Mamy powody do dumy. Polska miejscowość aspiruje do grona "najlepszych wsi turystycznych na świecie"

Jak co roku, Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych przygotowała zestawienie "najlepszych turystycznych wsi na świecie". Tym razem mamy powody do dumy. Chociaż żaden reprezentant Polski nie znalazł się na głównej liście, to pewna wieś położona w Beskidzie Śląskim otrzymała spore wyróżnienie.

Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych opublikowała listę "najlepszych turystycznych wsi na świecie", a także wskazała 20 miejscowości, które mogą aspirować do tego grona. Organizatorzy konkursu chcą, by turystyka przyczyniała się m.in. do postępu w zakresie równouprawnienia płci oraz wzmocnienia pozycji kobiet, zwalczania wyludniania czy zmniejszania regionalnych nierówności w dochodach. Lista została ogłoszona 20 grudnia, natomiast wręczenie nagród nastąpi pod koniec lutego 2023 roku w Arabii Saudyjskiej. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Najlepsze wsie turystyczne na świecie

Przy tworzeniu listy organizacja bierze pod uwagę kilka czynników. Miejscowość musi wykazywać się m.in. bogactwem kulturowym i przyrodniczym, zrównoważeniem społecznym czy dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Zgłoszono w sumie 136 wiosek z całego świata, jednak jedynie 32 z nich spełniło wymagane kryteria. W tym gronie znalazły się takie miejscowości jak Zell am See i Wagrain w Austrii, Isola del Giglio we Włoszech czy Alquézar oraz Guadalupe w Hiszpanii

Oprócz głównej listy opublikowano również zestawienie 20 miejsc kandydujących do grona "najlepszych wsi turystycznych". Wyróżnienie otrzymało m.in. włoskie Otricoli, Ferraria de São João w Portugalii, Pissouri i Kalopanagiotis na Cyprze, a także polska Istebna.

Polska wieś z wyróżnieniem

W tym roku Istebna nie trafiła na listę główną, jednak została wyróżniona jako miejsce z "potencjałem". Oznacza to, że chociaż nie spełnia jeszcze wszystkich wymaganych kryteriów, to ma szansę trafić do grona "najlepszych wsi turystycznych". Miejscowości te otrzymają wsparcie od Światowej Organizacji Turystyki w poprawie wymaganych czynników.

Istebna to malownicza wieś położona w województwie śląskim. Na turystów czekają tu wspaniałe górskie krajobrazy, lasy, a także wiele ciekawych zabytków oraz atrakcji. Warto odwiedzić tu kościół katolicki pw. Świętego Józefa na Mlaskawce, muzeum prywatnego Jana Wałacha czy to jednej z najpopularniejszych izb regionalnych na Śląsku Cieszyńskim - Kurnej chałupy Kawuloków. Miłośnicy pieszych wycieczek mogą wybrać się m.in. na Przełęcz Kubalonka znajdującą się na wysokości 761 m n.p.m.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: