Jakie ciekawe miejsca w Niemczech zasługują na naszą uwagę? Z pewnością wyspa Rugia, położona niecałe 100 km od naszej zachodniej granicy, jest miejscem, które warto odwiedzić. Spodoba się zwłaszcza wielbicielom wycieczek rowerowych, gdyż jest dostosowana do zwiedzania jej właśnie rowerem.
Rugia, jedna z niemieckich wysp Fot. Shutterstock.com
Na uwagę zasługują szczególnie kredowe klify Rugii. Najbardziej znany, a zarazem najwyższy, bo liczący aż 118 metrów, jest Królewski Tron, który znajduje się w Parku Narodowym Jasmund. Aby wejść na jego szczyt, należy uiścić opłatę wstępu, jednak by go zobaczyć, warto udać się na bezpłatny punkt widokowy. Można też udać się na przylądek Arkona na półwyspie Wittow, gdzie znajdują się dwie, udostępnione do zwiedzania, latarnie morskie. Po drodze koniecznie trzeba wstąpić do rybackiej wioski Vitt, w której większość domów kryta jest strzechą. Wizytówkę wyspy stanowi także 400-metrowe molo w Sellin, z umieszczoną na początku konstrukcji elegancką zabytkową restauracją. Skromniejsze mola podziwiać można w Binz i Göhren, a miasteczka Rugii zachwycają architekturą i promenadami. Urocze rybackie wioski, plaże i malownicze klify, skały kredowe, Park Narodowy Jasmund, park motyli, Rugen Park czy muzeum rybactwa, to niewątpliwe atuty wyspy, które warto zobaczyć.
Jakie są ciekawe miejsca w Niemczech? Mapa takich lokalizacji nie może nie wskazać dwóch wartych odwiedzenia i zwiedzenia miast: Berlina i Drezna.
Berlin. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Stolicy Niemiec nikomu chyba nie trzeba przedstawiać, lista atrakcji turystycznych Berlina jest długa, a otwierają ją: Brama Brandenburska, Katedra Berlińska, wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO Wyspa Muzeów, Reichstag, Kościół Mariacki i Berliner Fernsehturm (wieża telewizyjna – najwyższy budynek w Niemczech).
Drezno Fot. maxmann/Pixabay
Równie interesującym miastem jest Drezno, niemal doszczętnie zniszczone podczas II wojny światowej, imponujące po odbudowie. Warto odwiedzić barokowy zespół pałacowo-parkowy Zwinger, zobaczyć budynek Opera Sempra, Katedrę św. Trójcy, Rezydencję Wettynów i liczne muzea. Ciekawostką może być również Kunsthofpassage, gdzie znajduje się grająca kamienica. Zamontowana na niej instalacja z rynien o przedziwnych kształtach gwarantuje podczas deszczu (lub specjalnie organizowanych półgodzinnych seansów) niecodzienny koncert.
Na wielbicieli natury czekają takie ciekawe miejsca w Niemczech blisko granicy jak Bad Muskau. Miasto uzdrowiskowe w Niemczech znane jest również pod nazwą Mużaków, a położone jest nad Nysą Łużycką w powiecie Goerlitz. Do 1945 roku tworzyło jedno miasto z Łęknicą, położoną na prawym brzegu Nysy.
Park Mużakowski, 20 sierpnia 2020. Fot. Artur Łukasiewicz/ Agencja Wyborcza.pl
Obecnie oba miasteczka łączy Park Mużakowski położony po obu stronach rzeki. Jest on największym ogrodem angielskim w Polsce, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Centralna część parku i zabudowania rezydencjalne znajdują się jednak po zachodniej stronie Nysy. W niemieckiej części parku koniecznie należy zobaczyć zamek wybudowany na fundamentach XVI-wiecznej, renesansowej budowli. Jednak największą atrakcją parku jest jego roślinność i położenie. Wstęp do parku, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej, jest bezpłatny. Zwiedzać warto go zgodnie z historycznym porządkiem kompozycyjnym, a zatem zaczynając od strony Bad Muskau odwiedzić Nowy Zamek, jego otoczenie, Park Zamkowy i Park Górski, by przejść do rozleglejszej części polskiej.
Ciekawe miejsce w Niemczech blisko Polski to Zittau, czyli Żytawa. Miasto to położone jest na styku granic polskiej, niemieckiej i czeskiej. Jego historia sięga XIII wieku, ale rozwój nastąpił dopiero po zjednoczeniu Niemiec. Życie w Żytawie toczy się wokół czterech Rynków, zaś największą atrakcją turystyczną jest kościół św. Krzyża i miejscowe muzeum. Cennym zabytkiem, który wart jest obejrzenia, jest Duże Żytawskie Płótno Wielkopostne, znane także jako Wielka Zasłona Wielkopostna. Ofiarowana kościołowi św. Jana przez kupca Jacoba Gurtlera w 1472 roku, zniszczona w czasie wojny, została poddana renowacji. Składa się z 90 obrazów ukazujących sceny ze Starego i Nowego Testamentu. W miejscowym muzeum można podziwiać również mniejsze płótno, pochodzące z 1573 roku. Przedstawia jeden obraz – Chrystusa na krzyżu. Warto też udać się na spacer ulicami Żytawy: ładnie odnowione kamienice i liczne fontanny stanowią o uroku miejscowości.
Jakie jeszcze ciekawe miejsca do zwiedzania w Niemczech można znaleźć? Na pewno warto odwiedzić Cottbus, znane również pod polską nazwą Chociebuż. Wizytę w tym mieście najlepiej zacząć od Polsko-Niemieckiej Informacji Turystycznej, skąd mając w ręku ulotki i przewodniki po polsku można wyruszyć na zwiedzanie. Miasto, oddalone od polskiej granicy o zaledwie 30 km, jest kameralne, zielone i obfituje w urocze kamieniczki. Pozostałością po przemysłowej funkcji miasta są z kolei wille fabrykanckie – warto wiedzieć, że Cottbus było zagłębiem włókiennictwa. W zabytkowym centrum Chociebuża warto:
Poza zabytkowym centrum koniecznie należy odwiedzić pałac w Branitz z 600-hektarowym parkiem w stylu angielskim.
Zobacz też: Najpopularniejsze kierunki na wakacje 2023. Trzy kraje zdecydowanie w czołówce rankingu