Last minute czy first minute? Ekspertka: "Chciałabym przestrzec przed takim myśleniem"

Wielu miłośników podróżowania zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na zakupienie wymarzonej wycieczki. Last minute, a może first minute? Sprawdźcie, co najbardziej się opłaca.

Biura podróży przygotowują dla turystów dwa rodzaje ofert - first minute i last minute. Pierwsza z nich umożliwia zarezerwowanie wycieczki z dużym wyprzedzeniem, na kilka miesięcy, a nawet na rok przed planowanym wyjazdem. Druga z kolei, choć oznacza dosłownie "na ostatnią chwilę", to zwykle dotyczy po prostu ostatnich miejsc, które zostały w danym hotelu lub na konkretny lot. Co zatem się bardziej opłaca?  

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Last minute czy first minute?

Chociaż może wydawać się, że oferta last minute jest zdecydowanie tańsza, to nie zawsze tak jest. Często zdarza się, że ostatnie miejsca na wycieczki są zdecydowanie droższe od tych kupowanych z wyprzedzeniem. Jak się okazuje, wszystko zależy jednak od sezonu, w którym się znajdujemy. 

Chciałabym przestrzec przed takim myśleniem, że czekamy na ofertę last minute, na przykład przed wakacjami, bo na dwa lub trzy tygodnie przed wylotem będzie taniej niż w ofercie w przedsprzedaży. Teraz faktycznie jeżeli zestawimy oferty z cenami wakacyjnymi, to one naturalnie będą niższe, bo to jest niski sezon 

- mówiła Marzena German z Wakacje.pl w programie "Newsroom WP".

Jak przyznała ekspertka, niskim cenom sprzyja fakt, że jesteśmy przed sylwestrem oraz Bożym Narodzeniem. Obecnie za tygodniowy pobyt w jednym z krajów w basenie Morza Śródziemnego możemy zapłacić poniżej dwóch tys. zł. 

Możemy polecieć też w różnych konfiguracjach, na tydzień, na trochę dłużej lub krócej, bo ta oferta jest bardzo szeroka, bardzo elastyczna, żeby klient mógł dobrać sobie to, co mu najbardziej pasuje

- dodała kobieta. 

Last minute często znaczy drożej

Innym powodem, dla którego oferty kupowane z wyprzedzeniem często są tańsze, jest kontrola rezerwacji. Organizatorzy turystyczni chcą zachęcić turystów do wcześniejszego zakupu wycieczki, bo dzięki temu mogą łatwiej panować nad zarobkiem, logistyką wyjazdów czy liczbą rezerwacji. Oferty last minute z kolei wiążą się z ryzykiem finansowym i nieprzewidywalnością. 

Wycieczki kupowane wcześniej to także duże ułatwienie dla podróżujących. Decydując się na urlop wcześniej, możemy przebierać spośród większej liczby ofert - zarówno jeżeli chodzi o standard, jak i lokalizacje obiektów.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: