazł się na przykład niejaki Michel Lotito, który w okresie od 1978 do 1980 roku zjadł samolot Cessna 150. Spożywanie elementów metalowych czy gumowych bez poważniejszych skutków dla zdrowia umożliwiała mu nietypowa budowa żołądka i jelit. Nic dziwnego, że ten rekord do dziś nie został pobity.

Na uwagę zasługuje też rekord ustanowiony przez Roya Sullivana. Mężczyzna ten siedmiokrotnie przeżył porażenie piorunem. Ten rekord prawdopodobnie również ma małe szanse, by zostać pobitym.

Za jeden z najdziwniejszych rekordów świata można uznać ten, ustanowiony przez niejakiego Ilkera Yilmaza. Człowiek ten nalał sobie do nosa mleka, a następnie trysnął nim z oka na odległość 279,5 cm – dokonał tego w jednym z hoteli w Stambule w 2004 roku.

Imponujący wydaje się też rekord ustanowiony przez Johna Alwooda. Australijczyk zasłynął jako ''człowiek-dzięcioł'', gdyż w ciągu minuty rozbił głową aż 47 arbuzów.

Jeszcze bardziej nieprawdopodobny wydaje się rekord, który ustanowił Dong Changsheng. Przeciągnął on ważący półtorej tony samochód na odległość 10 metrów za pomocą lin przymocowanych do … jego dolnych powiek.

W 2014 roku do Księgi Rekordów Guinnessa wpisany został również Shridhar Chillal. Przez ponad 60 lat zapuszczał on paznokcie u lewej ręki. W chwili pomiaru miały one łączną długość 909,6 centymetra – najkrótszy mierzył 164,5 cm, zaś najdłuższy 197,8 cm. Hindus ostatecznie obciął paznokcie w 2018 roku – było mu szkoda, choć na pewno nie ułatwiały mu życia, a ponadto wpłynęły na utratę sprawności w lewej dłoni.

Dość przerażającymi rekordami może poszczycić się Jackie Bibby. Spędził on 45 minut w wannie wypełnionej aż 87 grzechotnikami. Jest również człowiekiem, który utrzymał w ustach 11 grzechotników.

Wśród rekordzistów Guinnessa nie brakuje również kobiet. Julia Gnuse zasłynęła jako najbardziej wytatuowana kobieta na świecie. Szacuje się, że jej ciało pokryte było rozmaitymi zdobieniami w aż 95 procentach. Z kolei Natasha Veruschka w 2009 roku połknęła podczas pokazu miecz o długości 58 centymetrów. Podczas innego występu zaskoczyła publiczność, gdyż połknęła 13 mieczy równocześnie. Oba te osiągnięcia pozwoliły jej trafić do Księgi Rekordów Guinnessa.

Warto też wspomnieć o rekordzie, który ustanowił Ashrita Furman. Klaskał on w dłonie bez przerwy przez 50 godzin. Nie jest to jedyne jego osiągnięcie, odnotowane w Księdze Rekordów Guinnessa. Furman jest rekordzistą w liczbie ustanowionych rekordów: w różnych dziedzinach najlepszy był niemal 400 razy.

Zobacz wideo 'Bramę do piekła' przypadkiem stworzyli naukowcy z ZSRR

Jakie są rekordy Guinnessa?

Sprawdzając, jakie są rekordy Guinnessa, możemy przekonać się, że pomysłowość ludzka nie zna granic. Wśród rekordów Guinnessa można wymienić takie, jak:

  • największa ceremonia ślubna zorganizowana w zakładzie karnym – w czerwcu 2000 roku w brazylijskim więzieniu ślub wzięło równocześnie 120 par,
  • największa na świecie kula z ludzkich włosów – w grudniu 2021 roku fryzjer Steve Warden zaprezentował kulę z obciętych włosów klientów, ważącą 102,12 kg,
  • rekord w oglądaniu tego samego filmu – między grudniem 2021 a marcem 2022 roku Remiro Alanis obejrzał najnowszą część przygód Spider-Mana 292 razy, co trwało łącznie 720 godzin (i kosztowało 3 400 dolarów),
  • człowiek pokryty największą liczbą pszczół – od maja 2015 roku jest nim Gao Binggao, na którego ciele w ciągu 4,5 godziny umieszczono aż 1,1 miliona pszczół o łącznej wadze 109,5 kg,
  • miażdżenie udami arbuzów na czas – Olga Liaschuk zmiażdżyła udami trzy arbuzy w ciągu 14,65 sekundy,
  • największa liczba koncertów zagranych w różnych miastach w ciągu doby – Hunter Hayes w 2014 roku w ciągu 24 godzin wystąpił w 10 różnych miejscowościach (były oddalone od siebie o minimum 50 km, miały przynajmniej 15 tysięcy mieszkańców, każdy koncert był płatny, zagrany dla minimum 300 osób i trwał co najmniej 15 minut),
  • najwyższy rower na świecie – ten rekord należy do Polaka: Adam Zdanowicz zbudował w 2020 roku rower w kształcie choinki mierzący 7,41 metra,
  • skakanie na skakance na siedząco z wyprostowanymi nogami – Anika Stuhr w 2016 roku w ciągu minuty wykonała aż 108 takich skoków przez skakankę,
  • największa liczba osób przebranych za drzewa – w 2015 roku w Mumbaju zebrało się ich tysiąc,

Gitarowy Rekord Guinnessa w 2023 r. - na Rynku we WroławiuGitarowy Rekord Guinnessa w 2023 r. - na Rynku we Wroławiu Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl

  • gitarowy rekord Guinnessa – należy do Polaków: w 2023 roku na wrocławskim rynku 7967 gitarzystów grało utwór ''Hey Joe'' z repertuaru Jimiego Hendrixa.

Co daje rekord Guinnessa?

Zastanawiając się, co daje rekord Guinnessa, warto sobie uświadomić, że jest to jedno z największych wyróżnień na świecie. Zdobycie rekordu Guinnessa wiąże się z ogromnym prestiżem i jest potwierdzeniem tego, że w danej kategorii jest się najlepszym na świecie. Osoba, która ustanowi lub pobije rekord Guinnessa, nie tylko dokona czegoś wyjątkowego czy niesamowitego, ale także zdobędzie zainteresowanie i szacunek ludzi na całym świecie. Zdobycie rekordu Guinnessa jest więc możliwością na międzynarodowe wypromowanie siebie lub swojej działalności. Dołączenie do elitarnego grona rekordzistów oraz wpis w legendarnej Księdze Rekordów Guinnessa to ogromne wyróżnienie. Nie jest i nigdy nie było ono nagradzane finansowo, zdobywca rekordu Guinnessa natomiast otrzymuje oficjalny certyfikat, zaświadczający o zdobyciu tegoż rekordu.

Zobacz też: Prawdziwe wrota do piekieł? Można je zobaczyć w Turkmenistanie

Więcej o: