Szczecin. Zabytkową willę można kupić za 100 zł. "Gdzie tu jest haczyk?"

Niedawno ogłoszono przetarg na oddanie w wieczyste użytkowanie działki w szczecińskich Podjuchach. Właśnie tam stoi zabytkowa, poniemiecka willa z XIX wieku. Wyceniono ją na 10 tys. zł, jednak - biorąc pod uwagę, iż jest to zabytek - obejmuje go 99-procentowa bonifikata. Willa może zatem kosztować jedynie 100 zł. "Gdzie tu jest haczyk?" - zastanawiają się internauci.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

16 listopada w siedzibie Urzędu Miasta Szczecin odbędzie się przetarg ustny nieograniczony. - Budynek wyceniono na 10 tys. zł, ale z racji tego, że jest to zabytek (...) de facto może kosztować zaledwie 100 złotych. - podaje portal wSzczecinie.pl. Aby jednak stać się właścicielem nieruchomości, trzeba również wykupić działkę - znacznie droższą, niż sama willa.

Stojąca katastrofa

Cena wywoławcza obiektu to 382 tys. zł netto — większość tej kwoty stanowi jednak wartość działki. Sam budynek kosztuje dużo mniej, zwłaszcza że nie jest w najlepszym stanie. W 2017 roku z willi wyprowadził się ostatni mieszkaniec. Od tej pory jest tylko gorzej; obiekt przez większość czasu stał pusty, dodatkowo znajduje się w okolicy torów kolejowych, w związku z czym jest narażony na drgania wywołane przez przejeżdzające pociągi.

Willa jest w katastrofalnym stanie. Już w 2005 roku zakwalifikowano ją do rozbiórki. Dzięki staraniom miłośników historii została jednak wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków.

- informuje serwis wSzczecinie.pl. Kolejnym ciosem dla niszczejącego budynku był pożar, który wybuchł w czerwcu 2022 roku. Spłonął dach, uszkodzona została również najwyższa kondygnacja. Zniszczenia były na tyle poważne, iż do dnia dzisiejszego torem obok nie mogą przejeżdżać pociągi - konstrukcja grozi zawaleniem.

Remont potrzebny od zaraz

Jeśli znajdzie się chętny kupiec, będzie on zobowiązany do zabezpieczenia zabytkowych ruin. Oprócz tego w ciągu 2 lat musi rozpocząć prace budowlano-konserwatorskie. Powinny zakończyć się nie później, niż w okresie do 5 lat od podpisania umowy. - Niedochowanie tych terminów grozi karą umowną w wysokości 10% ceny nieruchomości lub nawet rozwiązaniem umowy użytkowania wieczystego. - dodaje serwis wSzczecinie.pl.

Jak podają niektóre źródła, willa przy ul. Niklowej została zbudowana najprawdopodobniej w 1860 roku. Początkowo była siedzibą biura projektowego fabryki wyrobów szamotowych. Po II wojnie światowej znajdowały się tam mieszkania komunalne.

Źródło: wSzczecinie.pl

Więcej o: