"Gwiezdne miasta" Europy. Jedno z nich jest w Polsce

Aby dostrzec pełne piękno niektórych miast, warto zmienić perspektywę. W Europie znajdziemy bowiem perełki zachwycające geometryczną, "gwiezdną" zabudową, którą możemy podziwiać z lotu ptaka. Jedna z nich zlokalizowana jest w Polsce.

Budowa fortów bastionowych w kształcie gwiazdy zrodziła się w okresie renesansu we Włoszech. Wysokie mury zaczęły być zastępowane nisko położonymi wałami, które uniemożliwiało przeciwnikom na zbytnie zbliżanie się w pobliże miasta. Tego typu rozwiązania architektoniczne były szczególnie popularne w XVI i XVII wieku, kiedy w Europie trwało wiele działań wojennych. Poznajcie europejskie miasta, które warto zobaczyć z lotu ptaka. 

Zobacz wideo Perły architektury, malownicze widoki i trasy rowerowe. A do tego tanio! Ta idylla leży w Polsce [TRIP WE DWOJE]

To polskie miasto zbudowano w kształcie gwiazdy

Jednym z europejskich miast o wyjątkowej, geometrycznej zabudowie jest urokliwa miejscowość położona w województwie lubelskim. Ze względu na unikalną architekturę stare miasto w Zamościu często nazywa się "perłą renesansu", "Padwą północy" czy "miastem arkad". W 1992 roku zostało także wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na dnie tego jeziora znajduje się wiele zatopionych parowców. Dawniej parowce stały za sukcesem tego miejsca. Dzisiaj zdobią dno jeziora

Zamość zachował swój pierwotny XVI-wieczny układ, a jego wyjątkowość wiąże się z połączeniem wpływów architektonicznych z różnych części Europy. W końcu zaprojektował go włoski architekt z Padwy - Bernard Morando, który czerpał inspirację ze swojego kraju. Stare Miasto charakteryzuje się szachownicowym, przecinających się pod kątem prostym układem ulic, trzema rynkami i fortyfikacją. Jest to niewątpliwie miejsce, które warto zobaczyć nie tylko z ziemi. 

Afryka nie akceptuje 'fałszywego białego człowieka'. Polowanie na albinosów rozprzestrzenia się na 30 innych krajów Afryka nie akceptuje "fałszywego białego człowieka". Polowanie na albinosów

Gwiezdne miasta Europy. Holandia

Holenderskie miasta stanowią doskonały przykład gwiezdnej zabudowy. Wszystko to za sprawą toczącej się tu w latach 1566-1648 wojny o uniezależnienie się od Hiszpanii. Jedną z najbardziej imponujących miejscowości jest znajdujący się około 20 km od stolicy kraju Naarden, czyli dawny port morski. Obserwowane z góry miasto zachwyca niesamowitym kształtem gwiazdy, podwójnym pierścieniem fos oraz wałów obronnych. Zainteresowanych historią jego wyjątkowej zabudowy z pewnością zaciekawi znajdujące się tam Holenderskie Muzeum Fortyfikacji. 

Innymi holenderskimi "gwiezdnymi" miastami są Brielle, Heusden, Willemstad oraz Bourtange. 

Miasta o gwiezdnej architekturze

Jednym z gwiezdnych miast słonecznej Italii jest m.in. Palmanova, która mieści się niedaleko Słowenii. Ta geometryczna perełka została wybudowana przez Wenecjan pod koniec XVI wieku, by bronić północno-wschodniej granicy. Miasto jest otoczone murem i wałami w kształcie gwiazdy, a z powietrza nieco przypomina płatek śniegu. Co ciekawe, jego główne ulice mają taką samą długość i szerokość.

Przykłady możemy znaleźć także w innych częściach Europy - Portugalii, Francji, Czechach oraz Chorwacji.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: