Najmniejsze miejscowości nad morzem. W tych urokliwych zakątkach odpoczniesz z dala od tłumów

Wakacje nad Bałtykiem kojarzą się przede wszystkim z popularnymi punktami na mapie i turystycznymi kurortami, które w szczycie sezony pękają w szwach. Najmniejsze miejscowości nad morzem często są zapomniane, a zastaniemy tam puste, dzikie plaże, brak tłumów i warunki idealne do obcowania z przyrodą w błogiej ciszy.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Polskie morze jest cudownym miejscem, wybrzeże jest urokliwe, a plaże piękne i piaszczyste. Wakacyjne tłumy zaburzają jednak ciszę i harmonię, którą wiele z nas tak bardzo sobie ceni. Aby tego zaznać, wcale nie trzeba rezygnować z Bałtyku w sezonie, wystarczy wybrać niszowe, spokojne i urokliwe miejscowości, które uchodzą za najmniejsze.

Najmniejsze miejscowości nad morzem - urokliwe i ciche zakątki Bałtyku 

Wyjeżdżając nad Bałtyk, wcale nie musimy być skazani na tłumy turystów, plaże zagrodzone parawanami czy wysokie ceny. Dobra organizacja i rozeznanie zagwarantuje wypoczynek w przyjemnym, cichym zakątku, gdzie miejsca na plaży nie brakuje, a cisza pozwoli na błogi odpoczynek. W tych najmniejszych miejscowościach nad morzem nie spotkamy kolejek, tłumów i głośnych turystów. Ceny także wypadną korzystniej, co pozwoli uniknąć "paragonów grozy" i korzystnie wpłynie na nasz wakacyjny budżet. 

Polskie wybrzeże to różnorodność - natura, plaże, lasy i urokliwe ścieżki sprzyjają długim spacerom, zanurzeniu się w ulubionej książce czy braku pośpiechu. Jedną z najmniejszych miejscowości gdzie będziemy mogli wypocząć jest stara kaszubska wieś Mechelinki. To piękne, malownicze miejsce, gdzie znajdziemy m.in. Klif Kępy Oksywskiej, stare molo i czyste plaże. Dużym atutem miejscowości jest także 113 ha rezerwatu przyrody Mechelińskie Łąki, gdzie w ciszy połączymy się z naturą. 

Kolejnym malutkim punktem na mapie jest miejscowość Osetnik - kolonia położona w województwie pomorskim, na Wybrzeżu Słowińskim. Jest to jedno z najcichszych i najbardziej urokliwych zakątków nad polskim morzem czego powodem może być skomplikowany ciężki dojazd. Widoki i bezkresna, czysta plaża z drobnym piaskiem wszystko zrekompensują. Sama osada jest często nazywana ostatnim bastionem spokoju nad morzem. Miłośnicy spokojnego wypoczynku pokochają to miejsce! 

Zobacz wideo Czy zmiany klimatyczne mogą zagrozić ekosystemowi Bałtyku?

Wakacje z dala od tłumów i zgiełku - najmniejsze miejscowości nad morzem

Punktem, o którym nie można zapomnieć, jest miejscowość o uroczej i śmiesznej nazwie Grzybowo. To niewielka wieś leżąca o około 6 kilometrów na zachód od Kołobrzegu, która mimo rosnącej ilości zabudowy turystycznej, nadal stanowi świetny punkt odosobnienia od tłumów turystów. Niedalekie sąsiedztwo wakacyjnej mekki Polaków gwarantuje dobry i sprawny dojazd. Chociaż miejsce nie oferuje zbyt wielu atrakcji, znajdziemy tu piękne plaże bez tłumów oraz przyjemny klimat. Na uwagę zasługują tu szczególnie grzybowska plaża - szeroka piaszczysta i zadbana oraz bliskość jeziora Resko Przymorskie. 

Prawdziwy spokój znajdziemy w miejscowości Pustkowo. Nazwa sama w sobie zachęca miłośników ciszy i prywatności podczas wakacji. Naprawdę malutka nadmorska wieś w województwie zachodniopomorskim, znajduje się niedaleko większej miejscowości Rewal. Na szczególną uwagę zasługuje plaża oraz Park Przyjaciół Pustkowa, czy statek EXPO. 

Więcej o: