Westerplatte. Archeolodzy świętują ważne odkrycia. Jeden z zabytków mógł należeć do majora Sucharskiego

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowano najcenniejsze eksponaty odnalezione w tym roku przez archeologów na Westerplatte. To efekt dziewiątego już etapu prowadzonych tam badań.

– Dziewiąty etap badań archeologicznych trwał pięć miesięcy […]. W ich trakcie udokumentowaliśmy szczegółowo za pomocą wykopów archeologicznych powierzchnię 860 metrów kwadratowych i pozyskaliśmy niemal 1500 zabytków. Spośród tych obiektów wybraliśmy cztery wyjątkowe, które można powiązać z żołnierzami służącymi na Westerplatte – powiedział Filip Kuczma, kierownik działu archeologicznego muzeum.

Zobacz wideo Premier Morawiecki podczas 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na Westerplatte

Cztery najcenniejsze 

Prace archeologiczne prowadzone na terenie półwyspu Westerplatte trwają od 2016 roku. W tym roku prowadzone były w okolicy zabytkowej elektrowni na Westerplatte. Podczas prac odnaleziono rzeczy pochodzące m.in. z willi oficerskiej i wartowni nr 5.

Wśród 1500 przedmiotów znaleziono nie tylko pamiątki związane z obroną Westerplatte, ale też zwykłym życiem i służbą żołnierzy w tym miejscu. Archeolodzy szczególnie dumni są ze znalezienia wzornika do map wojskowych. Jak czytamy na stronie Muzeum II Wojny Światowej, jest to szczególnie cenny zabytek, ponieważ mógł należeć do dowódców Westerplatte - majora Henryka Sucharskiego lub kapitana Franciszka Dąbrowskiego, jego zastępcy.

Kolejnymi ważnymi eksponatami są: mosiężny orzełek z czapki garnizonowej 63. Pułku Piechoty z Torunia, którego żołnierze służyli na Westerplatte do 1933 roku oraz półmisek z zastawy stołowej kasyna oficerskiego, który wykonany został na specjalne zamówienie w Fabryce Porcelany "Giesche" SA w Katowicach

Czwartym wyjątkowym znaleziskiem jest polska manierka żołnierska. "Została uszkodzona 2 września 1939 roku podczas nalotu na Wojskową Składnicę Tranzytową, w trakcie którego wartownia nr 5 została całkowicie zniszczona. We wnętrzu obiektu zginęło co najmniej siedmiu polskich żołnierzy. Przedmiot odnaleziono w leju po eksplozji bomby, który odkryto w sąsiedztwie willi oficerskiej i wartowni" - informuje Muzeum II Wojny Światowej.

Archeolodzy nadzorowali także prace przy budowie nowego cmentarza, na którym w piątek odbędzie się uroczysty pogrzeb odnalezionych dzięki badaniom szczątków obrońców Westerplatte oraz ekshumowanych w zeszłym roku szczątków ich dowódcy majora Henryka Sucharskiego.

Źródła: RMF24 / Muzeum II Wojny Światowej

Więcej o: