Pałac Buckingham: znajduje się w nim aż 600 komnat, w tym ponad 70 łazienek i blisko 200 sypialni

Pałac Buckingham jest jednym z największych pałaców królewskich na świecie. Ta perła architektury późnego baroku cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z całego świata. Pałac Buckingham stanowi królewską rezydencję od 1837 roku i jest miejscem uroczystości państwowych oraz spotkań głów państwa.

Pałac Buckingham: historia

Kiedy powstał Pałac Buckingham? Historia rezydencji sięga ponad 300 lat, wybudowano go w 1703 roku jako rezydencję miejską dla księcia Buckingham, Johna Sheffielda. W 1761 roku przekształcony został w prywatną rezydencję króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III, który wszedł w jego posiadanie. Król Jerzy zakupił posiadłość dla swojej żony, Charlotte. Przez kolejne 75 lat obiekt był wielokrotnie rozbudowywany. W latach 20. XIX stulecia król Jerzy IV z pomocą architekta Johna Nasha przebudował rezydencję na neoklasycystyczny pałac królewski, dobudowując trzy skrzydła wokół dziedzińca. Oficjalną rezydencją królewską Pałac Buckingham stał się w 1837 roku, kiedy to księżniczka Wiktoria udała się z niego na swoją koronację, a następnie zamieszkała w nim już jako królowa, ustanawiając go prywatną stałą rezydencją królewską. Wcześniej do XVI wieku królowie angielscy zamieszkiwali Pałac Westminsterski, następnie pałac Whitehall, a od 1698 roku Pałac św. Jakuba (St. James's Palace). Podczas II wojny światowej Pałac Buckingham został zbombardowany, ucierpiała m.in. kaplica królowej.

Pałac Buckingham: powierzchnia

Jak duży jest Pałac Buckingham? Powierzchnia rezydencji jest imponująca, obliczono, że obiekt liczy sobie aż 77 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej. Znajduje się w nim aż 600 komnat, z czego 19 reprezentacyjnych, ponad 70 łazienek i blisko 200 sypialni. Nic więc dziwnego, że Pałac Buckingham należy do największych rezydencji królewskich w Europie. Pod względem liczby pomieszczeń wyprzedza go jedynie pałac królewski w Madrycie. Na tyłach Pałacu Buckingham znajduje się ogród o powierzchni ponad 15 hektarów. Co ciekawe, znajduje się w nim najstarsze lądowisko dla helikopterów w Londynie.

Zobacz wideo Skąd się bierze zmącona woda nad polskim morzem?

Pałac Buckingham: zwiedzanie

Wielu turystów z całego świata chce zobaczyć Pałac Buckingham. Zwiedzanie jednego z niewielu działających pałaców królewskich na świecie, a konkretniej części rezydencji brytyjskiej rodziny królewskiej, jest możliwe od 1992 roku. Pałac otwarty jest dla zwiedzających przez 10 miesięcy późnego lata, od końca lipca do początku października, w czasie gdy członkowie rodziny królewskiej przebywają na wakacjach. Rezydencja jest również udostępniana w wybranych terminach zimą i wiosną na zorganizowane wycieczki z przewodnikiem. Zwiedzanie pałacu jest odpłatne, bilety najlepiej jest zarezerwować odpowiednio wcześniej. Przed wejściem na teren rezydencji zwiedzający przechodzą kontrolę zbliżoną do tej, jaka przeprowadzana jest na lotniskach. Warto wiedzieć, że w salach reprezentacyjnych obowiązuje absolutny zakaz fotografowania. Do wyboru są różne opcje zwiedzania: z przewodnikiem, samodzielnie, z audio-przewodnikiem lub interaktywnie. Co ciekawe, Pałac Buckingham jest najczęściej odwiedzanym domem prywatnym w Wielkiej Brytanii, rocznie zwiedza go 55 tysięcy osób.

Pałac BuckinghamPałac Buckingham Fot. Pixabay

Pałac Buckingham: ciekawostki

Jakie tajemnice kryje w sobie Pałac Buckingham? Ciekawostki na temat królewskiej rezydencji często podawane są z ust do ust i nie zawsze są informacjami sprawdzonymi, jak choćby ta, że Pałac Buckingham połączony jest siecią tuneli z metrem, pałacem Whitehall czy budynkiem Parlamentu. Pewne jest natomiast, że królewska rezydencja była jednym z pierwszych domów w Anglii, do którego zawitała elektryczność. Pierwsze gniazdko elektryczne zainstalowano w sali balowej w 1883 roku, a do 1887 roku sieć elektryczna objęła już wszystkie pomieszczenia pałacu. Ciekawostką jest też na pewno fakt, że w Pałacu Buckingham znajduje się jedna z największych prywatnych kolekcji zegarów na świecie. Wśród zatrudnionych do obsługi pałacu ponad 800 pracowników znajdują się m.in. zegarmistrzowie, którzy konserwują i nastawiają 350 zegarów pałacowych.

Pałac Buckingham. Zdjęcie ilustracyjnePałac Buckingham. Zdjęcie ilustracyjne istock / Circle Creative Studio

Z Pałacem Buckingham wiąże się również zwyczaj wywieszania sztandaru królewskiego. Tradycja nakazuje, by podczas obecności monarchy w rezydencji sztandar wisiał w pełnej wysokości, zaś na czas nieobecności władcy był zdejmowany. Po śmierci księżnej Diany, w dniu jej pogrzebu, królowa Elżbieta II nakazała zdjęcie sztandaru królewskiego i zawieszenie w jego miejsce flagi brytyjskiej (Union Jack), opuszczonej do połowy masztu. W ten sposób narodziła się nowa tradycja, symbolizująca żałobę po śmierci członka królewskiego rodu. Przed budynkiem Pałacu Buckingham składano również kwiaty po śmierci księżnej Diany w 1997 roku oraz po śmierci królowej Elżbiety II w 2022 roku.

Pałac Buckingham: zmiana warty

Jest jedna atrakcja, którą chcą zobaczyć wszyscy odwiedzający Pałac Buckingham: zmiana warty. Słynną na cały świat uroczystą zmianę warty przed pięknie zdobioną bramą pałacu można oglądać codziennie o godzinie 11:30 w okresie od kwietnia do lipca. W pozostałych miesiącach tę jedną z największych atrakcji turystycznych można oglądać co drugi dzień. Warto pamiętać, że szczególnie w pogodne dni przed pałacem licznie gromadzą się chętni do obejrzenia tego wydarzenia, dlatego dobrze jest pojawić się tam wcześniej, by zająć dogodne miejsce do obserwacji. Ponieważ zmiana warty odbywa się na dziedzińcu, po wewnętrznej stronie ogrodzenia, najlepiej znaleźć punkt obserwacyjny właśnie w okolicach ogrodzenia.

Pałac Buckingham - zdjęcie ilustracyjnePałac Buckingham - zdjęcie ilustracyjne Doro Martin/Pixabay

Zobacz też: Najlepsze atrakcje Wysp Kanaryjskich: na co warto się skusić na Teneryfie czy Fuerteventurze? Sprawdzamy

Więcej o: