Urokliwe "dziury" nad Bałtykiem. 10 sekretnych miejsc, o których ich bywalcy mówią niechętnie

Czasem urlop nad Bałtykiem niewiele ma wspólnego z wypoczynkiem. Zwłaszcza, kiedy na plaży na osobę przypada mniej niż jeden metr kwadratowy. Popytaliśmy znajomych i zebraliśmy miejsca, w których odpoczniecie bez tłumów.
Lubiatowo Lubiatowo fot. Jan Jerszyński (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 2.5 Generic

Urokliwe "dziury" nad Bałtykiem. 10 sekretnych miejsc, o których ich bywalcy mówią niechętnie

Czasem urlop nad Bałtykiem niewiele ma wspólnego z wypoczynkiem. Zwłaszcza, kiedy na plaży na osobę przypada mniej niż jeden metr kwadratowy. Popytaliśmy znajomych i zebraliśmy miejsca, w których odpoczniecie bez tłumów.

1. Sasino/Lubiatowo

Sasino to mała, odludna wioska. Domy i kwatery od morza dzielą trzy kilometry, ale spokojnie można je pokonać na rowerze albo samochodem - połowa trasy jest asfaltowa. Dalej zaczyna się droga przez wydmy i las. Warto ją przejść, bo plaża jest piękna, a plażowiczów jak na lekarstwo.

Podobnym miejscem będzie sąsiednie Lubiatowo.

Wyspa Sobieszewska Wyspa Sobieszewska fot. Aver (wikimedia.org), licencja: Attribution-Share Alike 3.0 Unported

2. Wyspa Sobieszewska

Wyspa Sobieszewska

Wyspa Sobieszewska leży w granicach Gdańska. Trochę dziwi, że przy tak dogodnym położeniu pozostaje lekko zapomniana i panuje na niej cisza i spokój. Może wszyscy założyli, że skoro przy Gdańsku, to będą tłumy i dlatego mało kto próbuje tam dotrzeć?

Tymczasem Wyspa (jedyna polska wyspa, która powstała w wyniku działalności człowieka) to szerokie, piaszczyste plaże i dogodne kąpieliska. Posiada statut wyspy ekologicznej, mieszka tu ponad 300 gatunków ptaków (znajdują się tu dwa rezerwaty: Ptasi Raj i Mewia Łacha), a cena za nocleg nie przekroczy 50 zł za osobę. A jak wam się znudzi - macie dosłownie rzut beretem do Gdańska.

Latarnia morska, Osetnik, dawniej Stilo Latarnia morska, Osetnik, dawniej Stilo fot. Marcin Polak (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

3. Osetnik, dawniej Stilo

Osetnik, dawniej Stilo

Na znaku miejscowości do nazwy Stilo ktoś dopisał "koniec świata". I to w zasadzie powinno  wystarczyć za rekomendację. Osetnik to piękne, szerokie plaże z drobnym piaskiem, latarnia morska z początku XX wieku, kemping i może parę kwater prywatnych. Jeden sklep, dwie sezonowe smażalnie ryb, ale gofra też można zjeść.

Z atrakcji: morze, plaża, cisza, spokój i gościniec u Gieni (miejscowość Sasino), który organizuje warsztaty gotowania tradycyjnych potraw. Wszyscy spragnieni wrażeń nadmorskiego kurortu pojechali do Łeby (oddalonej o 23 km) - i dobrze.

Nowa Karczma (Piaski) Nowa Karczma (Piaski) fot. Ludwig Schneider (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

4. Piaski

Piaski

W Piaskach na Mierzei Wiślanej jeszcze parę lat temu można było zanocować tylko na polu namiotowym i - jak twierdzi pewien znajomy - częściej spotykało się dziki niż ludzi.

Dziś wioska położona na samym końcu Mierzei Wiślanej, 4 km od granicy z Rosją, trochę się rozwinęła pod względem infrastruktury turystycznej - jest tu parę kwater prywatnych, a i smażona ryba się znajdzie.

Mimo to nadal mało jest turystów docierających na sam koniec Mierzei. Piękna plaża jest opustoszała, co cieszy wszystkich naturystów, którzy upodobali sobie okolice Piasków.

Plaża w Białogórze Plaża w Białogórze fot. AjriszZona (wikimedia.org), licencja: CC Attribution 3.0 Unported

5. Białogóra

Białogóra

To mała wioska, której liczba mieszkańców powiększa się trochę w sezonie, ale nie na tyle, żeby przyjeżdżający do niej turyści przeszkadzali sobie nawzajem. Położona jest na Wybrzeżu Słowińskim na Kaszubach. Znana z szerokich, piaszczystych plaż i superbaru Barakuda (właściciele prowadzą także ośrodek wczasowy Solaris). Knajpka co prawda zazwyczaj pęka w szwach (cena popularności), ale wszyscy zgodnie chwalą świeże ryby, przygotowywane niemalże beztłuszczowo, i bardzo przyjazną obsługę.

Białogóra oddalona jest od plaży o 1 km, a okolica jest naprawdę przepiękna. W odległości 2,5 km znajduje się zalesiona wydma Białogóra, a wokół rozciągają się lasy sosnowe. Pół kilometra na zachód od wsi znajduje się jezioro Babnica, a całość należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Kąty Rybackie - plaża Kąty Rybackie - plaża fot. Pawelbalaga (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

6. Kąty Rybackie

Kąty Rybackie

Kąty Rybackie to kolejna wioska na Mierzei Wiślanej, oddalona o 56 km od Gdańska i 17 km od Krynicy Morskiej. To mała wieś rybacka z portem morskim i dwiema przystaniami morskimi.

W Kątach wypoczniecie na szerokich, piaszczystych plażach w towarzystwie czarnych kormoranów. Znajduje się tam bowiem rezerwat przyrody kormorana czarnego, który stanowi największą ostoję kormoranów w Europie. Jest to dosyć popularny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy, ze sporą bazą noclegową, jednak liczba osób na plaży nie przytłacza, a wszyscy którzy byli, bardzo sobie Kąty chwalą.

7. Bobolin

Bobolin to miejscowość rzadko odwiedzana przez turystów, choć położona bardzo blisko Dąbek i Darłowa. Mało jest tam smażalni ryb czy kawiarenek, zaledwie parę sklepów spożywczych - w zamian jest sporo miejsca na plaży.

Nad morze dochodzi się promenadą przez las sosnowy. W okolicy znajduje się mnóstwo ścieżek rowerowych i pieszych, a kiedy ktoś zapragnie trochę bardziej rozwiniętej infrastruktury turystycznej, zawsze może udać się do Dąbek - piękną drogą przez las, wzdłuż brzegu morza lub deptakiem.

Rusinowo - plaża Rusinowo - plaża fot. Łukasz Śmigasiewicz (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0

8. Rusinowo

Rusinowo

Rusinowo możemy zdecydowanie zaliczyć do kategorii urokliwej "dziury". Wioska położona jest niedaleko Jarosławca, między jeziorem Wicko, a jeziorem Kopań. Charakteryzuje ją brak tłumów, piękne plaże z łagodnym zejściem i las dookoła.

Nie ma sklepów z pamiątkami, są dwa sklepy spożywcze, kilka sezonowych smażalni i parę kwater prywatnych. Do plaży prowadzi urokliwa dróżka przez las. Wystarczy pokonać 600 metrów i już jesteśmy nad morzem.

Orzechowo Orzechowo fot. Antekbojar (wikimedia.org), licencja: CC0

9. Orzechowo

Orzechowo

Przez Orzechowo przebiega tylko jedna ulica. Mała wioseczka, położona w sąsiedztwie Ustki, to miła odmiana od popularnego kurortu.

W Orzechowie są dwa ośrodki wypoczynkowe i jedno z najpiękniejszych dojść do plaży. Plaży natomiast uroku dodaje mała, czysta rzeczka. Choć jest stosunkowo wąska, to woda przy brzegu długo pozostaje płytka - dzięki temu to miejsce jest idealne dla rodzin z dziećmi. Na miejscu jest pusto i odludnie, a zakupy zrobicie w jedynym w Orzechowie sklepiku.

Sarbinowo Sarbinowo fot. Stiopa (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

10. Sarbinowo

Sarbinowo

Sarbinowo położone jest w odległości 8 km od Mielna. To wystarczająco daleko, żeby móc spokojnie odpocząć na plaży, nie dotykając kolanem łokcia sąsiada.

Tutaj znajdziecie ciszę i spokój. Do najbliżej smażalni trzeba się przejść pół kilometra, do przystani macie trzy kilometry, a do latarni morskiej (w Gąskach) - cztery. Za to od morza dzieli was jedynie krótki spacerek.

Sarbinowofot. Stiopa (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

POPULARNE: