Sanatorium na NFZ. Brak idealnej oferty w Polsce? Wyjedź za granicę. To możliwe!

Sanatorium na NFZ to wspaniałe rozwiązanie dla seniorów, którym zależy na wypoczynku i podreperowaniu zdrowia. Jednak żądni przygód seniorzy wcale nie muszą ograniczać się do polskich sanatoriów, a na NFZ mogą wypocząć w zagranicznych kurortach. Jakich formalności trzeba dopełnić? Podpowiadamy.

Pobyt w sanatorium to doskonałe rozwiązanie nie tylko na poprawę stanu zdrowia, ale i samopoczucia. Wypoczynek na NFZ rządzi się jednak swoimi prawami, więc zanim wyjedziemy do sanatorium, warto zapoznać się z szeregiem zasad. Inaczej sytuacja wygląda też w przypadku zagranicznego wyjazdu. Co trzeba wiedzieć?

Zobacz wideo Jak mocno pandemia wpłynie na zdrowie psychiczne Polaków?

Sanatorium na NFZ. Leczenie poza granicami kraju nie jest wykluczone

Niewielu seniorów wie, że w ramach NFZ może wybrać się do zagranicznego sanatorium. Niezbędne jest jednak specjalne pozwolenie, które można zdobyć poprzez złożenie do Narodowego Funduszu Zdrowia skierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową, które zostało wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Skierowanie zostanie poddane ocenie pod względem celowości leczenia, której dokonuje lekarz specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, zatrudniony w Funduszu

- możemy przeczytać na stronie NFZ.

Trzy miejsca na Mazurach, które sprawdzą się na szybki weekendowy wypad (zdjęcie ilustracyjne) Trzy miejsca na Mazurach, które sprawdzą się na szybki weekendowy wypad

Leczenie uzdrowiskowe na NFZ poza granicami kraju. Są pewne zasady

Osoba, która została zakwalifikowana przez lekarza specjalistę w oddziale Funduszu oraz otrzymała pisemną informację z numerem ewidencyjnym skierowania, wynikiem oceny medycznej i przewidywanym czasie oczekiwania na leczenie, może wyjechać na leczenie uzdrowiskowe do innego kraju pod warunkiem, że ten znajduje się w innym państwie UE/EFTA (Unia Europejska/Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu).

Warto uzgodnić z wybranym uzdrowiskiem, czy potrzebne jest tłumaczenie skierowania. Co więcej, jest również obowiązek wystąpienia do NFZ o wydanie decyzji administracyjnej w zakresie udzielenia uprzedniej zgody na zrealizowanie skierowania w ramach dyrektywy transgranicznej. Po jego otrzymaniu można wyjechać do sanatorium poza Polską - czytamy na portalu rynekzdrowia.pl.

Należy również pamiętać, że kuracjusz musi opłacić cały pobyt, a następnie pieniądze zostaną zwrócone przez NFZ. Warto więc wystąpić do NFZ z prośbą o określenie przewidywanego czasu zwrotu pobytu  w uzdrowisku.

Pomysł na miłą wycieczkę dla seniora. W tych miejscach jest ciekawie i tanio Pomysł na miłą wycieczkę dla seniora. W tych miejscach jest ciekawie i tanio

Podobnie jak w przypadku wyjazdów do polskich sanatoriów, tak i za granicą ważne są odpowiednie kryteria:

  • wybrana miejscowość musi być w danym państwie UE/EFTA uznana za uzdrowisko, a także leczyć kuracjuszy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych,
  • liczba zabiegów pobieranych w uzdrowisku poza granicami kraju musi odpowiadać liczbie zabiegów udzielanych w Polsce.

Zgodnie z prawem to co najmniej 54 zabiegi w trakcie trzytygodniowego turnusu. Jeśli turnus trwa 28 dni, musi być to co najmniej 96 zabiegów. Z kolei w przypadku dzieci, które przebywają w uzdrowisku 27 dni - musi być to co najmniej 66 zabiegów.

Więcej o: