Nowa miejscowość wśród małopolskich uzdrowisk. To świetne miejsce na urlop o każdej porze roku

Dobra wiadomość dla mieszkańców Małopolski i turystów z całego kraju. Tylicz stał się częścią krynickiego uzdrowiska, co wiąże się z dodatkowymi korzyściami - m.in. finansowymi. W planach są także atrakcyjne inwestycje takie jak budowa pętli rowerowej czy plaży przy potoku Mochnaczka.

Tylicz to urokliwa miejscowość położona w województwie małopolskim, na granicy Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. Malownicze górskie krajobrazy, czyste powietrze oraz liczne zabytki i atrakcje sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dużym atutem wsi są stacje narciarskie, bogate złoża wód mineralnych i leczniczych czy tężnia solankowa. Wszystko to sprawiło, że małopolskie uzdrowiska zostaną poszerzone o Tylicz. 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Tylicz dołącza do grona małopolskich uzdrowisk

Pomysł dołączenia tej malowniczej wsi do krynickiej strefy uzdrowiskowej pojawił się już w 2020 roku. Miała być to droga do pozyskiwania dodatkowych funduszy - w końcu Tylicz może pochwalić się doskonałymi warunkami. Władze Krynicy-Zdroju postanowiły więc złożyć wniosek i przystąpiły do procedury. 

Przed samymi świętami otrzymaliśmy pismo od ministra zdrowia potwierdzające spełnianie przez obszar uzdrowiska Krynica-Zdrój wymagań określonych w ustawie uzdrowiskowej. Oznacza to, że Tylicz jest już w obszarze ochrony uzdrowiskowej

- wyjaśnił burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba cytowany przez "Gazetę Krakowską". 

Co ważne, Tylicz nie stanie się osobnym uzdrowiskiem, a dołączy do jednej ze stref uzdrowiskowych Krynicy. Dzięki temu cała procedura jest uproszczona, a miejscowość została zwolniona m.in. z konieczności zmiany nazwy. Co to oznacza dla wsi? Teraz władze Krynicy będą mogły m.in. pozyskiwać dodatkowe pieniądze z Unii na podniesienie atrakcyjności turystycznej miejsca. Wiąże się to z nowymi inwestycjami i atrakcjami dla turystów oraz mieszkańców. 

Tylicz doskonały o każdej porze roku

Tylicz to fantastyczne miejsce do odwiedzenia zarówno zimą, jak i latem. Fani aktywnego wypoczynku mogą wybrać się tu na wędrówki po górskich szlakach, spróbować swoich sił w stadninie koni lub skorzystać z oferty tutejszych stacji narciarskich. 

Historia Tylicza sięga XIII wieku - możecie więc liczyć na wiele ciekawych zabytków. Częściowo zachował się tu średniowieczny, miejski układ urbanistyczny z wyraźnym czworokątnym rynkiem. W pobliżu warto odwiedzić m.in. kościół pw. Św Piotra i Pawła z 1612 roku czy cerkiew św. Kosmy i Damiana z 1743 roku.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: