Niebywałe odkrycie na dnie Bałtyku. 300-letni wrak żaglowca ma wyjątkowe zdobienie

Morza i oceany skrywają wiele tajemnic. Jedna z nich, którą od kilkuset lat skrywał Bałtyk, ujrzała światło dzienne. W wodach na północ od Łeby odkryto 300-letni wrak żaglowca ze wspaniale zachowanym galionem, czyli ozdobą dzioba statku.

Głębokość Morza Bałtyckiego wynosi 459 metrów. Jego dno, jak się dowiadujemy, skrywa więcej tajemnic, niż nam się wydaje. Obecnie na dnie Bałtyku znajduje się m.in. 40 tys. ton zakazanej Konwencją Genewską broni chemicznej, która przypadła w udziale Rosjanom.

Zobacz wideo Statki widmo pełne zwłok dryfują u wybrzeży Japonii. To rybacy z Korei

Niebywałe odkrycie na dnie Bałtyku. Statek sprzed kilkuset lat może trafić do skansenu

W Morzu Bałtyckim, na północ od Łeby, odnaleziono żaglowiec. Jego obecność wyszła na jaw podczas badań prowadzących do budowy farmy wiatrowej - podaje "Super Express". Z pierwszych ustaleń wynika, że żaglowiec służył do przewożenia materiałów budowlanych i najprawdopodobniej zatonął w wyniku sztormu.

Obecnie wrak statku znajduje się bardzo głęboko. Jak czytamy, archeologowie wciąż zajmują się dokumentowaniem i zabezpieczaniem wraku żaglowca. Nie wykluczają, że w przyszłości może trafić do podwodnego skansenu.

Więcej interesujących informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wrak żaglowca na Morzu Bałtyckim. Ma niebywałe zdobienie, które zachowało się wyjątkowo dobrze

300-letni wrak żaglowca, który znajduje się na dnie Morza Bałtyckiego, wyróżnia się przede wszystkim zdobieniem na dziobie. TVN 24 podaje, że ozdobą dziobu w formie rzeźby, która nazywana jest galionem, jest drewniana ludzka twarz. Co więcej, rzeźba jest doskonale zachowana.

Co ciekawe, z reguły zdobienie tego rodzaju nawiązywało do nazwy jednostki, do której należał statek. Jednak ani nazwa jednostki, ani statku nie jest znana. Nie określono również dokładnego wieku statku. Datuje się go wstępnie na 300 lat.

Więcej o: