Urokliwe "dziury" nad Bałtykiem. 10 sekretnych miejsc, o których ich bywalcy mówią niechętnie

Czasem urlop nad Bałtykiem niewiele ma wspólnego z wypoczynkiem. Zwłaszcza, kiedy na plaży na osobę przypada mniej niż jeden metr kwadratowy. Popytaliśmy znajomych i zebraliśmy miejsca, w których odpoczniecie bez tłumów.
Lubiatowo Lubiatowo fot. Jan Jerszyński (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 2.5 Generic

Urokliwe "dziury" nad Bałtykiem. 10 sekretnych miejsc, o których ich bywalcy mówią niechętnie

Czasem urlop nad Bałtykiem niewiele ma wspólnego z wypoczynkiem. Zwłaszcza, kiedy na plaży na osobę przypada mniej niż jeden metr kwadratowy. Popytaliśmy znajomych i zebraliśmy miejsca, w których odpoczniecie bez tłumów.

1. Sasino/Lubiatowo

Sasino to mała, odludna wioska. Domy i kwatery od morza dzielą trzy kilometry, ale spokojnie można je pokonać na rowerze albo samochodem - połowa trasy jest asfaltowa. Dalej zaczyna się droga przez wydmy i las. Warto ją przejść, bo plaża jest piękna, a plażowiczów jak na lekarstwo.

Podobnym miejscem będzie sąsiednie Lubiatowo.

Wyspa Sobieszewska Wyspa Sobieszewska fot. Aver (wikimedia.org), licencja: Attribution-Share Alike 3.0 Unported

2. Wyspa Sobieszewska

Wyspa Sobieszewska

Wyspa Sobieszewska leży w granicach Gdańska. Trochę dziwi, że przy tak dogodnym położeniu pozostaje lekko zapomniana i panuje na niej cisza i spokój. Może wszyscy założyli, że skoro przy Gdańsku, to będą tłumy i dlatego mało kto próbuje tam dotrzeć?

Tymczasem Wyspa (jedyna polska wyspa, która powstała w wyniku działalności człowieka) to szerokie, piaszczyste plaże i dogodne kąpieliska. Posiada statut wyspy ekologicznej, mieszka tu ponad 300 gatunków ptaków (znajdują się tu dwa rezerwaty: Ptasi Raj i Mewia Łacha), a cena za nocleg nie przekroczy 50 zł za osobę. A jak wam się znudzi - macie dosłownie rzut beretem do Gdańska.

Latarnia morska, Osetnik, dawniej Stilo Latarnia morska, Osetnik, dawniej Stilo fot. Marcin Polak (flickr.com), licencja: CC BY 2.0

3. Osetnik, dawniej Stilo

Osetnik, dawniej Stilo

Na znaku miejscowości do nazwy Stilo ktoś dopisał "koniec świata". I to w zasadzie powinno  wystarczyć za rekomendację. Osetnik to piękne, szerokie plaże z drobnym piaskiem, latarnia morska z początku XX wieku, kemping i może parę kwater prywatnych. Jeden sklep, dwie sezonowe smażalnie ryb, ale gofra też można zjeść.

Z atrakcji: morze, plaża, cisza, spokój i gościniec u Gieni (miejscowość Sasino), który organizuje warsztaty gotowania tradycyjnych potraw. Wszyscy spragnieni wrażeń nadmorskiego kurortu pojechali do Łeby (oddalonej o 23 km) - i dobrze.

Nowa Karczma (Piaski) Nowa Karczma (Piaski) fot. Ludwig Schneider (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

4. Piaski

Piaski

W Piaskach na Mierzei Wiślanej jeszcze parę lat temu można było zanocować tylko na polu namiotowym i - jak twierdzi pewien znajomy - częściej spotykało się dziki niż ludzi.

Dziś wioska położona na samym końcu Mierzei Wiślanej, 4 km od granicy z Rosją, trochę się rozwinęła pod względem infrastruktury turystycznej - jest tu parę kwater prywatnych, a i smażona ryba się znajdzie.

Mimo to nadal mało jest turystów docierających na sam koniec Mierzei. Piękna plaża jest opustoszała, co cieszy wszystkich naturystów, którzy upodobali sobie okolice Piasków.

Plaża w Białogórze Plaża w Białogórze fot. AjriszZona (wikimedia.org), licencja: CC Attribution 3.0 Unported

5. Białogóra

Białogóra

To mała wioska, której liczba mieszkańców powiększa się trochę w sezonie, ale nie na tyle, żeby przyjeżdżający do niej turyści przeszkadzali sobie nawzajem. Położona jest na Wybrzeżu Słowińskim na Kaszubach. Znana z szerokich, piaszczystych plaż i superbaru Barakuda (właściciele prowadzą także ośrodek wczasowy Solaris). Knajpka co prawda zazwyczaj pęka w szwach (cena popularności), ale wszyscy zgodnie chwalą świeże ryby, przygotowywane niemalże beztłuszczowo, i bardzo przyjazną obsługę.

Białogóra oddalona jest od plaży o 1 km, a okolica jest naprawdę przepiękna. W odległości 2,5 km znajduje się zalesiona wydma Białogóra, a wokół rozciągają się lasy sosnowe. Pół kilometra na zachód od wsi znajduje się jezioro Babnica, a całość należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Kąty Rybackie - plaża Kąty Rybackie - plaża fot. Pawelbalaga (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

6. Kąty Rybackie

Kąty Rybackie

Kąty Rybackie to kolejna wioska na Mierzei Wiślanej, oddalona o 56 km od Gdańska i 17 km od Krynicy Morskiej. To mała wieś rybacka z portem morskim i dwiema przystaniami morskimi.

W Kątach wypoczniecie na szerokich, piaszczystych plażach w towarzystwie czarnych kormoranów. Znajduje się tam bowiem rezerwat przyrody kormorana czarnego, który stanowi największą ostoję kormoranów w Europie. Jest to dosyć popularny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy, ze sporą bazą noclegową, jednak liczba osób na plaży nie przytłacza, a wszyscy którzy byli, bardzo sobie Kąty chwalą.

7. Bobolin

Bobolin to miejscowość rzadko odwiedzana przez turystów, choć położona bardzo blisko Dąbek i Darłowa. Mało jest tam smażalni ryb czy kawiarenek, zaledwie parę sklepów spożywczych - w zamian jest sporo miejsca na plaży.

Nad morze dochodzi się promenadą przez las sosnowy. W okolicy znajduje się mnóstwo ścieżek rowerowych i pieszych, a kiedy ktoś zapragnie trochę bardziej rozwiniętej infrastruktury turystycznej, zawsze może udać się do Dąbek - piękną drogą przez las, wzdłuż brzegu morza lub deptakiem.

Rusinowo - plaża Rusinowo - plaża fot. Łukasz Śmigasiewicz (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0

8. Rusinowo

Rusinowo

Rusinowo możemy zdecydowanie zaliczyć do kategorii urokliwej "dziury". Wioska położona jest niedaleko Jarosławca, między jeziorem Wicko, a jeziorem Kopań. Charakteryzuje ją brak tłumów, piękne plaże z łagodnym zejściem i las dookoła.

Nie ma sklepów z pamiątkami, są dwa sklepy spożywcze, kilka sezonowych smażalni i parę kwater prywatnych. Do plaży prowadzi urokliwa dróżka przez las. Wystarczy pokonać 600 metrów i już jesteśmy nad morzem.

Orzechowo Orzechowo fot. Antekbojar (wikimedia.org), licencja: CC0

9. Orzechowo

Orzechowo

Przez Orzechowo przebiega tylko jedna ulica. Mała wioseczka, położona w sąsiedztwie Ustki, to miła odmiana od popularnego kurortu.

W Orzechowie są dwa ośrodki wypoczynkowe i jedno z najpiękniejszych dojść do plaży. Plaży natomiast uroku dodaje mała, czysta rzeczka. Choć jest stosunkowo wąska, to woda przy brzegu długo pozostaje płytka - dzięki temu to miejsce jest idealne dla rodzin z dziećmi. Na miejscu jest pusto i odludnie, a zakupy zrobicie w jedynym w Orzechowie sklepiku.

Sarbinowo Sarbinowo fot. Stiopa (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

10. Sarbinowo

Sarbinowo

Sarbinowo położone jest w odległości 8 km od Mielna. To wystarczająco daleko, żeby móc spokojnie odpocząć na plaży, nie dotykając kolanem łokcia sąsiada.

Tutaj znajdziecie ciszę i spokój. Do najbliżej smażalni trzeba się przejść pół kilometra, do przystani macie trzy kilometry, a do latarni morskiej (w Gąskach) - cztery. Za to od morza dzieli was jedynie krótki spacerek.

Sarbinowofot. Stiopa (wikimedia.org), licencja: CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported

POPULARNE:

Komentarze (241)
Urokliwe "dziury" nad Bałtykiem. 10 sekretnych miejsc, o których ich bywalcy mówią niechętnie
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Gika

  Oceniono 219 razy 213

  Po co reklamowac, niech po,ostana zapomniane i urokliwe bo zrobi sie taki syf jak w mielnie czy na helu

 • hajaszek

  Oceniono 184 razy 172

  Dzikie i zapomniane miejsca.
  Tylko u nas dowiesz się jak tam pojechać z paczką znajomych, zrobić tam imprezę przy "jesteś szalona" zostawić po sobie butelki i puszki i zaprosić wszystkich znajomych z fb na kolejny sezon. Wspaniała idea ochrony zacisznych miejsc.

 • groznyiwan

  Oceniono 90 razy 88

  Tych "największych dziur" w "artykule" nie znalazłem. Na szczęście :)

 • dziobak_w_kolczatce

  Oceniono 92 razy 84

  "Dzięki", gazeto. Pracujcie pilnie dalej, wyszukujcie i reklamujcie jak się da wszystkie zakątki, których bydło jeszcze nie zadeptało, nie rozjechało oponami, nie obszczało i nie przywaliło śmieciami. Niewątpliwie jesteście "dziennikarzami z misją", tylko nie bardzo wiadomo jaką.

 • beaviso

  Oceniono 81 razy 79

  No jasne, "moje" Sasino jako pierwsze... Może zniechęcę - z Sasina do plaży jest 5 kilometrów, z czego ponad 1.5 km przez las. Z parawanami pod pachą, obwieszeni dziećmi, czy panienki na obcasikach - nie dojdziecie. Ani nie dojedziecie. Odradzam :) Inna sprawa, że w wakacyjne miesiące i tak jest tam tłok jak diabli, nie ma gdzie samochodu zaparkować na parkingach pod lasem.

 • Gość: kate

  Oceniono 64 razy 62

  Byłam w Sarbinowie, miałam przyjemność mieszkać w tej "dziurze" naprzeciwko dyskoteki , miejscowość mała ale zaludniona do granic możliwości, zero spokoju. Nie wiem kto wymyślił ten ranking

 • Kamil Januszka

  Oceniono 60 razy 50

  Nie zgadzam się z tym artykułem. Odwiedzam co roku Lubiatowo i okolicę ze względu na bliskość rodziny. Miejsce dość daleko od plaży, dojście utrudnione, autem odpada bo nie ma gdzie zaparkować. Z 2tyg. urlopu robi się 2 wyjścia na plażę w Lubiatowie a reszta to przejazdy do innych miast w pobliżu. Plaże brudne i wąskie, nie ma gdzie się rozłożyć.
  Myślę, że znajdę poparcie u osób, które odwiedzają to zaciszne miejsce :) ?

 • Gość: gosc

  Oceniono 50 razy 48

  Kiedyś dziurą było Saint-Tropez, potem odkryła dziurę Brigitte Bardot i się skończył spokój

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX