Najdroższe miejsca w Polsce. W jednym z nich bilet na autobus kosztuje więcej niż w ponad 50 europejskich miastach

Nie od dziś wiadomo, że w niektórych polskich miastach trzeba zapłacić więcej. Droższy jest nie tylko rynek mieszkaniowy, ale i ceny artykułów spożywczych czy dań w restauracjach. Gdzie koszty życia są największe? Poznajcie ranking najdroższych miejscowości w kraju.

Wakacje 2022 nie należały do najłatwiejszych. Wojna w Ukrainie, szalejąca inflacja i wciąż obowiązujące w niektórych miejscach restrykcje covidowe mocno wpłynęły na wakacyjne decyzje Polaków. Mimo trudnej sytuacji finansowej nie rezygnowali z podróżowania, ale wyjazdy zagraniczne często zastępowali tymi krajowymi. Jednak czy w Polsce jest rzeczywiście taniej? Poznajcie najdroższe miasta w kraju. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Najdroższe miasta w Polsce

Ranking najdroższych miast w Polsce został opracowany przez serbski serwis internetowy Numbeo, zajmujący się tworzeniem globalnej bazy danych. Według analityków średni miesięczny koszt życia Polaków w pierwszej połowie 2022 roku wyniósł około 2 473,82 zł. Pod uwagę brali m.in. ceny transportu publicznego, podstawowych produktów spożywczych, posiłków w restauracjach, ubrań, czynszu czy kosztów związanych z opieką nad dzieckiem. 

Niezwykłe odkrycie na dnie Bałtyku. Archeolodzy odnaleźli okręt z XVII wieku. Niezwykłe odkrycie na dnie Bałtyku. Naukowcy: "Nasze tętno przyspieszyło"

W tych miastach koszt życia jest największy

Nikogo nie zdziwi fakt, że na samym szczycie zestawienia znalazła się Warszawa. Chociaż globalnie jest uznawana za jedną z najtańszych stolic na świecie, to w Polsce niezmiennie wymienia się ją wśród miast z najwyższymi cenami. Według wyliczeń szacunkowe miesięczne koszty dla jednej osoby wynoszą tu 2769,57 zł bez czynszu, a za posiłek w niedrogiej restauracji trzeba liczyć średnio 35 zł. 

Oto najbardziej przyjazne kraje w Europie. Pierwsze miejsce może szokować. Najbardziej przyjazne kraje w Europie. Pierwsze miejsce to spore zaskoczenie [RANKING]

Na drugim miejscu podium znalazł się Kraków. Tutaj wskaźnik kosztów to 36,64, czyli o dwa punkty mniej niż w Warszawie. Zdaniem analityków krakowianie wydają miesięcznie około 2613,90 zł za osobę bez czynszu. Co ciekawe, stolica Małopolski ma drugi najdroższy bilet na transport publiczny spośród 52 miast Europy Wschodniej (6 zł). 

Pierwszą trójkę zamknął Wrocław, który jest nieznacznie tańszy od Krakowa. Miesięczny koszt dla jednej osoby wynosi tu 2616,80 zł. Analiza wykazała, że czynsz najmu w mieście jest średnio o 28,63 proc. niższy niż w Warszawie. 

Oto pełne zestawienie najdroższych miejscowości w Polsce: 

  1. Warszawa, 
  2. Kraków, 
  3. Wrocław,
  4. Katowice,
  5. Gdynia,
  6. Gdańsk,
  7. Poznań,
  8. Łódź,
  9. Szczecin,
  10. Lublin.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: