Dawne formy grzebania ludzi mogą niekiedy wywoływać mieszane uczucia. Podobnie jest z kościołem z Czaszek, który do dzisiaj można podziwiać w Czechach. Znajduje się on w miejscowości Kutna Hora w kraju środkowoczeskim. Lokalizacja ta jest oddalona o ok. 65 km od Pragi.
Skąd się wzięła kaplica z czaszek w Czechach? Kaplica Czaszek to właściwie cmentarny kościół Wszystkich Świętych, który został przebudowany w XVIII w. przez czeskiego architekta z włoskimi korzeniami Jana Santiniego. Na jego obecny wygląd duży wpływ miała działalność rzeźbiarza Franciszka Rinta, który zaprojektował zupełnie nietypowy wystrój wnętrza.
Kaplica z czaszek (Czechy). Zdjęcie ilustracyjne istock / Lindrik
Czym wyróżnia się ta budowla wewnątrz? Z pozoru zwyczajny cmentarny kościółek został w środku ozdobiony ludzkimi kośćmi. Nie do końca wiadomo, ile dokładnie ich jest, ale mówi się o liczbie 40 tys. Co przyświecało rzeźbiarzowi pracującemu na polecenie rodu Schwarzenbergów? Czy to dzieło sztuki, czy też profanacja ludzkich szczątków? Z pewnością ułożone w kilku miejscach świątyni ludzkie szczątki przyciągają wzrok tak samo, jak dużych rozmiarów żyrandol zrobiony, jakże inaczej, z cząstek szkieletu człowieka (a raczej wielu ludzi). Nie zabrakło także rodowego herbu Schwarzenbergów, który powstał z tego samego materiału.
Kaplica Czaszek - Kutna Hora istock / TPopova
Piszczel, mostek lub czaszka jako budulec i element zdobiący świątynię? Pomysł był oczywiście bardzo kontrowersyjny i pozostaje takim do dzisiaj. Warto przy tym dodać, że kościół w Kutnej Horze jest wyłączony z wykorzystania kultowego. Stanowi więc ciekawostkę turystyczną, która ściąga tu licznych wielbicieli nietypowych atrakcji.
Kaplica Czaszek (Czechy) istock / Petr Svoboda
Ciekawe jest przy tym to, że równie makabryczne zabytki można spotkać w innych miejscach na świecie. Przykładem niech będzie polska Kaplica Czaszek w Czermnej. Ciała zmarłych jako swoiste ozdoby nietypowych świątyń chrześcijańskich można jednak znaleźć też w innych krajach. Chodzi np. o krypty kapucynów w Palermo.
Skąd wzięły się ludzkie kości, które posłużyły do budowy Kaplicy Czaszek w Kutnej Horze? Chociaż sam pomysł ich wykorzystania ma rodowód dziewiętnastowieczny, to niebagatelna liczba 40 tys. kości uzbierała się w długim okresie. Część z nich pochodzi z czasów wojen husyckich w XV w., ale nie brakuje także takich, które należały do osób zmarłych podczas epidemii dżumy w XIV w. lub podczas wojny trzydziestoletniej w XVII w.
Czy zwiedzanie kościoła z kości w Czechach jest bezpieczne? Chociaż atrakcja ta jest makabryczna, to nie powinniśmy się jej obawiać. Pozostałości po zmarłych osobach zostały wcześniej zdezynfekowane i wybielone w wapnie. Dlatego z powodzeniem można i warto umieszczać na trasach czeskich wypraw Kutną Horę i jej najsłynniejszą atrakcję.
Zobacz też: Zamek Smoleń: ciekawa średniowieczna warownia do zwiedzania w letni weekend