Budowa fortów bastionowych w kształcie gwiazdy zrodziła się w okresie renesansu we Włoszech. Wysokie mury zaczęły być zastępowane nisko położonymi wałami, które uniemożliwiało przeciwnikom na zbytnie zbliżanie się w pobliże miasta. Tego typu rozwiązania architektoniczne były szczególnie popularne w XVI i XVII wieku, kiedy w Europie trwało wiele działań wojennych. Poznajcie europejskie miasta, które warto zobaczyć z lotu ptaka.
Jednym z europejskich miast o wyjątkowej, geometrycznej zabudowie jest urokliwa miejscowość położona w województwie lubelskim. Ze względu na unikalną architekturę stare miasto w Zamościu często nazywa się "perłą renesansu", "Padwą północy" czy "miastem arkad". W 1992 roku zostało także wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zamość zachował swój pierwotny XVI-wieczny układ, a jego wyjątkowość wiąże się z połączeniem wpływów architektonicznych z różnych części Europy. W końcu zaprojektował go włoski architekt z Padwy - Bernard Morando, który czerpał inspirację ze swojego kraju. Stare Miasto charakteryzuje się szachownicowym, przecinających się pod kątem prostym układem ulic, trzema rynkami i fortyfikacją. Jest to niewątpliwie miejsce, które warto zobaczyć nie tylko z ziemi.
Holenderskie miasta stanowią doskonały przykład gwiezdnej zabudowy. Wszystko to za sprawą toczącej się tu w latach 1566-1648 wojny o uniezależnienie się od Hiszpanii. Jedną z najbardziej imponujących miejscowości jest znajdujący się około 20 km od stolicy kraju Naarden, czyli dawny port morski. Obserwowane z góry miasto zachwyca niesamowitym kształtem gwiazdy, podwójnym pierścieniem fos oraz wałów obronnych. Zainteresowanych historią jego wyjątkowej zabudowy z pewnością zaciekawi znajdujące się tam Holenderskie Muzeum Fortyfikacji.
Innymi holenderskimi "gwiezdnymi" miastami są Brielle, Heusden, Willemstad oraz Bourtange.
Jednym z gwiezdnych miast słonecznej Italii jest m.in. Palmanova, która mieści się niedaleko Słowenii. Ta geometryczna perełka została wybudowana przez Wenecjan pod koniec XVI wieku, by bronić północno-wschodniej granicy. Miasto jest otoczone murem i wałami w kształcie gwiazdy, a z powietrza nieco przypomina płatek śniegu. Co ciekawe, jego główne ulice mają taką samą długość i szerokość.
Przykłady możemy znaleźć także w innych częściach Europy - Portugalii, Francji, Czechach oraz Chorwacji.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl