Najbardziej przyjazne kraje w Europie. Pierwsze miejsce to spore zaskoczenie [RANKING]

Najbardziej przyjazny kraj w Europie? Zdaniem czytelników magazynu podróżniczego "Condé Nast Traveller" jest to... Irlandia. Na podium znalazły się także Portugalia oraz Grecja.

O atrakcyjności danego kraju nie decydują jedynie piękne widoki i smaczna kuchnia. Turyści z całego świata biorą pod uwagę także inne kwestie - m.in. gościnność mieszkańców, czy poczucie bezpieczeństwa. Magazyn podróżniczy "Condé Nast Traveller" poprosił swoich czytelników, aby wybrali kraje, których mieszkańcy zawsze witają ich z otwartymi ramionami i sprawiają, że wycieczki stają się niezapomniane. 

Zobacz wideo Jak spakować ubrania, by zająć minimum miejsca? Znamy genialny patent ze skarpetkami

Najbardziej przyjazne kraje świata

Niektóre kraje cieszą się opinią bardziej przyjaznych niż inne - ale które z nich wygrywają w tej kwestii? Według głosów czytelników portalu podróżniczego "Condé Nast Traveller" najbardziej przyjaznym krajem w Europie jest Irlandia. Wybór ten może zaskakiwać, ponieważ tym mianem dobrych gospodarzy często powszechnie określani są m.in. Polacy, Hiszpanie lub Włosi. 

Niezliczone globalne raporty nieustannie określają Irlandczyków jako jednych z najbardziej przyjaznych i gościnnych gospodarzy. Nasi czytelnicy czują to samo

- czytamy na stronie "Condé Nast Traveller". 

Zdaniem redakcji magazynu turystów przyciągają lokalne browary i wyjątkowa atmosfera Dublina. Warto jednak odwiedzić także dalsze zakamarki kraju i zobaczyć np. wyjątkowe klify Moheru czy Groblę Olbrzyma. 

Drugie miejsce w plebiscycie zajęła Portugalia, która zachwyca wspaniałym wybrzeżem, wioskami położonymi wśród pól ryżowych i wydm oraz zabytkową architekturą. Trzecie miejsce przypadło Grecji. Jak przyznaje redakcja, to właśnie tam zawsze można liczyć na zapierające dech w piersiach zachody słońca, lazurowy kolor wody i gościnność mieszkańców. 

Oto pełna dziesiątka najbardziej przyjaznych krajów w Europie, według tegorocznego plebiscytu Readers' Choice Awards 2022:

  1. Irlandia,
  2. Portugalia,
  3. Grecja,
  4. Islandia,
  5. Finlandia,
  6. Turcja,
  7. Dania,
  8. Holandia,
  9. Włochy,
  10. Hiszpania.

Najbardziej przyjazne miasta w Europie

Magazyn poprosił czytelników także o wybór najprzyjaźniejszych miast w Europie. Tutaj sytuacja prezentuje się nieco inaczej. Na pierwszej pozycji uplasował się hiszpański San Sebastian, który słynie przede wszystkim z baskijskiej kuchni. Drugie miejsce przypadło Brugii - swoją drogą uznawanej za najpiękniejsze miasto Belgii, natomiast trzecie stolicy Islandii - Rejkiawikowi. 

Czytelnicy docenili również Kopenhagę (Dania) i Porto (Portugalia). Chociaż Irlandia została wyróżniona jako najprzyjaźniejszy kraj w Europie, to jego stolica pojawiła się dopiero na... szóstym miejscu. Na dalszych pozycjach znalazło się Oslo, Lizbona, Sztokholm, Amsterdam, Ateny i Dubrownik. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: