Jak zaplanować wyjazd do sanatorium? Wyjazd można przyspieszyć, ale trzeba spełnić jeden warunek

Pobyt w sanatorium to doskonałe rozwiązanie na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia. Kuracjusze planujący wyjazd w ramach NFZ, muszą pamiętać o kilku kwestiach. Jak zaplanować wyjazd do sanatorium? Podpowiadamy krok po kroku.

Sanatoria to zakłady lecznictwa uzdrowiskowego, które wykorzystują m.in. walory przyrodnicze i naturalne, takie jak: wody mineralne, wody termalne, sole mineralne czy borowinę. Osoby, które chcą zadbać o zdrowie w tego typu miejscach, mogą zdecydować się na wyjazd prywatny lub w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Podpowiadamy, co warto wiedzieć w tym drugim przypadku. 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Jak zaplanować wyjazd do sanatorium? Udaj się po skierowanie

Aby wyjechać do sanatorium, należy wcześniej udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu oceny stanu zdrowia. Pacjenci, którzy już wcześniej korzystali z leczenia uzdrowiskowego, powinni zabrać ze sobą wyniki leczenia. Na miejscu może okazać się konieczne przeprowadzenie podstawowych badań, takich jak EKG serca, RTG klatki piersiowej czy morfologia krwi. 

Sanatorium nad Bałtykiem Sanatorium nad Bałtykiem. Można wypocząć i podreperować zdrowie

Co istotne, nie każdy może liczyć na wystawienie skierowania. Do sanatorium w ramach NFZ mogą pojechać osoby, które wymagają rehabilitacji po schorzeniach, wypadkach i operacjach lub pacjenci cierpiący na choroby zawodowe oraz przewlekłe. Co więcej, z tego typu leczenia skorzystamy jedynie raz w roku. 

Jak przyspieszyć wyjazd do sanatorium? 

Kiedy otrzymamy już skierowanie od lekarza, należy je przekazać dalej - tym razem do rozpatrzenia przez odpowiedni oddział wojewódzki NFZ. Tam specjalista ocenia, czy danej osobie przysługuje wyjazd, a także zaleca, jaki region Polski będzie dla niej odpowiedni. Okres oczekiwania na odpowiedź może zająć kolejne kilka tygodni, natomiast na sam wyjazd - kilka miesięcy. Jednak jak się okazuje, pacjent może przyspieszyć wyjazd. 

Jeśli twoje skierowanie oczekuje w kolejce na wyznaczenie terminu i miejsca leczenia w uzdrowisku to możesz przyspieszyć jego realizację

- czytamy na stronie mazowieckiego oddziału NFZ.

Najłatwiejsze górskie szlaki. Z tymi trasami poradzi sobie każdy początkujący. Najłatwiejsze górskie szlaki. Niewymagające trasy, które zachwycają widokami

Informacje na ten temat można uzyskać telefonicznie w dni robocze od godziny 8:00 do 12:00. Wystarczy zadzwonić do Działu Lecznictwa Uzdrowiskowego - pod numer:  22 279 67 02. NFZ zaznacza, że pacjenci muszą przygotować się na wyjazd w terminie krótszym niż 14 dni do czasu rozpoczęcia turnusu. 

Kuracjusze muszą spełnić jednak jeden warunek. Od ostatniego leczenia uzdrowiskowego musi minąć przynajmniej 18 miesięcy. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: